Skocz do zawartości
Forum

Czy to już toksyczna troska?


Rekomendowane odpowiedzi

Otóż 22 lata mam a 13 lat starsza siostra mnie kontroluje. Wypytuje z kim piszę na fb, czy do wszystkich wysłałam życzenia na święta. Powiedziałam, że jeszcze życzeń nie wysyłałam, że z kuzynem pisze na fejsie, kolegami z uczelni, akademika. Kurde, ja nie wypytuje jej z kim piszę na fb, musi tak mnie sprawdzać na każdym kroku?! Może jeszcze weźmie telefon i będzie przeglądać? Od 4 lat jestem dorosła, a mnie traktuje jak dziecko, mogę przecież pisać z kim chce i o czym chce. Ma 5 letnie dziecko, więc niech je wychowuje a nie mnie! Uważa, że coś kręcę nie muszę się jej ze wszystkiego spowiadać. Jeszcze ciągle zwraca mi uwagę przy stole, jak jem i coś powiem, potem szepcze mi do ucha. Stawiam się  nie pouczaj a ona reaguje krzykiem. Czuje się osaczona, kontrolowana, przez nadopiekuńczość czuję, że depresja mnie dopadnie. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 24.04.2022 o 06:39, oola_00 napisał:

Jeszcze ciągle zwraca mi uwagę przy stole, jak jem i coś powiem, potem szepcze mi do ucha. Stawiam się  nie pouczaj a ona reaguje krzykiem. Czuje się osaczona, kontrolowana, przez nadopiekuńczość czuję, że depresja mnie dopadnie. 

A jak się stawiasz? Krzyczysz "nie pouczaj mnie", czy tonem niecierpliwym to mówisz? Bo jeśli byś powiedziała spokojnym tonem z uśmiechem coś w stylu: "siostrzyczko, ja rozumiem, że sie o mnie troszczysz ale doskonale wiem jak należy sie zachowywać bo jestem dorosła". Twój ton raczej produkuje jej ton ?  Skoro czujesz sie osaczona, kontrolowana to powiedz jej o tym, ale spokojnie, bez agresji ?  Wytłumacz jej, że za bardzo Ci matkuje, że jej nadopiekuńczość niszczy Twoje poczucie wartości, że masz prawo żyć po swojemu bo jesteś dorosła. Może po prostu zachowuj sie jak dorosła i dojrzała kobieta.

Na marginesie... już coś wcześniej pisałaś o swojej siostrze. Przeczytaj rady z poprzedniego wątku. 

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza
Gość Gość

Starsze siostry tak mają. Ja mam siostrę niewiele młodsza a też nie raz się łapie na tym że ja pouczam. Tylko ona mi powie nie wtrącaj się, nie znasz się. I odpuszczam. A twoja jest dużo starsza i może się czuje za Ciebie odpowiedzialna. Ja mam 29 lat a moja mama pyta gdzie jedziesz, kiedy będziesz. Odpowiadam że to moja sprawa lub jadę gdzie jadę, będę kiedy będę. A może wychowanie tak małego dziecka na nią tak działa. I Ciebie traktuje tak jak dziecko. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...