Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Ehg

Pożądanie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ehg

Czy pożądanie to jest jakieś uczucie? Czy pożądanie to tylko pozadanie? A uczucie to uczucie? Jak jest z tym podobaniem się drugie osobie? Czy to ma tylko aspekt seksualny czy wchodzą w to też uczucia? 

natchnęłam się na artykuł w którym są takie słowa "W toku wychowania mówiono mu, że atrakcyjność fizyczna jest nieważna, liczą się intelekt i osobowość. Jeśli będzie szczerze kochać swoją partnerkę, to w sferze seksualnej wszystko samo się ułoży. Absolutnie nie." Co o tym sądzicie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pożądanie powinno iść w parze z uczuciem. Ale bywa różnie, zależy od temperamentu, więc można powiedzieć, że pożądanie nie zależy od uczucia, a uczuciu zawsze powinno towarzyszyć pożądanie. 

To, że ktoś nam się tylko podoba, nie musi się łączyć ani z uczuciem, ani z pożądaniem, ale może z jednym lub z drugim oraz z jednym i drugim. 

Z teorii za dużo nie wyciągniesz, musisz sama to odczuć. 

Szanuj zdanie innych...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co m tym myślę? Fajnie jak wszystko idzie ze sobą w parze i jest to wzajemne. Wtedy chyba mamy miłość idealna,,pozwolę sobie użyć takiego określenia. Niestety w życiu prawdziwym nie jest aż tak kolorowo i ludzie niestety nie zawsze docierają się tak idealnie.

L'amore non ha un senso, L'amore non ha un nome , L'amore bagna gli occhi, L'amore riscalda il cuore
L'amore batte i denti, L'amore non ha ragione
L'amore esiste...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Czarek

Samo uczucie znane jest pod pojęciem miłości platonicznej i wydaje mi się, że bardziej jest charakterystyczne dla bardzo młodych osób. Tych dopiero wkraczających w świat dorosłości. Różnice występują tutaj z punktu płci. Dziewczęta modlą się do "obrazków", a chłopcy odkrywają pożądanie. Mamy więc pewne niedopasowanie. Dziewczęta potrzebują czułości, a chłopcy rozładowania chuci.
Oczywiście coś "wynosi się z domu" plus nabywa się pierwszych doświadczeń. Wynik tego początkowego okresu będzie potem warunkował nasze postrzeganie płci przeciwnej. Dodatkowo ugruntujemy w sobie jakieś preferencje. Początkowo dotyczące sfery fizycznej - bliższe ideałowi. Z czasem zaczniemy dostrzegać "aspekty wewnętrzne" i skorygujemy nasz ideał fizyczny.

Na to wszystko nakładają się jeszcze dwa czynniki. Nasza osobowość i presja otoczenia. Jak pokierujemy naszym życiem w tej trudnej sferze relacji obu płci tak potem będzie na łatwiej, albo trudniej.

Rozdzielam pożądanie od uczucia. Bowiem pojawiają się niezależnie, a jest jeszcze coś takiego jak zauroczenie. Jednak z czasem ideałem byłoby, żeby występowały wspólnie. Nie równolegle, bo chodzi o to, że one mają się uzupełniać. Nie ma reguły, którego powinno być więcej. Jedyną regułą jest szczęście obydwu stron.

Trudno napisać jak to jest z tym podobaniem się. To zależy z "czyich ust pada" oraz okoliczności.

Co do drugiej części. Czy można kochać nieszczerze? Myślę, że bardziej chodzi o miłość bezgraniczną, a ta charakteryzuje rodziców, i jednak ze wskazaniem na miłość matczyną. Przyznam więc rację - "Absolutnie nie". Dodam jeszcze, że jestem przeciwny sformułowaniom typu "to w sferze seksualnej wszystko się samo ułoży". Nic samo się nigdy nie układa, a tym bardziej w sferze seksualnej. Co prawda, możliwe jest utrzymywanie pozorów, wobec partnera, że wszystko jest ok, ale wewnątrz jednak coś "mielimy" i nie wiadomo, kiedy nam "odpali".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Dodaj nową pozycję...