Skocz do zawartości
Forum

Guzy na palcach dłoni


Gość K, 21L

Rekomendowane odpowiedzi

Kobieta, 21 lat. Mój problem pojawił się w dzieciństwie. Nie pamiętam początków za dobrze – miałam 10-12 lat, trafiłam do dermatologa z gorączką, bólem brzucha i czymś, co było podejrzeniem wysypki, skórnej reakcji alergicznej. Występowała na płatkach uszu, palcach i wierzchu dłoni, łokciach, kolanach, szczytach pośladków oraz palcach i wierzchu stóp. Z wizyty nie wynikła diagnoza. Prawdopodobnie wtedy dostałam pierwsze skierowanie na obserwację i badania w szpitalu (finalnie było ich dwie, obie w szpitalu dziecięcym).
Po wystąpieniu wyżej wymienionych objawów zaczęły się pojawiać regularne problemy – co roku wygląda to tak samo. W okolicach stawów na palcach dłoni ale również pomiędzy stawami palców pojawiają się guzki, im bliżej końców palców, tym więcej i częściej. Czerwone, do fioletowych. Różnych wielkości, częściej pojawiają się na bokach i wierzchnich powierzchniach, od spodniej strony dłoni pojawiają się rzadziej, są też jakby głębiej schowane. Palce puchną, sztywnieją, wszystkiemu towarzyszy bardzo silny ból (problemem stają się codzienne czynności jak korzystanie z klawiatury lub odkręcenie butelki z wodą). Jeśli guzki skumulują się w okolicy jednego stawu palca, staje się on fioletowy i mocno powiększony. Zmiany te pojawiają się regularnie, w chłodniejszych miesiącach roku, od późnej jesieni do ciepłej wiosny. To samo pojawia się na palcach stóp. Stopy i dłonie są lodowate. Czasami, kiedy zmiany dopiero powoli się pojawiają, zaczyna się od drobnej wysypki obejmującej tylko wierzch dłoni, bez palców. To drobne, lekko wypukłe czerwone kropeczki, w niczym nie przypominają guzów. Przebywając w mocno ogrzewanych pomieszczeniach dłonie stają się zaczerwienione, palce mocniej puchną, guzki zaczynają okropnie swędzieć.
Latem, jeśli wystawiam dłonie na słońce przez co najmniej 30 minut bezpośredniego opalania, pojawia się wysypka a dłoniach, po niej guzki na palcach o znacznie mniejszym nasileniu (rzadziej, mniejsze, szybciej znikają).
Znikające guzki pomniejszają się, stopniowo bledną do regularnego koloru skóry, zrównują się z jej poziomem, przypominają nieregularne czerwone plamy (wtedy nie są już bolesne), po czym znikają całkowicie.
Dzisiaj (listopad 2020) zmiany te (poza palcami dłoni i nóg) wystąpiły pierwszy raz na prawym łokciu.

Lekarze ogólni, dermatolodzy, reumatolodzy nie wiedzą nic. USG zmian, morfologia, badanie tarczycy, przeciwciał przeciwjądrowych – wszystko w normie.
Jako dziecko stwierdzoną miałam śladową niedomykalność zastawki, po zobaczeniu zapisu dobowego holtera EKG kardiolog stwierdził „po prostu bardzo szybko bije pani serce” – rytm na zapisie jest bardzo nieregularny, w ciągu doby ponad 8 godzin było tachykardią. Łatwo niedotleniam się przy wysiłku fizycznym. Reaguję alergicznie ++ na siarczan niklawy i + na formalinę.
W rodzinie cukrzyca typu 1 u dziadków, nadciśnienie i anemia u mamy, sarkoidoza taty, niedobory wapnia u brata. Bardzo często występująca otyłość w rodzinie.

Potrzebuję pomocy. Nie wiem już gdzie jej szukać.

Odnośnik do komentarza
21 minut temu, Gość mgmg napisał:

choroba Raynauda wykluczona?

Tak, wykonana była kapilaroskopia, lekko odbiega od normy w tych samych dwóch palcach w obu dłoniach, ale nie jest to typowy, nieprawidłowy obraz. Nie różnicuje też czy na tych konkretnych palcach guzki pojawiają się częściej lub inne - nie ma to żadnego wpływu

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...