Skocz do zawartości
Forum

Żywność ekologiczna


Gość stara-baśń

Rekomendowane odpowiedzi

Prosta odpowiedź na Pytanie odnośnie zdrowej i ekologicznej żywności. Pamiętajmy że to co zjadamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, kondycję, samopoczucie. Przecież składamy się z tych pierwiastków które dostarczamy do naszego organizmu. Cena żywności ekologicznej jest wyższa ale porównując ceny leków które bedziemy zażywać by leczyć swój organizm po konsekwencjach spożywania chemicznie uzdatnionej żywności są wyższe niż sama cena Bio Produktów.

Czymże są w większości leki, jak nie ekstraktami produktów naturalnych. Dlaczego by nie zajadać "leków" codziennie w postaci naturalnej i zdrowej żywności.

Może zabrzmi to jak reklama ale ja się zaopatruję w taką żywność w internetowym sklepie Swojska Piwniczka, naprawde nie jest aż tak drogo, a prynajmniej czyję smak potraw które przygotowuję a nie tylko Glutaminian, który uzależnia i ogłupia.

Odnośnik do komentarza

~ERNESTO
Ciekaw jestem czy eko to naprawde ktos to sprawdza i jest nad tym jakas kontorla ...
Po wpadce w Niemczech okazuje sie ze Kurczaki ,jajka sprzedawane byly drozej a z ekologia nie mialy nic wspolnego .
Miod , mleko,pieczywo -Dlaczego tak drogo !
-Czy pszczoly zbieraja pylek eko ?
-Krowy jedza trawe eko ?
-zboze nie jest pryskane ?

Drogi Erneście Wpadki się zdażaja, ta firma już nie istnieje. Jeśli chodzi o rynek BIO i EKO to certyfikacje i kontrole naprawde są restrykcyjne. Jeżeli chodzi o certyfikat BIO na miód to jednym z wymogów jest że pasieka musi być zlokalizowana 6 km od jakiegokolwiek przemysłu czy Autostrady, do tego w obrębie 2km niemoże być wolnych cieków fekalnych czyli wszyscy sąsiedzi musza mieć kanalizację lub oczyszczalnie scieków i powiem ci że chciałem się starać o certyfikat, ale niestety Moja Pasieka nie spełnia wymogów "Terytorialnych".

Odnośnik do komentarza

Wendka
~ERNESTO
Ciekaw jestem czy eko to naprawde ktos to sprawdza i jest nad tym jakas kontorla ...
Po wpadce w Niemczech okazuje sie ze Kurczaki ,jajka sprzedawane byly drozej a z ekologia nie mialy nic wspolnego .
Miod , mleko,pieczywo -Dlaczego tak drogo !
-Czy pszczoly zbieraja pylek eko ?
-Krowy jedza trawe eko ?
-zboze nie jest pryskane ?

Drogi Erneście Wpadki się zdażaja, ta firma już nie istnieje. Jeśli chodzi o rynek BIO i EKO to certyfikacje i kontrole naprawde są restrykcyjne. Jeżeli chodzi o certyfikat BIO na miód to jednym z wymogów jest że pasieka musi być zlokalizowana 6 km od jakiegokolwiek przemysłu czy Autostrady, do tego w obrębie 2km niemoże być wolnych cieków fekalnych czyli wszyscy sąsiedzi musza mieć kanalizację lub oczyszczalnie scieków i powiem ci że chciałem się starać o certyfikat, ale niestety Moja Pasieka nie spełnia wymogów "Terytorialnych".

Czyli nie jest eko?

