Skocz do zawartości
Forum

Szybki wzrost PSA a rak prostaty


Gość a-ga81

Rekomendowane odpowiedzi

Tato lat 60 jest po wycięciu guza pęcherza moczowego w 2009 r. Guz niezłośliwy. Jest pod stałą kontrolą urologa. Po kontrolnej cystokopii pod koniec sierpnia 2012 r. brał proxacin ale tylko ze dwa dni, bo miał na ten lek uczulenie.
We wrześniu 2012 r. PSA = 3,79 ng/ml fPSA = 0,37 ng/ml
13 marca 2013 r. zrobił badania PSA = 5,09 ng/ml, fPSA = 0,37 ng/ml, posiew moczu czysty.
18 marca urolog zrobił badania per rectum i stwierdził, że prostata jest bardzo mała.
Bardzo martwię się, żeby to nie był guz złośliwy. Ostatnio skarży się na bóle w okolicy podbrzusza i dolnego kręgosłupa (okolice lędźwiowe).
Martwi mnie bardzo szybki wzrost PSA.
21 marca 2013 tato miał kontrolną cystoskopię. Lekarz powiedział, że w pęcherzu wszystko w porządku. W miejscu blizny po wycięciu guza w 2009 r. była, jak to określił lekarz "mała plamka", która została w całości osunięta i zostanie poddana badaniu. na wynik mamy czekać 3 tygodnie (nieskończenie długo).
Czy możliwe, że to nawrót?
Teraz tato ma brać przez 10 dni 3 razy po 1 tabletce uro-furaginum przeciw stanom zapalnym po cystoskopii. Po tych 10 dniach ma odczekać 3 dni i zrobić posiew moczu, z którym ma się zgłosić na biopsję prostaty 11 kwietnia. I później kolejne czekanie na wynik.

Odnośnik do komentarza

Nie ma Pani/Pan chyba pojęcia, co czuje ktoś, kto czeka na takie wyniki badań, skoro w taki sposób Pani/Pan odpisuje. Jeśli znajdę inne miejsce, gdzie będę mogła zadać to samo pytanie i zyskać choć cień nadziei, zrobię to,
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam!
Niestety nie ma takiej możliwości, by na podstawie podanych informacji wskazać przyczynę wzrostu PSA u Pani ojca. Może być to bowiem wynik zarówno przerostu prostaty jak i nowotworu. Póki co powinni Państwo zatem poczekać na wynik badania histopatologicznego - teoretycznie istnieje bowiem prawdopodobieństwo nawrotu. Następnie, tak jak polecił lekarz, wskazane jest wykonanie biopsji prostaty, co umożliwi postawienie właściwego rozpoznania i ewentualnie wdrożenie leczenia.

Fragment zamieszczony powyżej pochodzi z artykułu, który ukazał się w Przeglądzie Urologicznym 2009/10/5 (57).

Odnośnik do komentarza

Z tego co mówili u mnie na studiach to łagodny przerost gruczołu krokowego dotyczy praktycznie 100% mężczyzn tylko,że u niektórych wcześniej u niektórych później. Niektórzy mężczyźni oczywiście tego nie dożywają. Z kolei co do raka prostaty to nie jest to wyrok. Poddaje się on całkiem nieźle leczeniu hormonalnemu i wg. źródła: www.nowotwory.edu.pl/pobierz.php?id=1966 pięcioletnie przeżycie wynosi 65,2 % czyli całkiem sporo. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...