Skocz do zawartości
Forum

Mleko na receptę dla dziecka z alergią pokarmową


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Chciałabym uzyskać odpowiedź odnośnie podstaw przepisywania mleka
bebilon pepti 2 i na receptę przez lekarza w formie choroby
przewlekłej (czyli recepty z literką P). Jestem mamą niespełna 2
letniego dziecka które niestety jest alergikiem pokarmowym uczulonym
na białko mleka, gluten oraz drożdże, co zostało potwierdzone testami
- po wielokrotnych próbach zmian żywienia i ograniczaniach w
spożywaniu nowych produktów, długotrwałym leczeniu kolejnych biegunek
i zapalenia skóry oraz wyprysków zdecydowaliśmy się na testy. Testy
wykonywane były z krwi w marcu br. prywatnie gdyż na nfz czas
oczekiwania był masakrycznie długi a panel wyjątkowo ubogi. Koszt
wykonania takich testów jest nie mały, ale warty był wykonania pomimo
płaczu dziecka i innych trudności wiadomo co uczula dziecko. Obecnie
dziecko spożywa produkty bezglutenowe - bez drożdży i białek - czyli
odpada chleb nawet bezglutenowy (chleba bez drożdży jeszcze nie
wymyślili) - specjalistyczne kaszki i owoce i mleko bebilon pepti 2.
Bez recepty koszt 1 puszki to 25 pln - podstawowa dieta dziecka która
zapewnia mu normalne funkcjonowanie, przez co spożywa go dość dużo.
Próbowałam zmieniać mu dietę lecz za każdym razem jest to samo -
plamy na skórze krosty (dziecko je drapie i powoduje to zapalenie
skóry oraz rany) biegunka i nieprzespane noce. Do tej pory nie było
problemów z przepisywaniem mleka na receptę jednak ostatnim razem
otrzymałam informację, że od 10.2011 zmieniły się przepisy NFZ i
obecnie bez opinii alergologa lekarz nie może przepisywać recept z
literką P. Pytanie zatem jest:

Czy lekarz ma prawo do odmowy wypisywania recept bez literki P, pomimo tego że alergia jest potwierdzona testami.

Lekarz zastanawiał się i wydał skierowanie do alergologa z rozpoznaniem podejrzenia alergii na mleko krowie (pomimo, że ponad 6 miesięcy wcześniej w książeczce zdrowia dziecka ten sam lekarz umieścił wpis w rubryce stwierdzono uczulenia na pokarmy "mleko, jajka, mąka pszenna, czekolada (...) objawy : skórne i powiedział że nie muszę iść z dzieckiem do alergologa bo są zrobione testy które są podstawą to przepisania leków, i że będę musiała je powtórzyć dopiero za 2 lata).
Zamierzam udać się na wizytę jednak chciałabym uniknąć polemiki z lekarzem na
temat czy dziecku zaszkodzi czy nie - sprawdzałam i szkodzi mu zwykłe
mleko. Ja ze swojej strony wolałabym karmić syna normalnymi produktami
które sami spożywamy tym bardziej, że dziecko ma spory apetyt i szkoda
mi go że los je tak pokarał i musi jeść niesmaczne mleko i dziwne
papki.

Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi oraz za poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza

moim zdaniem jesli dziecko ma potwierdzone testy ze jest alergikiem i musi przyjmowac cos na stale bo innej opcji nie ma to jest to choroba przewlekla bo nie jest to jednorazowe wiec lekarz powinien wypisac ta recepte zwlaszcza ze sama tego nie wymyslilas, moze poprosc alergologa aby wystawil Ci zaswiadczenie ze jest to choroba przewlekla i z tym zaswiadczeniem idz po recepte

Odnośnik do komentarza

jeżeli masz wyniki testów i opinie alergologa ze dziecko jest ucuzlone to lekarz nie ma prawa odmowic Ci recepty. jak nie to zmien lekarza albo wystaraj sie od wniosek od alergologa, z tego co wiem to nawet po kilka kilkanaście puszek przypisują

