Skocz do zawartości
Forum

Czy to mogą być objawy nerwicy u 14-latki?


Gość w...7

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, Mam 14 lat(jestem w 8 klasie) i wiem że, to dość młody wiek ale ten problem jest bardzo uciążliwy. Zaczęło się od tego, że 2 lata temu na kolonii miałam problemy z brzuchem i często musiałam biegać do toalety w różnych dalekich od hotelu miejscach. Po wakacjach często miałam sytuacje stresowe przy innych ludziach - gdy miałam z nimi styczność miałam natłoki myśli obsesyjnych (?) i nastąpiły lekcje zdalne. Do czerwca (w czerwcu były luźniejsze mniejstresowe lekcje) udawałam brak mikrofonu bo bałam się odzywać. Nastąpił nowy rok szkolny i zaczęliśmy lekcje konwersacyjne po angielsku - bardzo bałam się mówić i po powrocie na lekcje zdalne często wychodziłam z lekcji itp. Na innych lekcjach mniej ale dość podobnie. Pewnego dnia odważyłam się mówić i od tamtej pory było coraz lepiej również na innych lekcjach. Robię zawsze notatki i stresuje się gdy nie znam odpowiedzi bo czegoś np. nie rozumiem. W marcu zaczęły się problemy z załatwianiem się. Załatwiałam się przed każdym spotkaniem z kimś. Nastąpiły egzaminy próbne z których wyszłam (po ok. 10min) bo wiedziałam że nie wytrzymam bez skorzystania z toalety. Przez całe 1.5 miesiąca nie wychodziłam z domu. Teraz staram się chodzić na spacery itp. Zauważyłam, że mam rano naprawdę ogromne problemy z powstrzymywaniem zalatwania się. Dodatkowo weszłam w takie błędne koło ponieważ chciałam uregulować metabolizm i załatwiać się codziennie rano a gdy tego nie zrobię bo nie czuje potrzeby to wpadam w ogromna panikę i wywołuje to na siłę. Najgorszym faktem jest ze nie potrafię normalnie funkcjonować jak kiedyś - zawsze gdy wychodzę mam natłok myśli o tym, gdy widzę zdjęcia lub filmiki ludzi w ważnych uroczystościach mam myśli typu: jak oni normalnie chodza i nie boją się niczego, jakim cudem oni normalnie chodzą bądź przemawiają? Za 2 TYGODNIE mam egzaminy i gdy widzę piszące osoby maturę mam masę myśli jak oni normalnie siedzą. Czytałam, że to jakaś forma nerwicy - kiedyś też podejrzewałam, kiedy myłam telefon co 10 min, ręce itd. Chcę jak najszybciej wrócić do normalności bo nie potrafię normalnie funkcjonować, proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Gość Loraine

Stresujesz sie tak na prawdę wszystkim. I egazminami i tym że czegoś nie umiesz, czy że nie będziesz potrafiła. A spójrz się na to w ten sposób - nie chciałaś się odzywać przez mikrofon bo sie bałaś, później przy lekcjach angielskiego sie przełamałaś i jest ok. Pamietaj że nie taki diabeł straszny jak go malują. Nie ma na świecie osoby idealnej która wszystko idealnie umie i wie. Ty też nie musisz wszystkiego idealnie umieć i wiedzieć. Daj sobie szansę na wyluzowanie bo stres niszczy zdrowie. Nie patrz na to co inni robią, w sensie nie kieruj się tym że inni wiedzą cos albo nie, że potrafia mniej lub więcej od ciebie. Ucz sie swoim tokiem, nie kieruj się tym co inni robią. Przede wszystkim nie bój sie przełamywać się i swój strach bo sama widzisz że nic ci się nie stało gdy zaczęłaś mówić na angielskim. Nauka jest stresująca, ale lepiej idzie gdy człowiek podchodzi na luzie i przyjmuje że są rzeczy które idą mu lepiej i gorzej, ale nie boi sie próbować i przełamywać strachu. Warto tez odłożyć telefon i zając się czymś innym, chociażby znajdź sobie hobby które nie ma nic wspólnego z internetem. Musisz mieć coś co lubisz robić w przerwie od nauki czyli np. spacer, rower. I teraz aby stwierdzić czy masz nerwicę musiałabyś pojść do psychiatry aby stwierdzić co se dzieje. Masz 14 lat więc jesteś nieletnia i musiałabyś pojść z rodzicem albo opiekunem pełnoletnim na taką wizytę. Możesz tez pójśc do psychologa szkolnego. Pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...