Skocz do zawartości
Forum

Zaraziłam się toxoplazmozmozą a jestem w ciąży


Gość ona

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem przerazona, jestem w 6 tygodniu ciązy, dziś odebrałam wyniki, konsultowałam je jeszcze z pielęgniarką w ośrodku- mam toxoplazmozę! Musiałam się zarazić nią niedawno, poniewaz przed ciąża robiłam badanie i nie miałam. Nie mam pojęcia, jak mogło dojść do zakażenia, nie mam kotów, myję starannie owoce i warzywa, nie jadam surowego mięsa, nie piję zanieczyszczonej wody. Jestem załamana, bo wiem, że w pierwszym trymestrze ta choroba skutkuje uszkodzeniem dziecka lub poronieniem. Moja koleżanka także zaraziła się w ciązy, ma synka który nie ma większej częsci mózgu- jest bardzo chory. Jestem załamana! Do lekarza idę dopiero za tydzień, wcześniej nie ma szans się dostać.

Odnośnik do komentarza

Powtórz jeszcze badania, żeby się upewnić czy nie było pomyłki, będziesz pewnie leczona, później badania prenatalne, być może będzie dobrze. 

Rozumiem Twoje przerażenie, ale staraj się myśleć pozytywnie, bo stres dziecku nie pomaga. 

Odnośnik do komentarza
18 godzin temu, Gość ona napisał:

Jestem przerazona, jestem w 6 tygodniu ciązy, dziś odebrałam wyniki, konsultowałam je jeszcze z pielęgniarką w ośrodku- mam toxoplazmozę! Musiałam się zarazić nią niedawno, poniewaz przed ciąża robiłam badanie i nie miałam. Nie mam pojęcia, jak mogło dojść do zakażenia, nie mam kotów, myję starannie owoce i warzywa, nie jadam surowego mięsa, nie piję zanieczyszczonej wody. Jestem załamana, bo wiem, że w pierwszym trymestrze ta choroba skutkuje uszkodzeniem dziecka lub poronieniem. Moja koleżanka także zaraziła się w ciązy, ma synka który nie ma większej częsci mózgu- jest bardzo chory. Jestem załamana! Do lekarza idę dopiero za tydzień, wcześniej nie ma szans się dostać.

Witaj ona.
Badanie na toksoplazmozę w ciąży zaleca się wykonać przed 10. tygodniem. Zwykle lekarz wydaje skierowanie na pierwszej wizycie położniczej. Test polega na oznaczeniu swoistych przeciwciał z klasy IgG i IgM w surowicy krwi. Najczęściej dokonuje się tego metodą ELISA. Negatywne wyniki na toksoplazmozę w ciąży są wskazaniem do wykonania powtórnych badań przynajmniej raz w każdym trymestrze.

Jeżeli pierwszy wynik na toksoplazmozę w ciąży jest dodatni, można podejrzewać, że kobieta przebyła chorobę przed zapłodnieniem. A to oznacza, że ryzyko transmisji na płód przez łożysko jest minimalne.

informacja ze strony https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/toksoplazmoza-a-ciaza-przyczyny-objawy-i-leczenie-jakie-sa-skutki-zakazenia

Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Gość Loraine napisał:

Jeżeli pierwszy  wynik na toksoplazmozę w ciąży jest dodatni, można podejrzewać, że kobieta przebyła chorobę przed zapłodnieniem. A to oznacza, że ryzyko transmisji na płód przez łożysko jest minimalne.

Tak nie jest, bo przed ciążą wynik był ujemny. Czyli to był drugi wynik. 

Odnośnik do komentarza

Właśnie przed ciążą nie miałam toxo, obecnie mam dodatnie IGG i IGM. W dodatku dowiedziałam się, zę za tydzien do ginekologa się nie dostanę, bo poszedł na miesięczny urlop! Dzwonę po innych w okolicy i wszędzie kilkutygodniowe oczekiwanie! Jestem przerażona!

Odnośnik do komentarza

Do zarażenia toxoplazmozą prędzej można się nabawić przy pracy w ogródku czy przy roślinkach doniczkowych niż od kotów, ale czytałam też gdzieś że istnieje coś takiego jak toksoplazmoza wrodzona, albo zarażenie może wystąpić po przetoczeniu krwi od kogoś zarażonego. 

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Gość ona napisał:

Właśnie przed ciążą nie miałam toxo, obecnie mam dodatnie IGG i IGM

Podaj te wartości. 

Nie wierzę, że nikt nie przyjmie prywatnie, jak opiszesz sytuację, rozmawiaj bezpośrednio z lekarzem. 

Odnośnik do komentarza

"Najbardziej miarodajną metodą oceny zarażenia T. gondii jest wykonanie kilku testów serologicznych i określenia dynamiki ich miana. W laboratoriach komercyjnych zwykle wykonuje się tylko badania przesiewowe. Dodatnie wyniki powinno się potwierdzić w laboratorium referencyjnym. Laboratoria referencyjne mają możliwości wykonania bardziej specjalistycznych badań w kierunku toksoplazmozy (np. oznaczenia miana swoistych przeciwciał, IgA, awidności IgG, testów z antygenami Toxoplasma spp.).

Proszę też pamiętać, że wszystkie badania diagnostyczne czasami mogą dać zarówno wyniki fałszywie dodatnie, jak fałszywie ujemne, stąd ich interpretacja bywa trudna." - To wypowiedź lekarza. 

Tak jest ze wszystkimi badaniami tego typu, mojej koleżance która źle się czuła, miała zmiany w płucach i chciała sprawdzić czy przechorowała covid, lekarka powiedziała, że nie ma sensu, bo te badania są niewiarygodne, a z drugiej strony mówiono, że przeciwciała tych którzy przebyli chorobę mogą uleczyć innych?

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...