Skocz do zawartości
Forum

Hypoplazja


Gość pytająca32

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pytająca32

w mojej rodzinie jest 3.5 letnia dziewczynka z hypoplazją dolnej części robaka móżdżku chciałabym zapytac jakie są konsekwencje tej choroby, bo mama dziewczynki mówi, ze dziecko rozwija sie normalnie ale ma problemy z koordynacją ruchową. Czy ta hypoplazja bedzie miała wpływ na rozwój psychiczny? Czy dziecko będzie w pełni samodzielne w przyszłości? co powoduje hypoplazje czy to genetyczna choroba? to dosc bliska moja rodzina martwie sie o mame i o dziecko, bo mam choc silna kobieta widze ze martwi sie problemami małej. Czasem jest problem z postawieniem dziecka na nozki, czy sama rehabilitacja pomoże?

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie,

Wszystko zależy od stopnia hipoplazji robaka móżdżku, oraz od przyczyny.
Także istotne jest pytanie czy jest to izolowana wada czy wchodzi w skład innego zespołu np. Zespołu Dandy'ego-Walkera, gdzie mamy kompleks wad tyłomózgowia.
Niestety nie widzę badań, a nawet jeżeli bym widział, nie chciałbym przedwcześnie rokować, bo każdy organizm jest inny, inaczej się adaptuje.
Czy ta hypoplazja bedzie miała wpływ na rozwój
> psychiczny? Czy dziecko będzie w pełni samodzielne w
> przyszłości?

Nie mogę tego potwierdzić ani wykluczyć. Hipoplazji móżdżku może towarzyszyć, upośledzenie umysłowe, zaburzenia słuchu, zaburzenia równowagi. Więc na dzień dzisiejszy nie odpowiem Pani na to pytanie, bardzo ważny będzie okres wzrastania i dojrzewania.
co powoduje hypoplazje czy to genetyczna
> choroba?

Przyczyny są różne np.:
-zakażenia prenatalne (np. zakażenie Cytomegalovirusem)
- różne czynniki teratogenne, które działają na płód.
- zespoły genetyczne. Abberacje chromosomalne.
- zespoły metaboliczne.

Czasem jest problem z postawieniem
> dziecka na nozki, czy sama rehabilitacja pomoże?

Na dzień dzisiejszy istnieje tylko leczenie objawowe i w przypadku zaburzenia równowagi jest nim rehabilitacja.
Czy pomoże??Na pewno nie zaszkodzi, a może znacznie zmniejszyć objawy choroby, proszę jednak pamiętać, że nie likwiduje ona przyczyny.

W razie jakichkolwiek pytań, proszę pytać;)

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...