Skocz do zawartości
Forum

Jak pomoc watrobie


Gość Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Od miesiąca doskwiera mi wątroba. Są dni ze jest lepiej, są dni ze jest gorzej. Robię żółtawą kupę, raz jest zbita raz bardziej luźna. Krwii raczej w niej nie widziałem. Moje pytanie brzmi: jak mam pomoc swojej wątrobie? Umówiłem się prywatnie do lekarza na czwartek bo mój doktor rodzinny zalecił jedynie badanie krwii i moczu, z wyników których wykluczył zapalenie jelit i tym podobne. Z krwii wyszło, ze mam podwyższona bilirubine, mam lekko żółte oczy, choć wydaje mi się ze zawsze takie miałem. Nie zauważyłem, żebym był żółty, ale wątroba boli tak jak mówię, są dni ze jest lepiej (wczoraj i przed wczoraj) a są dni ze jest gorzej (zjadłem wczoraj chyba za ciężki obiad i wieczorem zaczęło mnie męczyć, kręci jeszcze nawet teraz ale jest znośnie) biorę sylimaryne, od 3 dni essentiale max ale tylko po sylimarynie czuje poprawę. Ulgę przynosi tez ciepły termoform. Postanowiłem dzisiaj się przegrodzić, jeść tylk chleb z wędlinami drobiowymi. Moje pytanie brzmi jak mogę sobie choć trochę z tym ulżyć? Wizytę mam na czwartek na 16:45 a mój lekarz rodzinny nawet nie zrobił mi usg, dał skierowanie do szpitala na choroby wewnętrzne i to w sumie wszystko a tam na wizytę bede czekać do października a do października to ja się wykończę :) rzeczy które biorę i próbowałem:

od miesiąca nie pije gazowanego alkoholu itp

od miesiąca nie jem smazonego i odżywiam się raczej dobrze choć nie mam apetytu i bonę się jeść więcej żeby mnie nie bolało :( 

zazywam sylimaryne, pije herbatę z ostropestu chociaż średnio mi pomaga. Pomaga za to rumianek który tez pije

zazywam essentiale max od 2 dni po 2 kapsułki dziennie

niestety nie odczuwam jakichś polepszen :( dodam ze zaczęło się to wszystko od biwaku na którym byłem miesiąc temu. Bardzo się tam upiłem, pierwszy raz do nieprzytomności. 
dziekuje za wszelkie porady i życzę wszystkim dużo zdrowia 

Odnośnik do komentarza

Mysle,ze przede wszystkim dieta.Watroba nie lubi tlustego jedzenia.Powinienies jesc male lekkostrawne posilki 5-6 razy dziennie I pic duzo wody.No i nie jesc przed snem.Moja mama na watrobe pila herbate z dziurawca I pomagalo jej.

A USG nie mozesz zrobic prywatnie?To nie jest drogie badanie.Ja bym zrobila USG,bo moze to woreczek zolciowy a nie watroba?

Odnośnik do komentarza

Nie mam pojęcia czy to woreczek, czy wątroba. Lekarz rodzinny zaleciła badanie moczu i krwii i z tych badań wyszło ze mam podwyższona bilirubine. I na tym skończyła się jej pomoc. Dietę trzymam już od 2 tygodni ale nie czuje żeby mi się poprawiało. I raczej to na pewno wątroba bo wczoraj jak zjadłem ciężki obiad czułem ze się powiększyła itp, typowe objawy dla wątroby ? usg na pewno zrobi mi pan doktor prywatnie, prawda?

Odnośnik do komentarza

Pierwsze co to zmiana diety. Odrzuć alkohol, smażone potrawy. Zmniejsz ilość kawy. Wątroba jest przeciążona. Wszelkie ciężkostrawne potrawy ograniczaj do wyeliminowania. Niestety smażone rzeczy, fast foody, napoje wyskokowe czy energetyczne szkodzą wątrobie i nie tylko. Dlatego też możesz mieć problemy z jelitami. Powinieneś jeść więcej sałatek, jeżeli mięso to gotowane białe. Unikaj czerwonego. Jedz ryby ale nie smażone. Jedz owoce. Ogranicz słodycze, batoniki, czekoladę, wafelki i t.d. Pij zioła jak rumianek, szałwia, mięta. Z czasem zobaczysz dużą zmianę, polepszenie stanu nie tylko wątroby ale ogólnie zdrowia. Codziennie ruszaj się przynajmniej pół godziny, szybki spacer, rower albo bieganie np wieczorem gdy powietrze i temperatura jest przyjemniejsza. Będziesz się lepiej czuł, będziesz lepiej spał, będziesz lepiej wyglądał.