Odnośnik do komentarza

Żywność ekologiczna to taka żywność, która została wytworzona w gospodarstwie ekologicznym i posiada certyfikat ekologiczny. W produkcji ekologicznej nie stosuje się nawozów sztucznych i pestycydów (dotyczy produktów roślinnych), nie praktykuje się również dodawania do paszy żadnych hormonów bądź antybiotyków(produkty pochodzenia zwierzęcego). Żywność ekologiczna nie może też zawierać sztucznych konserwantów, barwników, polepszaczy ani składników modyfikowanych genetycznie. Na niektórych produktach nawet po umyciu zostaje duża ilość pestycydów. Dlatego warto kupować je z ekologicznych gospodarstw. Produkty te to m.in. Mięso, nabiał, jaja, kawa, brzoskwinie, winogrona, jagody, jabłka, papryka, seler, sałata. Jeśli dysponujesz większą ilością gotówki możesz również zakupić inne Eko-produkty tj. cebula, awokado, ananas, brokuły, banany, szparagi, kukurydza, mango oraz produkty, które jadasz często.

Odnośnik do komentarza
Gość niebies-kawa

ja dodam jeszcze certyfikat Demeter przyznawany tylko firmom, które spełniają najbardziej rygorystyczne normy dla żywnosci ekologicznej. Z nich używam Rabenhorst, Holle (to dla dziecka), 3Pauly, LaSelva... nie pamiętam co jeszcze. produkty naprawde wysmienite w smaku no i mam pewnosc, ze nie ma w nich żadnych sztucznych dodatków, ktore zmieniają smak i wartosci odzywcze.

Odnośnik do komentarza

Czytajcie etykiety na hipermarketowych Produktach. Czy ktokolwiek jest w stanie pokazać mi mięso mielone (już zapakowane) żeby nie było w nim dodatku modyfikowanej skrobi? albo jeśli potrzebuję mięso wołowe mielone na pulpety czy znajdę takie bez domieszki indyka?

Czy znajdziecie chrzan w hipermarkecie w którym nie było by siarki i dwutlenku węgla?

czy bakalie muszą być siarkowane?

czy nie da się wyprodukować syropu owocowego bez dodatków, kwasów askorbinowych (wiadomo że to wit C ale sztuczna), czy też kwasów cytrynowych? Moja Babcia pasteryzowała sok z malin i siedział w słoikach przez kilka lat i nic się z nim nie działo.

Dlaczego kupując sok malinowy okazuje się że tak naprawdę to sok jabłkowy + aroniowy i tylko 1% maliny + aromat maliny?

Dlaczego kurczaka z hipermarketu można ugotować i zjeść razem z mięciutkimi kościami, a tego z ekologicznych ferm musimy gotować a kości ma naprawdę twarde i nie do pogryzienia. ODp. Bo jedzą eko i rosną w normalnym tempie a nie 27 dni.

Skąd teraz tyle alergii nie tylko pokarmowych? dlaczego dzieciaki tak chorują? dlaczego boimy się grypy? BO jedzenie z Hipermarketów nie daje tyle wartości odżywczych a jeśli daje porównywalnie tyle samo wartości odżywczych to podtruwa nas dodatkami.

Myślicie że producenci przejmują się tym co my jemy? Oni liczą na zysk. dlaczego sprzedaje się mięso padłych krów? Bo szkoda tego wyrzucić.

itd. itp.... sami musimy o siebie zadbać.

Odnośnik do komentarza

zgadzam sie. jak kupuję to zawsze czytam etykiety. może to i więcej czasu zajmuje, może wydam troche wiecej pieniedzyh, ale jak chce pić sok z burakó to piję sok z buraków ekologiczny a jak chce dać dziecku kaszke to też wybieram eko i bez żadnych dodatków. więcej z tym zachodu ale warto

Odnośnik do komentarza

Co do żywności ekologicznej, to przyznam, że nie wierzę iż to co jest tam sprzedawane rzeczywiście jest ekologiczne i takie zdrowe. Może jedynie ceny o tym świadczą. Ja staram się kupować świeże produkty i mam 2 ulubione sklepy, w których się zaopatruję, a owoce i warzywa kupuję na bazarze na Kole. Sama gotuję i piekę chleb i staram się nie korzystać z gotowych dań.

Odnośnik do komentarza

Fergii
Co do żywności ekologicznej, to przyznam, że nie wierzę iż to co jest tam sprzedawane rzeczywiście jest ekologiczne i takie zdrowe. Może jedynie ceny o tym świadczą. Ja staram się kupować świeże produkty i mam 2 ulubione sklepy, w których się zaopatruję, a owoce i warzywa kupuję na bazarze na Kole. Sama gotuję i piekę chleb i staram się nie korzystać z gotowych dań.

