Skocz do zawartości
Forum

Jeden jajnik i choroba Beckera a zajście w ciążę


Gość anka113

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam 31 lat, jestem w stałym związku od grudnia 2011 zażywam tabletki sylvia 30, jednak z partnerem chcemy się starać o dziecko.Zaznaczam że nie próbowałam zajść w ciążę. Mam pytanie, w 2006 roku miałam zabieg laparoskopowy, został mi usunięty prawy jajnik wraz z jajowodem, jakie są szanse zajścia w ciążę przy jednym jajniku?Poza tym mój partner ma dystrofię mięśniową beckera, jakie mamy szansę na zdrowe dziecko i jakie mogą wystąpić komplikację.

Odnośnik do komentarza

Witam,

Nie można powiedzieć, że masz 50% szansy tak jak piszą koleżanki. To nie matematyka. Wszystko zależy co było przyczyną usunięcia jajnika i jajowodu oraz w jakim stopniu sprawny jest drugi jajnik. Na pewno statystyczne szanse zajścia w ciąże zmniejszają się wraz z wiekiem przy jednym jajniku ale nadal ciąża jest wysoce prawdopodobna.
Choroba Beckera podobnie do dystrofii mięśniowej Duchenne'a jest to choroba dziedziczona recesywnie sprzężona z płcią(chromosomem X). Chorują na nią wyłącznie chłopcy, dziewczynki są natomiast nosicielkami. Opisano kilka przypadków występowania tej choroby u dziewczynek.
1)Jeżeli matka jest nosicielką, a ojciec jest zdrowy to przy każdej ciąży para mam 25% szans na posiadanie zdrowej córki, 25 % szans na córkę nosicielkę, 25% szans na posiadanie chorego syna i 25% szans na zdrowego syna.
2)Każdy syn nosicielki ma 50% ryzyka zachorowania na dystrofię mięśniową sprzężoną z chromosomem X, a każda córka ma 50% ryzyko bycia nosicielką .
3)Jeżeli matka jest zdrowa a ojciec chory to każda córka tej pary będzie nosicielką, a wszyscy synowie będą zdrowi.
Jeżeli nie jesteś nosicielką tego genu, wówczas dotyczy Was wariant trzeci, tzn. synek będzie zdrowy a córka będzie nosicielką. Mogą wystąpić niewielki objawy poronne.
Na szczęście choroba Beckera jest łagodną postacią dystrofii a długość przeżycia osób chorujących na nią jest niewiele mniejsza od populacji zdrowej. W dystrofii Duchenne'a jest znacznie gorzej i osoby te szybciej umierają.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...