Skocz do zawartości
Forum

Nieodczuwanie bólu przy próchnicy w zębie


Gość Tabakiera

Rekomendowane odpowiedzi

Część,
Chciałabym się dowiedzieć czemu nie odczuwam bólu nawet jak mam głęboką próchnice? Może to się wydawać śmieszne ale to jest problem, bo nie czuję jak mi się gdzieś zalęgnie próchnica. Gdy dentysta wierci to oczywiście czuję ból,.

Odnośnik do komentarza

Wyróżniamy 3 stadia próchnicy:
- plama próchnicowa - początkowe przebarwienie, które można zatrzymać na tym etapie, jeśli bedziemy dobrze czyścić zęby i używać fluoru,
- próchnica średnia - zazwyczaj pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe jako reakcja na pokarmy słodkie, kwaśne, zimne (jeśli ich nie odczuwasz, istnieje ryzyko, że ten etap może być u Ciebie przeoczony),
- próchnica głęboka - dolegliwości bólowe stają się znaczne, jednak po pewnym czasie dochodzi do zatrzymania objawów (gdy zapalenie miazgi jest już przewlekłe powstaje zgorzel i taki ząb można leczyć już tylko kanałowo lub usunąć).

Podczas opracowywania twardych tkanek zęba przez dentystę pojawia się wiele bodźców, które docierają do miazgi i podrażniają zakończenia nerwowe - oprócz tego ozębna otaczająca ząb przenosi drgania a to też może powodować swego rodzaju ból.

Najbezpieczniej jest zgłaszać się na kontrolne wizyty do stomatologa co pół roku, by ten ocenił stan Twoich zębów i zawczasu zastosował leczenie, jeśli sytuacja tego wymaga.

Odnośnik do komentarza

no tak, ale czemu nie czuję jak robi mi się próchnica, jak mam dziurę na pół zęba, że ją gołym okiem widać a nic nie czuję. Raz miałam tak że podczas wizyty okazało się obumarła mi polowa zęba a reszta też dogorywała, a nic mnie nie bolało.

Odnośnik do komentarza

Piszesz, że masz dziurę na pół zęba, tzn. że rozwinęła się już głęboka próchnica. To, że Cię nie boli oznacza, iż objęła ona swoim zasięgiem znaczną część miazgi(najbardziej unaczynionej i unerwionej części zęba), a ta zaczęła obumierać . W takiej sytuacji pacjent może nie odczuwać dolegliwości bólowych, mimo iż stan jest poważny. Mnożą się bakterie i szkodliwe gazy, tworzy się zgorzel. Pozostaje, niestety, albo leczenie kanałowe albo usunięcie zęba.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...