Kup sobie kurczaka z hodowli Ekologicznej i zwykłego z marketu zobaczysz różnicę, kup sobie kilka produktów BIO i Konwencjonalnych w tym samym czasie i je porównaj. zobaczysz czy różnią się w smaku, wyglądzie, zapachu. jak wyglądają po przetworzeniu.
To że kupujesz owoce i warzywa na bazarze w ogóle nie świadczy że są lepsze niż te z marketu. Większość tych rolników jeździ na giełdy warzywno - owocowe i tam kupują od dużych producentów i sprzedają na placach targowych, jako swoje. A masowi producenci nie oszczędzają na opryskach nawozach sztucznych czy pestycydach. Wiadomym jest iż warzywa konwencjonalne i Bio nie różnią się wiele w składzie witamin i mikroelementów jednym składnikiem który je odróżnia są wspomniane wcześniej pestycydy, które tak skutecznie niszczą naszą wątrobę, nerki, a co za tym idzie trują cały organizm.

Odnośnik do komentarza

Jak poznać żywność ekologiczną?

Na całym świecie rośnie popyt na żywność ekologiczną. Podobnie jak w przypadku żywności konwencjonalnej, szczególnie znanych marek, tak i tu zdarzają się przypadki jej fałszowania. Jak wspomniano wyżej w krajach Unii Europejskiej wprowadzono system kontroli i certyfikacji produkcji ekologicznej. Graficzną informacją jest wspólnotowy znak „Rolnictwo ekologiczne” umieszczony na etykiecie produktu.

Oprócz tego powinna ona zawierać następujące informacje:
nazwę i numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega producent,
nazwę i adres producenta oraz jeśli jest inny – właściciela lub sprzedawcy produktu,
nazwę produktu,
znak identyfikacyjny partii towaru.
Może zawierać również:
napis „Rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE”,
wspólnotowy znak „Rolnictwo ekologiczne”.
Jeśli produkt posiada takie informacje oznacza to, że:
przynajmniej 95% jego składników zostało wyprodukowane metodami ekologicznymi,
produkty były nadzorowane podczas procesu produkcji i przygotowania zgodnie z przyjętymi wytycznymi,
produkty są sprzedawane bezpośrednio przez producenta lub w zamkniętych, zabezpieczonych i oznakowanych opakowaniach.

Odnośnik do komentarza

@panterra masz racje. to samo tyczy sie dzieci. karmilam swoje maluchy zwykłymi rzeczami z supermarketow, typu kaszki czy gerberki is trasznie zle to znosily. dopiero kiedy przenioslam sie na rzeczy ekologiczne, w stylu holle, ich brzuszki sie uspokoily. jednak dzieci to wrazliwe istotki i nie ma co pchac w nie chemii od najmlodszych lat. jeszcze zdaza sie tej chemii najesc...

Odnośnik do komentarza
Gość zdrowezakupy.eu

Nie wszystko co EKO jest takie super ponieważ nieraz widziałam np.: ekologiczny ketchup z mnóstwem chemii w środku więc nie rozumiem po co dodawać ekologiczne pomidory jak później ładują do nich tyle chemii. Wiec przede wszystkim należy CZYTAĆ SKŁAD produktu. Jest taka strona internetowa ze zdrową listą zakupów i są tam produkty z dobrym składem bez chemii, które można spokojnie kupować w sklepach.

Odnośnik do komentarza

żywność ekologiczna nie jest warta swojej ceny, a przynajmniej nie w Polsce - w Niemczech cena ekologicznych produktów jest tylko kilkanaście procent wyższa od normalnych - w Polsce co najmniej kilkadziesiąt, jak nie więcej. także, choć żywność ta jest zdrowsza od normalnej, płacenie dwa razy więcej za ekologiczny produkt pozbawione jest większego sensu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...