Skocz do zawartości
Forum

Jak przytyć?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam 18 lat, 168 cm wzrostu i w tej chwili ważę 42 kg. Od 2 lat nie mogę przytyć, straciłam okres i nikt nie jest w stanie powiedzieć co mi jest. Odżywiam się wg zaleceń 5 posiłków dziennie, orzechy, białko, ryby, mięso, razowe makarony, pieczywo, owoce, warzywa, jajka, niegazowana woda etc. Nie piję dużej ilości kawy (jedna filiżanka dziennie), nie nadużywam alkoholu :), nie palę. Wszystkie badania krew, cukier, tsh mam idealne, (nawet pani doktor się zdziwiła, bo już podejrzewała mnie o anoreksję). Nie mam problemów ze snem a stres ... no cóż w liceum jest dużo nauki a w tym roku matura. Uprawiam sport nie wyczynowo, ale dla przyjemności. Pani ginekolog powiedziała, że brak okresu jest spowodowany dużą niedowagą. Tylko że ja nigdy się nie odchudzałam, zawsze miałam dobrą przemianę materii, zawsze byłam szczupła, ale teraz jestem wychudzona (tak mówi mama). Na wszelki wypadek dodam że byłam konsultowana psychologicznie aby wykluczyć anoreksję. Może ktoś tu ma pomysł co może być przyczyną moich problemów?

Odnośnik do komentarza

Witam,
Skoro byłaś u tylu lekarzy i przyczyny zdrowotne zostały wykluczone to być może pomimo jedzenia 5 posiłków spożywasz zbyt mało kalorii. Jeżeli jesteś aktywna to powinnaś jeść więcej.
Poniżej przedstawię Ci wzór na całkowitą przemianę materii czyli ile powinnaś dostarczać swojemu organizmowi kalorii w ciągu dnia. Na początku musimy policzyć podstawową przemianę materii:
Kobiety: PPM (kcal) = 655,0 + 9,56 W + 1,85H -4,68 A
W –masa ciała kg; H –wzrost cm; A –wiek
Potem obliczamy CPM czyli całkowitą przemianę materii. Czyli to co spalamy przy normalnym funkcjonowaniu.
Całkowitą przemianę materii wyliczamy zależnie od poziomu aktywności fizycznej, w sposób następujący:
→ mała aktywność fizyczna: PPM x 1,4 (lub 1,5)
→ średnia aktywność fizyczna: PPM x 1,7
→ duża aktywność fizyczna: PPM x 2,0
Otrzymany wynik to ilość kalorii jaką spalasz w ciągu dnia, aby przytyć powinnaś jeść więcej kalorii niż spalasz. Porównaj swój jadłospis pod względem kalorii z otrzymanym wynikiem i zobacz czy nie jesz zbyt mało.

Odnośnik do komentarza

Też mam ten problem. Mam 22 lata i ważę 59 przy wzroście 178. BMI wychodzi 18.62 i mieszczę się w normie ale jednak brakuje mi 3-5 kg do mojego spokoju ;)
Są dwa wyjścia z sytuacji. Pierwsze to przytyć w mniej zdrowy sposób jedząc wszystko i w dużych ilościach zwiększając tkankę tłuszczową co nie koniecznie polecam. Możesz również spróbować ze zwiększeniem masy mięśniowej , stosując duże obciążenia mięśni(np. podnoszenie dużych obciążeń -> w miarę możliwości i rozsądku) czyli po prostu zbudować mięśnie -> ćwicząc.

Jest jednak prawdopodobne że musisz "dorosnąć" do przytycia. W moim przypadku tak było. Mając 18 lat ważyłam może jakieś 48kg wzrost 168 jakoś i też nie mogłam przytyć, nigdy sobie jedzenia nie żałowałam i jadłam bardzo dużo a waga stała w miejscu. Myślę że w wieku 20 lat zaczęłam przybierać na wadzę a w ciągu ostatniego roku przytyłam jakieś 5 kg co mnie bardzo cieszy.
Życzę wytrwałości i pokochania siebie jaką jesteś bo to jest najważniejsze a reszta przyjdzie z czasem.
Pozdrawiam Karolina.

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem z tym podnoszeniem dużych ciężarów to lekka przesada. Może warto zacząć od mniejszych a dopiero potem przechodzić na co raz większe.
Możesz też zrobić pewien trick :P Moja koleżanka tak robiła. Do każdego obiadu dodawaj łyzkę oleju z pestek winogron ( bez smaku jest i bez zapachu) to podnosi kaloryczność posiłków.

Odnośnik do komentarza
Gość Trener personalny

Olej spowoduje przyrost tanki tłuszczowej, a koleżance chodzi zapewne o mięśniową. Buduje się ona na wskutek stopniowego zwiększania intensywności ćwiczeń oraz zapewnienia odpowiedniej kaloryczności w diecie z naciskiem na podaż biała.