Odnośnik do komentarza

Zastanawia mnie tylko jedno dlaczego lekarz pediatra nie dał wcześniej skierowania do alergologa, wtedy kiedy naprawdę dziecko było bardzo wysypane i miało aż rany, tylko podejmował się sam leczenia i powiedział żeby pomyśleć o zrobieniu jakiś testów. Kiedy już je miałam i pokazałam lekarzowi stwierdził, że nie muszę iść do alergologa bo ma podstawę do wypisania mleka. A raptem teraz dowiaduje się że potrzebne zaświadczenie od lekarza. W tej chwili dziecko jest na diecie i nie ma wysypki, pójdę z takim dzieckiem do alergologa i powie że dziecko ma ładną skórę i nie widać tu alergii. Weźmie pod uwagę same testy i da na podstawie tego zaświadczenie widząc dziecko po raz pierwszy? Jedynie co to wtedy kiedy był wysypany byłam u dermatologa, bo do niego nie potrzeba skierowania. Widział dziecko i zna całą historię choroby. Więc mam pytanie czy mógłby dermatolog wystawić mi takie zaświadczenie dla lekarza POZ?

Odnośnik do komentarza

Ala - zaswiadczenie musisz miec od alergologa bo alergia jest przewlekla a problem dermatologiczny moze byc jednorazowy poza tym jego zrodlem jest alergia wiec ja bym szla do alergologa po zaswiadczenie

Gdy wabi cię ognik, idź za nim.
Być może zabrniesz na manowce,
ale nigdy nie będziesz sobie wyrzucać,
że może była to Twoja Gwiazda.

Odnośnik do komentarza
Gość natalia_reszke

ja mam podobny problem mój 8 miesięczny syn był do tej pory na bebilon pepti i było ok dostaliśmy skierowanie do alergologa gdzie pani dr zrobiła mu test skórne i nie wyszła alergia po przestawienu dziecka na inne mleko zaczeły się problemy sucha skóra czerwona a w niektórych miejscach popękana lekarze twierdzą ze nie nalezy nam sie recepta . dodam jeszcze ze inne mleko dziecko miało podane tylko 3 dni wsumie 6 posiłków zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić aby dostać recepte

Odnośnik do komentarza
Gość Malinka1803

mój synek ma 3latka i pije w dalszym ciągu bebilon pepti2. Wzięłam od swojego alergologa zaświadczenie że wymaga takiej diety i nie ma problemu u mnie w ośrodku przepisują mi to mleko które teraz na receptę kosztuje 7zł za puszkę:-) czyli 4zł mniej niż w zeszłym roku

Odnośnik do komentarza

Ja udałam się na wizytę do alergologa i pani dr. zrobiła testy skórne dziecku gdzie wyszła według niej silna alergia na soję a na mleko nic. Więc powiedziała że dziecko nie ma alergii i kazała podawać mu wszystko oprócz jedzenia zawierającego soję. Zaczęłam tak robić i okazało się że soja go nie uczula a po mleku był cały wysypany nawet we włosach miał krostki. Zrobiłam zdjęcia żeby pokazać lekarzowi jak wygląda jego wysypka, zapisywałam też to co jadł i sprawdzałam codziennie jego skórę. Na wizytę zabrałam zdjęcia,notatki i pokazałam, pani dr. w końcu stwierdziła skazę białkową i dała zaświadczenie dla lekarza poz. Ale ile ja musiałam się przemęczyć żeby udowodnić alergię na mleko.

Odnośnik do komentarza

Narazie nie będzie miał robionych testów skórnych, bo lekarz stwierdził że tak naprawdę to obserwacja rodziców jest najważniejsza, bo skóra może różnie pokazać i zdarza się że nie wychodzi alergia u dziecka a ono ją jednak ma. Mam też córkę która miała robione testy i jej alergia wyszła pokarmowa, a ona je wszystko i nic jej nie jest, więc tak naprawdę to te testy skórne pokazują bzdury i nie powinno się ich robić dzieciom poniżej 3 roku życia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...