Skocz do zawartości
Forum

Jakie badania i testy zrobić, by wykluczyć boreliozę?


Gość ka...la

Rekomendowane odpowiedzi

3 miesiące temu ugryzły mnie 4 kleszcze. Były w skórze około 6 godzin. Nie miałam rumienia przez miesiąc. Ale obecnie, od około miesiąca, często mam bóle głowy, dreszcze i czuję większe zmęczenie niż zazwyczaj. Czy powinnam zrobić jakieś badania, jeśli tak, to jakie i gdzie?
Odnośnik do komentarza
Mnie ugryzł kleszcz we wrześniu tego roku, krótko siedział i łatwo wylazł i nie wgryzł się głęboko, nie było żadnych objawów, rumienia itp. ale został mi ślad po ugryzieniu-taka mała gulka, jak po komarze i mam ją do tej pory, jak dotknę to swędzi. Staram się o dziecko, a jak wiadomo w ciąży borelioza jest zagrożeniem dla płodu i zastanawiam się czy zrobić badanie, czy się nie martwić na zapas? Podpowiedzcie proszę. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Gość Lekarz Izabela Brym
Witam.
Zgodziłabym się z Panią, gdyby borelioza była jedyną chorobą na świecie lub miała objawy patognomoniczne (tj. występujące wyłącznie w boreliozie). Takim objawem jest rumień wędrujący i w związku z tym jego wystąpienie nie wymaga potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych. Inne objawy wymagają, ponieważ poza boreliozą mogą występować w wielu innych chorobach.
Przy tak szerokiej wiedzy medycznej z pewnością nie muszę Pani pisać o ile czasu opóźnione zostaje właściwe rozpoznanie, jeśli pacjent jest leczony na chorobę, której nie posiada, pomimo ujemnych wyników badań.
Odnośnik do komentarza
Gość Lekarz Izabela Brym
Witam.
"Gulka" nie jest objawem boreliozy a najprawdopodobniej niespecyficznym odczynem po ukąszeniu, który nie wymaga leczenia.
Wcale nie wiadomo, czy borelioza w ciąży jest zagrożeniem dla płodu. Aktualnie nie ma wiarygodnych badan sugerujących zagrożenie. Nie potwierdzono również obecności "boreliozy wrodzonej".
Odnośnik do komentarza
mnie ugryzł kleszcz jakieś 5 lat temu. nie miałam rumienia. ostatnio zaczęło mi strzykać w karku, mam tiki nerwowe i czasami jak za szybko wstanę z łóżka lub krzesła robi mi się ciemno przed oczami. sama nie mwiem czy powinnam iść do lekarza..
Odnośnik do komentarza
Gość mariusz3393
Witam
Dwa lata temu ukąsił mnie kleszcz. Nie wiem jak długo miałem go na sobie ale wgryzł się głęboko w skórę. Próbując go wyciągnąć oderwałem tylko jego dolną część a głowa została pod skórą. Pozostał mi po tym ogromny rumień i przez 2 miesiące bardzo mnie bolało a miejsce po ukąszeniu zrobiło się twarde. Do lekarza nie poszedłem. Po jakimś czasie zacząłem bardzo źle się czuć. Objawy zaczęły się nasilać. Teraz po dwóch latach jest tak źle że nie wiem co ze sobą zrobić. Mam takie objawy jak:

bóle i obrzmienia stawów, często zmienne i wędrujące
poty, dreszcze, fale gorąca z nieznanych powodów
utrata masy ciała
zmęczenie (napadowe lub stałe), ociężałość, słaba wytrzymałość fizyczna
bezsenność, płytki sen
sztywność stawów i kręgosłupa szyjnego, trzeszczenie szyi
drętwienie kończyn lub tylko palców
bóle i kurcze mięśni
bóle głowy, zwykle części potylicznej
zaburzenia słuchu: dzwonienie w uszach, bóle uszu, nadwrażliwość na dźwięk
krótki oddech, kaszel, zadyszka
skoki pulsu i ciśnienia krwi
przyśpieszona akcja serca
zmiany nastroju, drażliwość, depresja
bóle w klatce piersiowej i w żebrach

czy to mogą być objawy boreliozy?
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...