Odnośnik do komentarza

Dietę trzymam już miesiąc. Nie pije miesiąc alkoholu, gazowanego nie pije już dwa miesiące. Pije zioła. Biorę sylimaryne, raphacholin c i witaminę b komplex. Jutro wizyta o 16:45, mam nadzieje, ze pan lekarz mi pomoże, ze przepisze mi cis co podziała bo już miesiąc się mecze. Na przykład teraz dwa dni wszystko było w porządku a dzisiaj miałem żółta biegunkę z żółtym śluzem i ogólnie meczy mnie trochę w środku ? co raz mniej ale meczy. Podejrzewam u siebie jakieś zapalenie wątroby albo coś w tym stylu i może dziś znowu trzyma mnie jakiś stan zapalny, wiec zapatrzyłem sobie rumianek. No nic, czekamy do jutra. Bardzo liczę ze otrzymam pomoc

Odnośnik do komentarza

Cześć. Dzisiaj na 16:45 jestem umówiony prywatnie z gastroenteologiem. Po wizycie dam znac co i jak. Być może komuś się przyda. Mam tylko nadzieje, ze to nic poważnego, czuje się lepiej niż na początku tej choroby ale jednak potrafi jeszcze pomęczyć. Liczę na jakieś dobre leki które mi pomogą, bo dietę trzymam. 

Odnośnik do komentarza

Lekarz zalecił szczegółowe badania krwii i usg jamy brzusznej. Właśnie czekam w kolejce na krew. W poniedziałek pójdę do niego z wynikami bez kolejki. Podejrzewa albo coś z wątroba albo woreczkiem żółciowym (możliwy jakiś kamyczek na nim). Leków mi nie dawał bo powiedział ze zobaczymy w poniedziałek i nie chce dawać na chybił trafił. Ale pocieszył bo powiedział ze młody organizm i to raczej nie będzie nic super poważnego. Także teraz robię badania i czekam na poniedziałek. ?

Odnośnik do komentarza

Cześć. Jestem już po wszystkim. Kamieni na woreczku nie mam, drogi żółciowe tez niepotwierdzone, wątroba i ogólnie wszystko w środy w porządku. Lekarz stwierdził podrażnienie jelita oraz ze do poprawy jest flora bakteryjna jelit. Zalecił jeść jogurty pic kefiry maślanki. Stad moje pytanie bo nie dał mi żadnych leków. Kupić sobie coś w aptece? Jeśli tak to co? Jakie te jogurty jeść? Pije sobie maślankę smakową która niby ma jakieś szczepy bakterii bo jest napisane na opakowaniu. Powiedział ze przez dwa tygodnie jeszcze mogę mieć objawy i powinno zacząć ustępować. Kazał być jeszcze miesiąc na diecie ale za dwa tygodnie stopniowo rozszerzać jadłospis. 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Gość Marcin napisał:

W takim razie kupię sobie coś takiego, będę pić jogurty i maślanki i miejmy nadzieję, że się wszystko unormuje 

Nie przesadzaj, codziennie, np.do kolacji, powinieneś pić zsiadłe mleko najlepiej, kefir naturalny, czy maślankę jak lubisz, nie jogurty smakowe. 

I nigdy nie rezygnować z tych naturalnych probiotyków, jak przesadzisz, to Ci zbrzydną, dlatego wystarczy raz dziennie. 

To wystarczy, nie trzeba się wspomagać probiotykami sztucznymi. 

Odnośnik do komentarza

Pomogą przywrócić naruralną florę bakteryjną, najlepsze jest zsiadłe mleko takie prosto od krowy, jest osłoną dla całego przewodu pokarmowego tak jak siemie lniane. 

Jogurty smakowe nie wiem ile mają bakterii. W takim razie może wspomagaj się jakiś czas probiotykiem z apteki. 

Zrób badania pod kątem zespołu Gilberta, zażółcenie oczu jest niepokojące, powtórz poziom bilirubiny, jak też próby wątrobowe, poproś lekarza o skierowanie, bo wydaje mi się, że lekarz zlekceważył problem, chyba, że alkoholem tak podrażniłeś wątrobę. 

Odnośnik do komentarza

Oczy już mi praktycznie zeszły. Teraz jedyne co mi pozostało to żółtawy stolec i czasami mnie pokręci w tych jelitach. Kupiłem sobie wczoraj jakiś probiotyk w formie zawiesiny, pije maślankę i jem jogurty. Ogólnie czuje poprawę tylko ten stolec mnie jeszcze niepokoi. Może będzie faktycznie tak jak powiedział lekarz, ze powinno mi się już poprawiać. Bilirubine i próby wątrobowe robiłem 2 razy. 2 razy wszystko w normie prócz bilirubiny i to by się zgadzało bo pani która robiła mi usg z zawodu jest gastroenterologiem czy jakoś tak i mówiła ze ta bilirubina może być od jelit bo żółć się dobrze nie wchłania w nich poprzez zaburzenie flory bakteryjnej. 

Odnośnik do komentarza

No i tak mi czas mija ze np wczoraj nie miałem żadnych dolegliwości nic mnie nie bolało i gdyby nie żółty klocek zapomniałbym, ze jestem chory, a dzisiaj od rana mi jeździ po flakach aż mam dosyć. Najgorsze ze kończy mi się l4 i w poniedziałek muszę iść do pracy a boje się ze będę się tak czuć. No nic, pożyjemy zobaczymy, na razie zastosuje się do poleceń lekarza

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...