Skocz do zawartości
Forum

Paracetamol a tabletki antykoncepcyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Czy paracetamol może osłabić tabletki antykoncepcyjne? w ulotce o nim nic nie jest wspomniane, a czytając różne artykuły w internecie dowiedziałam się że może osłabić. Lekarz też nic nie powiedział mi o paracetamolu i idę dopiero po recepty za 2 miesiące więc szybko od niego się nie dowiem.
Paracetamol jest stosowany w wielu lekach przeciwbólowych, przeciwgrypowych więc jest to dla mnie ważna informacja czy osłabia czy nie. Zawsze jak mnie coś zaczyna chwytać to biorę fervex czy coś o podobnym działaniu.

Odnośnik do komentarza

Ja też wolę mimo wszystko brać leki, które zawierają ibuprofen, ale rzeczywiście, czasami paracetamol jest nieunikniony w przypadku leków na grypę i przeziębienia.

Z informacji dotyczących paracetamolu, które kiedyś znalazłam (prowadzę sobie na komputerze taki notatnik, z różnymi interakcjami między tabletkami antykoncepcyjnymi a innymi specyfikami ;) ) dowiedziałam się, że:
"Paracetamol obniża skuteczność TYLKO WTEDY jeśli przekroczy się dawke 3 mg na dobę, czyli 6 tabletek." Ale konsultacja z lekarzem na pewno też będzie pomocna, przynajmniej będziesz miała pewność co do informacji.

Jak któraś z Was się dowie czegoś więcej niech da znać na forum :)

Odnośnik do komentarza

Witam Panią,

Są różne doniesienia i sprzeczne zdania. Moim zdaniem Paracetamol zażywany w większych dawkach może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Obydwa leki metabolizowane są w wątrobie, co przy jej niewydolności może nasilić także objawy choroby.
Polecam stosowanie ibuprofenu, jest to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym a także przeciwgorączkowym, który nie ma udowodnionego działania obniżającego skuteczność tabletek antykoncepcyjnych(mimo metabolizowania w wątrobie). Ibuprofen uznawany jest za najmniej toksyczny NLPZ. Jednak proszę także nie przesadzać z dawkami tego leku.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę pamiętać, że może się Pani zabezpieczać dodatkowo np. za pomocą prezerwatywy przez kolejne 7 dni od ostatniej dawki jakiegokolwiek leku:) Proszę pytać zawsze jak coś, udzielę Pani wyczerpujących odpowiedzi.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...