Skocz do zawartości
Forum

Uzależnienia emocjonalne


Gość Grr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam problem z uzależnieniem sie od ludzi. W gimnazjum byla to najlepsza kolezanka- żyłam tylko relacją z nią,jej reakcjami,tym,czy odpisuje mi na sms czy też nie. Później był to kolega (okazało się-kolega gej). Następnie toksyczny eks-narcyz. Później nauczycielka,która przygotowywała mnje fo olimpiady. Moj schemat wygląda tak: znajduje taką osobę,stopniowo sie do niej zbliżam, później staje się ona całym moim światem. Ciagle o niej myślę,najważniejsze jest tylko to,co jest z nią związane. Bardzo boje sie,że stracę te osoby, bo są sensem mojego życia. Czy to może wskazywać na osobowość zależną?

Odnośnik do komentarza

Może i tak wygląda.

Tak jakby cos na etapie oralnym nie zostało domnknięte i  Potrzebny jest dostepny opiekun. 

Zazwyczaj te osoby w które wchodzą w taką relacje, czerpia korzysci, ( bycie ważnym i same zaspokajaja potrzebe kontroli).

jakbyś niemógł/mogła odkleić się od tego pierwotnego obiektu, z powodu niezaspokojenia potrzeb de facto

Odnośnik do komentarza

To jest taka faza w okresie rozwoju dziecka. Kiedy ma swiadomosc swojej odrębnej tożsamości, ale pozostaje w zaleznej relacji z opiekunem. Czuje sie odrębna istotą, ale potrzebuje tej zalezności, nie wypełza jeszcze w świat, nie opuszcza matki, trzyma sie jej spódnicy,... nie eksperymentuje jeszcze ze swiataem, i nieeksploruje go ... potrzebuje własnie tego opiekuna.

 

Dopiero gdy kompleksy tej fazy, potrzeby  zastana rozwiązane, przechodzi sie do kolejnego etapu.. I osobowośc zalezna własnie utlneła w jakis sposób w tym okresie (  nie całkowicie i totalnie... ale ma to znaczący rys w życiu dorosłym)

Odnośnik do komentarza

"Jak zatem bliscy mogą pomóc pracoholikowi?

Mogą na pewno zachęcać do spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą, doceniać wszystkie działania niezwiązane z pracą, mogą pokazywać, że osoba ta jest dla nich ważna bez względu na to, czy odnosi sukcesy, czy ponosi porażki, ile zarabia i gdzie pracuje. Mogą — poprzez własne zachowania — pokazywać, jak radzić sobie z porażkami, mogą wreszcie zachęcać do działań prozdrowotnych.

Ważne jest tutaj właśnie zachęcanie, a nie zmuszanie czy szantażowanie, ponieważ warto dać odczuć takiej osobie, że pracoholizm jest problemem złożonym i że nie zniknie z dnia na dzień, ale że jednocześnie ma ona w najbliższych wsparcie w radzeniu sobie z nim."

Łatwo powiedzieć... Nie jest więc to takie proste, jakby się wydawało. 

To jest uzależnienie, jak każde inne, więc tym bardziej sposobami siłowymi tego nie załatwisz. Może sama poradź się terapeuty jak postępować, jak namówić go na terapię, spróbuj zrozumieć uzależnienia. 

Jak rozejdziecie się, też będziesz musiała sobie radzić z dziećmi, więc sama rozważ, czy chcesz pomóc mu walczyć z tym nałogiem, czy się rozstać. 

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...