Skocz do zawartości
Forum

Rozmyślanie intensywne. Jak sobie poradzić?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

 

Zauważyłem ostatnio, że po pracy przychodząc do domu, jestem często drażliwy i nic mi się nie chce, często potrzebuje spokoju lub chce mi się spać i czuję się taki zmęczony psychicznie. Do tego nieraz lepiej a nieraz gorzej jest u mnie z myśleniem logicznym, w zależności od humoru.

 

Zaczalem sam siebie obserwować i złapałem się na rozmyślaniu. Potrafię tak robić bardzo często, przez co humor mi się potrafi zmienić. Nie zawsze jestem wesoły przez to a kiedyś byłem bardzo. 

 

W trakcie rozmyślania zauważyłem że najczęściej to działa w sposób "co by było, gdyby..." I potrafię rozmyślać co bym zrobił, jakbym się zachował, jakby się zachowywali najbliżsi itd. Potrafię sobie w głowie taki "scenariusz" wkręcić w głowę i jeszcze do tego emocjonalnie tak sobie to wkręcić że tak jakbym tą daną sytuację przeżywał. Mówie tu o negatywnych sytuacjach, niekiedy sobie myślę o pozytywnych zdarzeniach które przeżyłem i wtedy w głowie mam obraz jakbym to komuś opowiadał i wtedy jest mi w jakimś stopniu wesoło. Podczas takich sytuacji też się wczuwam emocjonalnie. 

 

 

 

W obydwóch wariantach często szeptam pod nosem i wygląda to trochę tak jakbym gadał sam do siebie. 

 

 

 

Wiem że to wszystko to dziwnie wygląda, ale proszę o jakieś sensowne odpowiedzi, co ze mną może być nie tak? 

 

Pozdrawiam serdecznie ?

Odnośnik do komentarza

No więc fachowo to z czym masz problem to zwie się ruminacjami.

Zmęczenie i tym podobne są nieodzownie związane z ruminacjami. Kiedy w głowie snujesz negatywne scanariusze twój mózg i twoje ciało czują się jakbyś przeżywał naprawdę te sytuacje i dlatego czujesz zmęczenie itd. 

Rozwiązanie tego problemu ? Nie spędzaj tyle czasu na fantazjowaniu. Jeśli złapiesz się na "fantazjowaniu" spokojnie przekieruj swoją uwagę na tu i teraz i na to co robisz. 

Poczytaj trochę o "mindfulness" i "awarness" w odniesieniu do psychologi aby podnieść jakość swojego życia. 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...