Odnośnik do komentarza

Pisząc duże obciążenia nie mam namyśli 100 kg. Ja nie przesilałam się, możesz robić brzuszki 5 serii po 20 na serię, możesz podnosić hantle (np.2,5kg ) 5 serii po 10 uniesień (jeżeli dasz rade) . 6 Weidera pomoże Ci ukształtować mięśnie brzucha i w pewnym stopniu mięśnie pleców (ale jest bardzo ciężka, obciąża kręgosłup - niewielu osobom udało się ją doprowadzić do końca- przynajmniej w gronie moich znajomych).
Odradzam przybierania tkanki tłuszczowej, może to się odwrócić przeciwko Tobie w przyszłości.
Jedz regularnie, co 3-4 godziny, 5 posiłków dziennie.
Możesz jeść większą ilość białka (nie przesadzając najlepiej 1,2-1,5 g na kg masy ciała) mowa tu o białku pełnowartościowym, które znajdziesz w produktach zwierzęcych i pochodzenia zwierzęcego (ale nie wybieraj jak najtłustszych produktów jeżeli wołowina to chuda, dobry jest też kurczak, unikaj dużych ilości wieprzowiny ponieważ zawiera dużo tłuszczu).
Nie zapomnij o węglowodanach które dodadzą Ci energii (np kasze, makarony, ryż).
Pamiętaj o śniadaniu, najpóźniej do 1 godziny od przebudzenia (niedostarczenie organizmowi porannej racji żywności powoduje ze trawi to co ma czyli możliwą nagromadzoną tkankę tłuszczową, której masz zapewne niewiele).
Unikaj napojów gazowanych i ostrych przypraw( wpływają negatywnie na cerę i podrażniają żołądek).
Po posiłku możesz poświęcić czas na odpoczynek, żeby żołądek mógł spokojnie trawić.
Jedz owoce i warzywa, co prawda dostarczają cukrów prostych ale też i witamin, staraj się jeść je na surowo i nie obierać (błonnik znajduje się tuż pod skórką owocu, pomaga oczyścić organizm z resztek pokarmowych, poprawić perystaltykę jelit).
Jeżeli lubisz koktajle to możesz sobie przyrządzać (dużo kalorii ma banan, awokado i nie tylko), pomogą dożywić organizm w brakujące witaminy i składniki mineralne.
Idź również do lekarza żeby wykonał Ci szereg badań poczynając od morfologii. Często niedowaga może być przyczyną chorób, chociażby nadczynność tarczycy, może to również być anoreksja że tak powiem ukryta, o której Ty możesz nawet nie mieć pojęcia.
A najważniejsza jest wytrwałość! Jeśli tego nie będzie to może być ciężko.
Zapewne mieszkasz z rodzicami, poproś mamę żeby pomogła Ci przytyć powiedz jej co musisz robić jak się odżywiać. Jeżeli będziesz miała wsparcie w kimś bliskim pójdzie łatwiej.
Pozdrawiam i powodzenia
Karolina

Odnośnik do komentarza

Najgorsze ze wiele dziewczyn chude w mlodosci nie patrza co jedza i potem maja obwisle brzuchy mimo chudych nog, dlatego nalezy cwiczyc to jest metoda na przytycie i jesc zdrowo z umiarem. Ktos mowil o niewielkiej ilosci tluszczu, to dobra metoda dla osob z szybka przemiana materii, bo to spowalnia metobolizm i wowczas zobaczysz czy przybedzie ci z kg czy 2 kg po 2-3 miesiacach. nie szybciej, bo wowczas pojdzie ci tylko w tluszcz na uda i posladki!

Odnośnik do komentarza

Witam fakt z tym trenowaniem z obciążeniem bym uważał,tym bardziej jeśli chodzi o predyspozycje genetyczne.Swego czasu zależało mi na budowie masy mięśniowej,jednak inaczej jest jeśli chodzi o kobiety a inaczej u mężczyzn,mam na myśli metabolizm.Wiadomo jak to jest wszystko w nadmiarze lub coś nieznanego zostanie wykluczone(wydalone) z organizmu mechanizmy obronne.Swego czasu używałem suplementy od razu nadmienię jako urozmaicenie posiłków a nie główny posiłek np wysoko węglowodanowy suplement może zawierać porcja około 350kcal 3 x dziennie mamy 1o00 zaokrąglając.Lecz przy kobiecie ważącej mniej niż 50kg wyjdzie to zdecydowanie mniej lecz mimo to swego czasu stosowałem środek,fakt powodujący duże nawodnienie lecz na czym mi zależało na zabiciu uczucia łaknienia ileż to można w siebie wpychać,są ogólnie w sprzedaży lecz najpierw polecam wizytę u lekarza pod kątem przyswajalności produktów...czasem może być coś zdrowego lecz niepotrzebnie skatujemy nasz układ trawienny a nie uzyskamy oczekiwanego efektu,polecam rozsądek i cierpliwość a zapewne się uda przybyć na wadze o ile wyniki nie potwierdzą innego typu zaburzeń.

