Skocz do zawartości
Forum

Spadek płytek krwi


Gość Alma

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałam robione 2 tomografie z kontrastem jedna od drugiej w odstępie okolo tygodnia.Miałam też zabieg laparoskopowy po którym dostawalam środki p.bólowe: kroplówki z paracetamolem,oraz kodeinę w tabletkach.Wczoraj,4 tygodnie po zabiegu zrobilam kontrolnie badania krwi i plytki krwi wyszly 110 przy normie 150-400.Pozostala morfologia,CRP,nerki,wątroba,cholesterol,elektrolity,żelazo oraz ferrytyna w normie.Czy taki spadek płytek moze byc spowodowany dawką promieniowania,lub kontrastem podczas tomografii?I czy 110 to bardzo mało?Wczesniej plytki mialam zawsze w granicach górnej normy.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Gość ka-wa napisał:

A co miałaś usuwa, bo to też jest istotne. 

Usuniecie wyrostka,prosty zabieg.Pierwsza tomagrafie mialam z innego powodu troche ponad tydzien przed zabiegiem,druga byla przed zabiegiem,zupelnie nie planowana bo pojechalam do szpitala z ostrym bolem brzucha,po badaniu tomografem trafilam na stol,Bo okazalo sie ze to wyrostek.Aaaaaahhh zapomnialam,mialam jeszcze trzeci tomograf po zabiegu zeby sprawdzic czy nie ma infekcji,bo bolal mnie brzuch i  goraczkowalam.To w sumie az trzy tomografy w 3 tygodnie! Badania nie wykazaly zadnych nieprawidlowosci.Bralam jeszcze antybiotyk przez 5 dni,dostalam tez 2 zastrzyki p.zakrzepowe ( zawsze je podaja po zabiegach operacyjnych).Oprocz tych zastrzykow, antybiotyku i srodkow p.bolowych nie bralam I nie biore zadnych lekow.Zanim opuscilam szpital mialam robione badania krwi,nie widzialam wynikow,ale lekarze powiedzieli ze jest ok,jedynie CRP troche podwyzszone ale uspokoili to normalnie po zabiegu I puscili mnie do domu.Po 4 tygodniach zrobilam badania prywatnie no I wyszly the niskie plytki...CRP wrocilo do normy.Boje sie ze zniszczyli mi szpik tym promieniowaniem...

Odnośnik do komentarza

Raczej nie powinno być takiego spadku, jeśli nawet, to się odbudują, ale powtórz badanie za 2 tyg. bo może być błąd w badaniu. 

Może też wcześniej miałaś w normie, ale blisko dolnej granicy, bo płytki powinny być powiedzmy 250-300.

Odnośnik do komentarza

Jesli wszystkie inne badania masz w normie i na nic nie chorujesz to może rzeczywiście to błąd laboratorium.110 jest poniżej normy,ale nie jest to jakoś strasznie mało.Z tego co wiem to przy małopłytkowości w przedziale 80-150 zaleca sie tylko obserwacje i powtórzenie badań za jakiś czas.Taki wynik  nawet nie daje objawów.Czasem płytki moga spasc po dlugotrwalym stosowaniu opidoidów czy antybiotyków,ale jesli ty mialas kodeine antybiotyk przez krótki czas to nie powinno mieć wpływu.Jak bedziesz powtarzac badanie krwi to sprawdź sobie jeszcze kwas foliowy I witamine B12,bo m.in przy ich niedoborze płytki krwi spadają.Nie wiem jak sie odżywiasz,ale powinnas teraz (jeśli nie jestes wegetarianka,czy weganką) jeśc wiecej mięs,ryb,oraz jajek.Poza tym zielone warzywa liściaste.Z owoców jagody,borówki amerykańskie,kiwi I pomarancze.Te wszystkie produkty mogą porawic liczbe płytek.Unikaj alkoholu,kawy,oraz napojow z kofeiną,bo te z kolei dzialaja niekorzystnie na szpik i moga spowodowac,ze poziom płytek jeszcze bardziej sie obniży.Poza tym pij dużo wody,odpowiednie nawodnienie równiez pomaga w zwiekszeniu liczby płytek.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...