Skocz do zawartości
Forum

Obowiązek synowej wobec teściowej


Gość Izabela

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!
Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu obowiązku względem synowej do teściowej.
Mieszkam z mężem i teściową we wspólnym gospodarstwie domowym.
Teściowa jest osobą niepełnosprawną, teraz jej stan się pogorszył po udarze teściowa leży bezwładnie a ja sama nie mam sił by się nią zająć i mąż wziął zwolnienie lekarskie na opiekę nad teściową, ale problem teraz jest w pracy z tym, że ja jestem osobą zdrową i nie pracującą, nie pobieram zasiłku opiekuńczego czy pielęgnacyjnego na teściową, zatem czy mężowi przysługuje zwolnienie lekarskie na mamę? Czy ja mam obowiązek opieki nad nią i czy mąż musi dostarczyć do zakładu pracy wraz z wnioskiem, moje oświadczenie, że się nie mogę lub nie chcę zajmować się teściową?
Czy ja jako synowa, czyli powinowata jestem osobą : nie zobowiązaną do opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jeśli odmawia sprawowania opieki. ?
Będę niezmiernie wdzięczna za pilną odpowiedź.
 
Pozdarwiam!
Izabela
Odnośnik do komentarza

Temat może już nieaktualny ale odpowiadam na wypadek gdyby komuś miało się przydać. Nie, mężowi nie przysługuje, bo w domu jest osoba mogąca zająć się chorym. Chyba, ze teściowa ma inny adres zameldowania. Obowiązku nie masz, w sumie nic nie musisz nawet opiekować się własną matką. Twoja wola. Tylko, że nikogo nie interesuje (zwłaszcza ZUS-u), że nie chcesz się zajmować teściową. Skoro z nią mieszkasz, nie pracujesz i nie masz zaświadczenia o chorobie, to dla każdej instytucji powinnaś się zająć kobietą i opieka mężowi nie przysługuje. Poza tym na rodzica jest tylko 14 dni -o ile pamiętam- więc i tak potem ktoś musi się nią zająć. Jeśli nie Ty to trzeba wynająć opiekę. 

A kwestie formularzy należy poruszyć w kadrach w pracy męża. 

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...