Odnośnik do komentarza

Tak tylko że jakiego typu badania mogą w tym przypadku pomóc? Zastanawiał bym się nad czymś co może spowolnić metabolizm,jak słusznie expert nadmienił co do pożywiania się często jest tak że dużo nie zawsze znaczy odpowiednio,swego czasu najwięcej problemów sprawiało mi pozyskanie białka,ilości na jakie miałem zapotrzebowanie tak czy inaczej musiałem wspomóc się środkami poza żywnością.

Odnośnik do komentarza

Dodawanie zdrowych tluszczy spowalnia metobolizm i to naturalna metoda, do tego zamiast 5-6 razy jedz 3 razy dziennie lub najlepiej 5-6x ale wiecej jedzenia i dodawaj troche tluszczow! Gdy masz dobry organizm jedzac malo tluszczu powodujesz ze organizm wszystko spala co jesz i im wiecej dajesz weglowodanow to nakreca ci metabolizm i znow to spala. Nie napisalas nic o tluszczach a wiec pewnie to powod. Tylko uwazaj zeby nie przesadzic z tluszczami bo jeden gram tluszczu to tak jakbys zjadla kilka weglowodanow i do tego patrz czy nie gromadzisz za szybko tkanki tluszczowej, wtedy odejmujesz np 20g tluszczow i znowu obserwujesz.

Odnośnik do komentarza

Wkrotce wyjezdzam na dluzej wiec nie napisze nic tobie nawet jesli odpowiesz. Potraktuj moje powyzsze wpisy powaznie. Zadbaj o tluszcz, to najwazniejsze. Poszukaj co oznacza pojecie zdrowy tluszcz i go wcinaj!
Nie sluchaj nikogo kto mowi ze od tluszczu dostaniesz nadwagi, od tluszczu twoj problem sie unormuje. Sam jadam tluszcze i jakos dobrze wygladam. Gdy cialo kobiety ma ponizej 15 % tluszczu w organizmie - tkanki podskornej zaczynaja sie problemy z okresem, co moze powodowac w przyszlosci powazne problemy. Ty masz jej pewnie ponizej. Jesli nie wiedzialas o tym, to pamietaj, ze dodatkowo tluszcz ktory spozywamy codziennie odpowia za produkcje hormonow w tym funkcjonowanie kobiecego ciala. Jesli masz malo ltuszczu w ciele i do tego malo tluszczu spozywasz w ciagu dnia to uklad ghormonalny nie ma prawa dzialac.
Szkoda ze lekarz ci tego nie powiedzial, ale ja wiem ze 99% lekarzy tylko przepisuje lekarstwa gdy cos sie psuje, nie mowia jak zapobiegac i nie lecza przyczyn tylko objawy.

Odnośnik do komentarza

Niektórzy pomyslą ze żartuje no ale..
Przy wzroście 165 waże 50kg , jem bardzo duzo, kiedy chce i to na co mam ochote ale waga ani drgnie od 2 lat, probowałam jeść w duzych il. produkty białkowe 'na mase' ale to też nie przyniosło zadnych efektow..
Przyznam ze chciałabym miec kobiece kształty ale nie mam z czego, prosiłabym o radę.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Staram się by praktycznie w każdym posiłku był tłuszcz. Do owsianki, płatków i między posiłkami jem orzechy albo tak jak w tym momencie skubię słonecznik. Kanapki do szkoły robię często z wędzoną rybą, która jest tłusta. Wiadomo, że do tego warzywa, owoce i coś słodkiego. Teraz po świętach wiadomo, że jadło się non stop, ale normalnie w tygodniu jem śniadanie, potem w szkole jedno albo 2 drugie, obiad, coś słodkiego i wieczorem kolację tak koło 20/21.
Co do ćwiczeń to nie biegam codziennie ani nie chodzę na żaden fitness czy coś w tym stylu. Mam wf w szkole. Chodzę na spacery do lasu, latem jeżdżę na rowerze, teraz pojadę na narty na kilka dni, ale to takie bardziej sezonowe sporty. 2-3 razy w miesiącu jestem na basenie.
Nie wiem czy wszystko napisałam co powinnam, ale zaraz zabieram się do pogłębiania wiedzy na temat tych dobrych dla mnie tłuszczów :)

