Skocz do zawartości
Forum

Pierwsza wizyta u ginekologa


Gość samantaa

Rekomendowane odpowiedzi

WItam, mam 18 lat i nigdy nie byłam jeszcze u ginekologa, ale chciałam zapytać jak taka pierwsza wizyta wygląda. Czy lekarz przeprowadza najpierw jakiś wywiad, może jakieś wyniki powinnam zrobić? Myślałam troszkę o pigułkach antykoncepcyjnych.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, Gość samantaa napisał:

WItam, mam 18 lat i nigdy nie byłam jeszcze u ginekologa, ale chciałam zapytać jak taka pierwsza wizyta wygląda. Czy lekarz przeprowadza najpierw jakiś wywiad, może jakieś wyniki powinnam zrobić? Myślałam troszkę o pigułkach antykoncepcyjnych.

Cześć! Na pierwszej wizycie (ale i każdej kolejnej) ginekolog pyta o miesiączki - kiedy miałaś ostatni okres, ile dni masz krwawienie, jak intensywne jest krwawienie, ustala jak długi masz cykl. Warto pamiętać chociaż informacje dotyczące ostatniej miesiączki, ale jak nie pamiętasz, to też nic się nie stało. Ginekologa najbardziej interesuje czy te miesiączki są regularne tzn. czy wogóle masz krwawienia, które się powtarzają z mniej więcej podobną częstotliwością.

Następnie pyta, czy jesteś dziewicą, bo to wpływa na sposób badania ginekologicznego na fotelu. Pyta, czy masz jakieś nietypowe upławy np. żółte, zielonkawe - które świadczą o infekcji, czy nic Cię nie boli/nie swędzi/nie piecze. Zapyta też o aktualnie przyjmowane leki i antykoncepcję oraz czy masz stałego partnera. 

Następnie ginekolog poprosi Cię na fotel, będziesz miała kilka chwil dla siebie żeby się rozebrać do pasa w dół, dostaniesz też takie jednorazowe kapciuszki i siądziesz na fotelu. Następnie ginekolog przeprowadzi badanie z wziernikiem, zapewne po 25 roku życia ginekolog wtedy będzie Ci proponować cytologię (to standardowe badanie po 25 roku życia). Do tego czasu ginekolog raczej bada oglądając przez wziernik. W tym momencie (jeżeli podejrzewa jakąś infekcję), to może wziąć wymaz patyczkiem - to trochę łaskocze ale nie jest jakieś bardzo nieprzyjemne. 

I teraz zależy - w niektórych gabinetach ginekolog ma też sprzęt do USG i może Ci zaproponować USG ginekologiczne - wtedy kładziesz się na kozetce i smaruje Cię żelem i robi USG jajników/piersi. Lub zbada Ci palpacyjnie (dłońmi) piersi. Po zakończeniu badania da Ci czas żebyś się ubrała i znowu sobie porozmawiacie - będziesz miała możliwość żeby dopytać o to, co Cię interesuje, a zapomniałaś zapytać na początku wizyty. A potem umawiacie się na dalsze działanie (jeżeli jest taka potrzeba). I koniec ?

 

I taki bonusik: standardowo, nawet jak czujemy się dobrze, powinnyśmy raz w roku zaglądać do ginekologa na przegląd ?

Odnośnik do komentarza

Na pewno nie masz sie tutaj czego obawiać. Badanie moze byc krępujące, jednak dla ginekologa jest to codziennośc. Pytaj się o o co chcesz, nie ma tutaj dziwnych pytań oraz lekarz powinien Ci odpowiedzieć na nie dokładnie.

Nie wiem skad jesteś oraz czy czytałaś sobie opinie na temat poszczególnych lekarzy, ale jeśli szukasz dobrego specjalisty w Warszawie, polecam kontakt z Balumedem:

http://balumed.pl/specjalizacje/ginekolog/

W gabinecie mają bardzo dobra ginekologię. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...