Skocz do zawartości
Forum

Jak odradzić siostrze głodówkę?


Gość -Zaniepokojona-

Rekomendowane odpowiedzi

Gość -Zaniepokojona-

Moja siostra ma 19 lat [ja mam 15, dlatego też siostra uważa, że się nie znam, ale tu się myli].
Mamy wspólny pokój, który jest podzielony na 2 części, moja i jej. Siostra ma 170 cm wzrostu i aktualnie waży 65 kg. Niedawno zauważyłam, że trochę schudła, ale nie jakoś "poważnie" [ważyła około 70 kg], więc nie zwróciłam na to większej uwagi... do dzisiaj.

Siostra była u znajomej, więc ja postanowiłam posprzątać swoją część i "ogarnąć" jej stronę. W jej biurku [wiem, że nie powinnam grzebać, ale w tym momencie cieszę się, że zajrzałam] znalazłam kartkę z wypisaną dietą, tak zwaną ABC [gdzie największa ilość spożywanych kalorii dziennie nie przekracza 500 -oprócz jednego dnia, gdzie jest 800 kalorii-, czasami trzeba jeść nawet i 100, bądź zupełnie nic]... Pod dietą było napisane jedno zdanie jej charakterem pisma "muszę wytrwać". Dosłownie zimny pot mnie oblał. Może i jestem młodsza i nie znam się na wielu sprawach, ale wiem, że spożywanie takiej ilości kalorii przez 50 dni [tyle trwa ta głodówka] zdrowe dla nikogo nie będzie. Boję się, że ona chce ją zastosować [po tym dopisku do diety jestem przekonana, że się do tego szykuje].

Nie wiem co mam robić. Czy pobiec od razu do rodziców i powiedzieć co i jak, czy może porozmawiać z siostrą [ale wiem, że mnie nie posłucha ponieważ zawsze używa argumentu, że ona jest starsza, a ja się na niczym nie znam]?

W internecie dużo łatwiej o takich sprawach rozmawiać niż mówić o tym komuś prosto w twarz... bardzo prosiłabym o radę co zrobić w takiej sytuacji oraz jeśli ktoś wie jakie mogą być skutki stosowania takiej diety [bym miała jakikolwiek argument]?

Wiele osób by powiedziało "chudnąć nie musi" [oczywiście się z tym zgadzam], ale myślę, że to tak nie działa, dlatego nie chcę jej po prostu mówić "nie musisz chudnąć" ponieważ i tak jej psychika mówi co innego. Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji i nie wiem jak sobie z tym poradzić.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Gość Nie bo nie

hm cieżko Ci będzie jeśli siostra ma takie do ciebie podejście ale możesz spróbować:
Argumenty;
1. Brzydka cera i nadmierne wypadanie włosów - przy takiej ilości kalorii organizm będzie miał niedobory i pogorszy się jej bardzo stan cery, paznokci ( będą słabe i będą się łamać), włosów ( staną się matowe,będą wypadać itp)
2. Osłabienie, zmęczenie - brak kalorii to brak paliwa dla organizmu = brak sił na cokolwiek
3.Problemy z pamięcią i koncentracją -= trudności w nauce
4. Bóle głowy, brzucha, wzdęcia i zaparcia - nic przyjemnego, szczególnie w towarzystwie
5. Zanik miesiączki!

Odnośnik do komentarza

Witam,
Dieta, którą opisujesz jest bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli Twoja siostra ma zamiar stosować ją przez 50 dni. Przy tak małej ilości kalorii nasz organizm dostaje wiadomość o głodówce i zaczyna uruchamiać procesy, które mają go ochronić i pozwolić mu przetrwać ciężkie czasu. Skutkami takiej diety są:
1. Zanik mięśni - organizm po pewnym czasie zaczyna trawić białko z mięśni.
2. Niedobory witamin i minerałów a w rezultacie tego choroby takie jak anemia czy osteoporoza ( w przyszłości)
3. W skutek braku podstawowych składników odżywczych i mikroskładników nastąpi znaczne pogorszenie się stanu cery, paznokci i włosów. Cera stanie się ziemista, szara i zmęczona, paznokcie zrobią się łamliwe i kruche, zaś włosy będą wypadać, staną się matowe, cienkie i kruche.
4. Z tych samych powodów pojawią się zawroty i bóle głowy, problem z koncentracją, pamięcią ( pogorszenie nauki), ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, zaburzenia w gospodarce elektrolitowej organizmu.
5. Również układ hormonalny ucierpi. Nastąpi rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Bardzo prawdopodobny jest zanik miesiączki.
6. Z skutków psychicznych: brak energii, senność, rozdrażnienie, spadek motywacji, nerwowość.
I wiele innych, nie da się dokładnie przewidzieć jakie skutki taka dieta przyniesie Twojej siostrze. Jednak jest ona bardzo niebezpieczna. Moim zdaniem powinnaś pokazać siostrze to co tutaj napisałam ja, jak i inni użytkownicy. Jeśli to nie pomoże, radzę porozmawiać z rodzicami na ten temat.
Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...