Skocz do zawartości
Forum

Co mam zrobić, aby poprawić relacje z mamą?


Gość n...4

Rekomendowane odpowiedzi

Co mam zrobić, żeby mama przestała się na mnie zawodzić? Ostatnio dostaje ochrzan za wszystko - nawet jeśli to nie jest moja wina. Wiecznie to ja jestem ta zła i nie pomagam - "oczywiście w przeciwieństwie do mojej młodszej siostry". Naprawdę staram się jak mogę. Większość dnia (a czasem nawet nocy) spędzam na nauce, bo wiem, że gdy dostanę złą ocenę (niżej niż 4), to sprawię mamie zawód. Staram się również pomagać we wszystkim, ale moja mama i tak ma do mnie pretensje, że nic nie robię. Jest mi strasznie przykro z tego powodu. Od kilku lat odnoszę wrażenie, że to ja jestem w rodzinie ta gorsza, a moja młodsza siostrzyczka jest jej faworytką. Nie jestem przekonana czy szczera rozmowa z mamą coś da, bo wiele razy taka była przeprowadzana i max. po miesiącu znowu było źle. Nie wiem już co powinnam zrobić. Czuje się zagubiona i niechciana we własnym domu.

Odnośnik do komentarza
Gość Loraine

Witaj n...4, napisz ile masz lat? Czasami bywa tak że rodzice więcej wymagają od starszego rodzeństwa jak od młodszego. Czasami też dlatego bo po prostu uwazają że jako starsza siostra/brat powinno się być przykładem dla młodszego rodzeństwa. Czasami rodzice też więcej obowiązków kładą na starsze dzieci bo uważają że skoro starsze to lepiej pomogą, więcej rozumieją i pokarzą młodszemu rodzeństwu. Czasami też jest tak że to jedno z rodziców wymaga najbardziej od starszego rodzeństwa, mimo że starają sie sprawidliwie dzielić obowiązki to starsze rodzeństwo czasami czuje sie niesprawiedliwie obciążane, niekochane bo rodzice mają wymagania wieksze wobec nich jako tych starszych. Ale to nie znaczy że rodzice nie kochają. Mogą sobie po prostu nie zdawać sprawy z tego że ty jako starsza siostra tak bardzo czujesz presję na sobie. Natomiast jeżeli rodzice lub tylko jeden rodzic zupełnie spycha wszelkie możliwe zajęcia na dziecko, i presja jest też jeżeli chodzi o naukę (bo np. 4 to według rodziców ta najgorsza ocena jaką dziecko może dostać) to faktycznie być może nie ma dobrej komunikacji między rodzicami a starszym dzieckiem - córką. Być może nie ma zrozumienia dla starszego rodzeństwa które nie musi być idealne. warto aby z mamą postarać się porozmawiac właśnie o tych kwestiach, ale jeżeli to nic znowu nie da to zaproponowac wspólną wizytę u psychologa. Tak abyście zaczęły rozmawiac z mamą, bo mam wrażenie że między wami po prostu nie ma komunikacji, jakieś więzi. Były rozmowy ale tylko przez to że czujesz się źle w domu i w relacji z mamą. Natomiast być moze mam sobie nie zdaje na seio sprawy jak pewne jej zachowania na ciebie wpływają i że czujesz się coraz bardziej odrzucona. Pzdr.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...