Skocz do zawartości
Forum

Ciężki oddech i kaszel a testy alergiczne


Gość Berlin

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Berlin

witam serdecznie
Proszę o poradę, zauważyłem że mam bardzo ciężki oddech i ciągły kaszel, wykonałem dwa dni temu RTG Klatki Piersiowej (poprosiłem na forum o interpretacje wyniku )
ale moje pytanie jest nastepujace:
Jakie testy alergiczne mógłbym wykonać by sprawdzić czy wszystko jest w porządku ??? Jest ich trochę i nie wiem który wybrać ? I gdzie wykonuje się takie testy
Bardzo proszę o pomoc
Dziekuje wszystkim za poswiecony czas

Odnośnik do komentarza
Gość agusiekszalony

Proponuję wybrać się do dermatologa i opowiedzieć o swoim problemie. Wtedy doktor sam dobierze test.
Ja miałam podobny problem tylko, że cały rok miałam katar. Miałam zrobione 3 rodzaje testów ( nie które fajne inne nie) a i tak się okazało, że problemem jest jedzenie:)

Odnośnik do komentarza
Gość agusiekszalony

ja byłam u dermatologa. Może pani doktor miała też wiedzę z zakresu allergologii, ale część badań robiła mi ona a część kierowała mnie do innego lekarza. Ale skierowanie dostałam od dermatologa.

Odnośnik do komentarza

Ciężki oddech i ciągły kaszel, zwłaszcza powtarzający się o tej samej porze roku, nasilający się w nocy i po wysiłku, może świadczyć, że choruje pan na astmę oskrzelową. Zwłaszcza jeśli rtg klatki piersiowej jest w porządku. Za duszność i kaszel astmatyczny odpowiedzialny jest skurcz oskrzeli, który powstał najczęściej w wyniku ekspozycji na uczulający alergen (pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierść zwierząt). Konieczna jest wizyta u specjalisty alergologa. Aby ocenić stopień skurczu oskrzeli, czyli obturacji lekarz zleci wykonanie spirometrii - badania oddechowego, podczas którego pacjent odpowiednio oddycha przez ustnik do aparatu. Następnie lekarz zaleci wykonanie testów alergicznych, służących do identyfikacji czynnika, wywołującego uczulenie. Do tego służą testy skórne z alergenami powietrznopochodnymi, nakładane na wewnętrzną stronę przedramienia. Jest to prosta, szybka i dość tania metoda. Ma pewne ograniczenia. Otóż pacjent nie może w tym czasie przyjmować niektórych leków oraz skóra w miejscu testowania musi być gładka, bez żadnych wykwitów alergicznych. Iną metodą szukania alergenów są testy z krwi, badające specyficzne immunoglobuliny typu E (SJgE). Ich obecność świadczy o uczuleniu. Przy badaniu tym nie ma żadnych ograniczeń, jest nieco droższa, podobnie skuteczna i wiarygodna. Powyższe testy wykonywane są we wszystkich poradniach alergologicznych, gabinetach specjalistycznych, są bezpieczne. Nie należy samemu, na własną rękę wykonywać żadnych badań. Lekarz alergolog po przeprowadzeniu z Panem wywiadu, zbadaniu Pana zleci najbardziej odpowiednie dla Pana testy i prawdopodobnie natychmiast przepisze leki wziewne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...