Skocz do zawartości
Forum

Odchudzanie krok po kroku Misia95


Rekomendowane odpowiedzi

Nowy rok , nowe postanowienia , czyli odchudzanie.
Naczytałam się w internecie na przeróżnych forach i stronach o przeróżnych dietach i szczerze mówiąc zamiast zmądrzeć zgłupiałam. Mianowicie chciałabym się dowiedzieć na jakich wartościach odżywczych bazować by skutecznie zgubić nadmiar kilogramów. W jednych dietach piszą ze są to białka i innych zaś ze węglowodany inne mówią też o "dobrych" tłuszczach. Jak więc jest na prawdę? Ograniczenie kalorii to pierwsza sprawa ale co dalej białka? węglowodany?

Pomocy!!

Odnośnik do komentarza

Witam,
po pierwsze mylisz pojęcia. Białka, tłuszcze, węglowodany to składniki odżywcze a nie wartości. Wartość odżywcza jest to stopień zawartości składników odżywczych w danym produkcie.
Co do tego na czym bazować aby skutecznie schudnąć to zdania są podzielone. Jedni specjaliści zalecają ograniczyć tłuszcze inni jednak wolą ograniczać węglowodany. W podstawowym jadłospisie energia powinna pochodzić z
- białko - 10-15% energii
- tłuszcze - 15-30% energii
- węglowodany - 55-65% energii
Przy diecie odchudzającej radziłabym ograniczyć ilość cukrów prostych zamieniając je na cukry złożone i ograniczyć ilość tłuszczy, jednak całkowicie ich nie eliminując.
Rozkład składników odżywczych proponuję taki:
- w każdym posiłku powinno znaleźć się białko pochodzenia zwierzęcego, gdyż jest pełnowartościowe.
- w każdym posiłku powinien się znaleźć tłuszcz, w małej ilości.
- Węglowodany spożywaj głównie rano. W ciągu dnia powinny one pochodzi z warzyw.
Nie powinno się eliminować żadnego składnika odżywczego z diety, ponieważ każdy z nich pełni w naszym organizmie jakąś funkcję. Tak więc najlepiej jeśli dieta odchudzająca jest dobrze zbilansowana, dostarcza nam wszelkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Na początku waga zawsze szybko spada, bo organizm w pierwszej kolejności pozbywa się wody. Dlatego ubytek jest tak duży. Potem następuje spowolnienie tempa. Odchudzanie odbyta się stopniowo, są okresu spadku wagi i okresy stabilizacji, kiedy to nasza waga stoi w miejscu. Tak zapewne jest i w Twoim przypadku.
Jeżeli będziesz 3 razy w tygodniu ćwiczyć, do tego zastosujesz dobrze zbilansowaną i racjonalną dietę to waga po pewnym czasie znowu powinna zacząć spadać. Nie zrażaj się tym.
Od jakiego czasu i jak ćwiczysz? Ile czasu poświęcasz na ćwiczenia?

Odnośnik do komentarza

Ćwiczę już od dość dawna...
skakanka, jakieś ćwiczenia aerobowe... bo chodzi mi jak narazie o utrate tkanki tłuszczowej... mięśniami zajmę się w swoim czasie... ćwiczę ok 30 min tak 2 ub 3 razy w tygoniu zależy od wolnego czasu.. ale tez jestem aktywna. wszędzie chodze pieszo. mam dośc sporo ruchu.

Odnośnik do komentarza

Misia95
Ćwiczę już od dość dawna...
skakanka, jakieś ćwiczenia aerobowe... bo chodzi mi jak narazie o utrate tkanki tłuszczowej... mięśniami zajmę się w swoim czasie... ćwiczę ok 30 min tak 2 ub 3 razy w tygoniu zależy od wolnego czasu.. ale tez jestem aktywna. wszędzie chodze pieszo. mam dośc sporo ruchu.

To bardzo dobrze, że jesteś aktywna. Najlepszymi ćwiczeniami na spalenie tkanki tłuszczowej są właśnie ćwiczenia aerobowe. Największe spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi przy 65%-75%tętna maksymalnego. aby obliczyć te widełki stosujemy wzór. Od 220 odejmujemy wiek następnie otrzymany wynik mnożymy przez 0,65 - otrzymujemy dolną granicę tętna. Powtarzamy to samo ponownie z tą różnicą, że mnożymy nie przez 0,65 tylko przez 0,75 - otrzymujemy górną granicę.
Przykładowo:
Mężczyzna lat 20
220-20= 200
200*0,65= 130
200*0,75=150
Oczywiście jeżeli przy takim tętnie źle się poczujesz, zrobi Ci się słabo przerwij ćwiczenia. Powyższe współczynniki są podane dla osób średnio zaawansowanych. Dla początkujących są to odpowiednio 0,5 i 0,65.
Jeżeli nie masz ochoty mierzyć ciągle tętna to możesz obserwować dwa parametry:
- pocenie się - które powinno pojawić się po 5-15 minutach treningu.
- szybkości oddechu - oddech powinien być równy, nie powinnaś mieć zadyszki czy płytkiego oddechu.

Warto też co pewien okres czasu zmieniać zakres ćwiczeń, wprowadzać urozmaicenie. Można również wydłużyć czas ćwiczeń lub zwiększyć ich intensywność tak by organizm miał nowe wyzwania. To podniesie efektywność treningu.

Odnośnik do komentarza

Moim zdanie nie warto brać jakichkolwiek tabletek, nigdy nie wiesz jak wpłynie to na twój organizm. Może zdarzyć się tak, że przyzwyczaisz system trawienny do "tabletek " i jedynie one będą go z czasem pobudzały do pracy, poczytaj o zespole leniwego jelita......
warto zacząć pozytywnie myśleć, np. zapisać sobie co u zyskasz jeśli schudniesz i osiągniesz wymarzoną wagę i stale sobie to przypominać, dobre jest zapisywanie co jesz (ale wszystko od razu po posiłku). Będziesz miała obraz tego jak się żywisz i jak często to następuje , ułatwi ci to planowanie posiłku. Inne wskazówki, które mi pomogły to np. jedzenie na małych talerzykach i tylko , kiedy można usiąść przy stole...nie w pośpiechu. Z początku wydawało mi się to śmieszne ale z czasem zauważyłam, że znowu jem posiłki z moimi bliskimi i faktycznie zjadam mniej.......

Co do ćwiczeń ..... jestem zwolenniczką ćwiczeń w wodzie na basenie, nie musisz umieć pływać. Zaleta jest to , że odciążasz organizm, nie przeciążasz stawów i jedyne co forsujesz to tkanka tłuszczowa, którą zamieniasz na mięśniową

Z czasem możesz także zauważyć, że nie chudniesz, mało tego mimo faktu, że mieścisz się luzem w mniejsze ciuchy, nadal utrzymujesz wagę / bywa , że i ją podbijasz. Wówczas dochodzi do sytuacji, że tkanka tłuszczowa jest spalona a rozbudowana mięśniowa - mięśnie ważą , ale zajmują o wiele mniej miejsca ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...