Skocz do zawartości
Forum

Niedokrwistość Addisona-Biermera


Gość renata6k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Chciałabym się dowiedzieć, jakie są dokładnie objawy niedokrwistości Addisona-Biermera i czy ta choroba jest dziedziczna.
Ostatnio zdiagnozowano ją u mojego taty i zaczynam obawiać się, czy i mi ona nie grozi. Dodam, że ostatnio zauważyłam u siebie kilka objawów, które, z tego co wiem, są objawami tej niedokrwistości: drętwienie rąk i nóg, nieustanne zmęczenie, nawet od razu po przebudzeniu, huśtawki nastrojów, bóle i zawroty głowy.
Czy można jakoś zapobiec niedokrwistości Addisona-Biermera? Czy we wczesnym stadium jest ona wyleczalna?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Niedokrwistość Addisona-Biermera nazywano dawniej złośliwą, gdyż była chorobą nieuleczalną. Obecnie, gdy wiadomo co jest przyczyną choroby możemy ją leczyć, lecz na obecny stan wiedzy terapia trwa do końca życia. Anemia Addisona-Biermera jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Wynika z zaburzeń wchłaniania witaminy B12. Występowanie choroby Addisona-Biermera zdarza się częściej u osób, w których rodzinach zaistniały choroby o podłożu immunologicznym. Objawy choroby są niespecyficzne i narastają stopniowo. Początkowo chory skarży się na narastające osłabienie, szybkie męczenie, bóle głowy, zaparcia lub biegunki, często pieczenie języka. W kolejnym etapie choroby pojawia się niepokój, parestezje kończyn oraz zaburzenia widzenia. Wcześnie rozpoznana choroba pozwala uniknąć trwałych zmian w organizmie wywołanych niedoborem witaminy B12. Dlatego też niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym w celu wykonania odpowiednich badań.

Odnośnik do komentarza

Niestety, ale niedokrwistość Addisona-Biermera jest dziedziczna. Tzn. może nie sama choroba, ale skłonności do niej - jak powiedział kiedyś mój lekarz, ale dla mnie to na jedno wychodzi. W każdym razie moja mama była to chora a ja jakiś czas temu zaczęłam zauważać u siebie pierwsze objawy: huśtawkę nastrojów, wieczną senność i zmęczenie, które nie wynika bynajmniej z przepracowywanie się, drętwienie rąk i nóg, bóle i zawroty głowy, naprzemiennie zatwardzenia i biegunki, przybieranie na wadze mimo tego, że jem mniej niż zwykle. Także jeśli Twój tata na to choruje a Ty masz pierwsze objawy to najprawdopodobniej jesteś chora.

Odnośnik do komentarza

Witaj,
niestety typ anemii, o której mówisz jest dziedziczny i istnieje ryzyko, że zachorujesz na nią w przyszłości lub jak sama mówisz, obserwujesz już jej pierwsze objawy. Przyczyną niedoboru są zaburzenia w pracy układu pokarmowego, uniemożliwiające przyswajanie zawartej w różnych pokarmach witaminy. Niestety leczenie Niedokrwistości Addisona-Biermera trwa do końca życia i polega podawaniu droga pozajelitową witaminy B12.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...