Odnośnik do komentarza

Zapotrzebowanie na tluszcz dla ciebie minimum 1g na kg ciala, czyli nawet dla ciebie wychodzi to 50g dziennie. Daj na poczatek wiecej moze do 100g dziennie i obserwuj cialo jesli za duzo tyjesz to obnizaj. Dzielisz to na 5 porcji i dodajesz do jedzenia.
Zbadaj tarczyce, jesli jest ok to przytyjesz. Przelicz kalorie, jesli jestes tarczycowiec co jest dobre to trudno przytyc na weglowodanach, bo im wiecej wegli to nasila sie przemiana materii i beda i tak spalane, wiec nalezy w calosci pozywienia dobowego ujmujac troche weglowodanow zamieniajac je na dobre tluszcze. A wegli powinnas jesc powiedzmy 5g na kg ciala (zeby przytyc) i dodawaj jesli nie przytyjesz az do 7g na kg, potem obnizaj bo to ogromna porcja i cwicz...

Odnośnik do komentarza

ja jeszcze polecam kupić sobie olej z pestek winogron, albo oliwę z oliwek i nią polewać potrawy. Możesz np też kupić olej z orzechów laskowych, który ma smak i zapach orzechów i nasąączać nim chlebek i jeść w formie przekąski

Odnośnik do komentarza
Gość tomasz.zrdw

Witam, moim problemem jest mała niedowaga. Mam 14 lat, prawie 15, ważę około 58kg i mierzę 176cm. Chciałbym nabrać trochę masy, żeby do wakacji wyrzeźbić sobie trochę, klatkę piersiową. Chodzę do klasy sportowej codziennie ćwiczę 2h i dodatkowo w domu robię pompki/brzuszki. Przydałaby mi się jakaś dieta, ale nie wiem jaka będzie dla mnie dobra. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Witam. Mam 19 lat 175cm wzrostu i ważę około 56kg. Jest to dla mnie wielki problem, mimo iż jem dużo i każdy się dziwi, że tyle jem a tak wyglądam, ale nic nie mogę na to poradzić.Mój organizm spala wszystko co się da, ostatnio zauważyłem, że żebym mógł przytyć to muszę ćwiczyć zaraz po posiłku, żeby mój organizm nie zdążył spalić wszystkiego. Teraz mam takie pytanie jestem studentem, a więc systematyczne jedzenie odpada :P Oczywiście jak jestem studentem to odpada też jakaś kosztowna dieta, a więc mam takie pytanie co jeść patrząc na moją sytuacje, aby nabrać masy ?

Odnośnik do komentarza

Mixalinka napisałaś że jesz płati owsiane, pamiętaj że takie produkty zawierają błonnik (warzywa, owoce ze skórka - surowe; szpinak, brokuły, kalafior, ziemniaki, kapusta pekińska, ziarna zbóż!, otręby, orzechy, nasiona dyni, słonecznika), błonnik przyspiesza przemianę materii ponieważ szybciej wydalane sa z ogranizmu resztki pokarmu który nie strawiłaś. Błonnik polecany jest osobą które próbują utracić na wadze, w Twoim przypadku duze jego spożycie nie jest wskazane. Ogranicz jego dzienną dawkę do 10 gram. Zawartość błonnika w produktach znajdzeisz w tabelach kalorii.
Ktoś napisał że spożycie tłuszczu podnieść do 100g, jest to niedopuszczalne, ponieważ nadmiar może zaczać osadzać się w żyłach prowadząc do podwyższenia złego cholesterolu we krwi, nadciśnienia, miażdżycy, udaru mózgu, maksymalna ilość tłuszczu na dzień to 30% z całodobowego zapotrzebowania na energię.

Na zdjęciu przedstawiłam Ci całodniowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze : białka, węglowodany, tłuszcze, jak i błonnik.
Jedz dziennie 2300 kcal, w Twoim przypadku ustaliłam poziom białka na poziomie 2g na kilogram masy ciała (białka dostarczą Ci produkty zwierzęce - pełnowartościowe białko (np. drób, wszystkie mięsa ale również produkty pochodzenia zwierzęcego tj.: jogurty, maślanki, sery, jaja - max 3 jaja na tydzień!, także ryby) ; ale również p. roślinne - niepełnowartościowe (pszenica, soja, rośliny strączkowe)

Nie opychaj sie fast foodami, przetworzonymi produktami (ze słoików, itp) - jedz zdrowo i mądrze.

Nie jedz równiez na noc, max 2h przed snem ostatni posiłek.

Węglowodany: ciemne: kasze, makarony, ryże, ziemniaki - to w szczególności, chleb żytni, ciemny, produkty pełnoziarniste.

Jeżeli bedziesz stosowała sie do tych zaleceń powinnaś przytyć.
Najważniejsza jest regularność posiłków.

Studiuje technologię żywności, możesz polegać na tym o napisałam.
W razie pytań możesz również pisać na pw.

monthly_2013_02/jak-przytyc_518.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...