Skocz do zawartości
Forum

Erytrocyty poniżej normy


Gość magdalena0

Rekomendowane odpowiedzi

Gość magdalena0

Witam
W badaniach wyszedł mi wynik erytrocytów poniżej normy: 3,5 M/ L. Czy to już anemia? Bardzo proszę o odpowiedź. Dodam, że planujemy z mężem dziecko, dlatego tymbardziej zależy mi na dobrych wynikach. Czy mogę samodzielnie coś na to poradzić (na przykład biorąc kwas foliowy czy żelazo), czy lepiej zwrócić się do lekarza?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Niedokrwistość, czyli anemia diagnozowana jest w przypadku stwierdzenia niższych niż wskazuje norma wartości hemoglobiny i erytrocytów oraz objawów, jakie im towarzyszą. Ponieważ istnieje sto różnych przyczyn anemii, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Skonsultuj z nim swój wynik koniecznie. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że w przypadku ewentualnej ciąży poziom Twoich badań może zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi płodu. Suplementację kwasu foliowego czy żelaza nie jest rozsądna bez wykonania dodatkowych badań i stwierdzenia przyczyny niskiego poziomu RBC przez lekarza.

Odnośnik do komentarza

Cześć,
Anemia to niestety poważna choroba i nie doradzam leczenia na własną rękę. Bo nigdy nie wiadomo jaka jest naprawdę przyczyna Twoich złych wyników, a na to pytanie może tylko odpowiedzieć Ci lekarz przeprowadzając badania i poznając historię Twojego zdrowia. Moja koleżanka miała anemię i też wydawało jej się, że zacznie przyjmować żelazo i już. Niestety problem był poważniejszy i dopiero, gdy trafiła do szpitala zdała sobie z tego sprawę. Nie zwlekaj, idź do lekarza i życzę zdrowia! Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Witaj,
niedobór erytrocytów nie jest równoznaczny z anemią. Może być wywołany utratą krwi, niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego (tzw. niedokrwistość megaloblastyczna). Do spadku erytrocytów dochodzi też w przypadku oddziaływania różnorodnych czynników powodujących ich rozpad (mówimy wtedy o niedokrwistości hemolitycznej). Może on także wynikać z ciąży, chorób nerek, nowotworów innych chorób przewlekłych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...