Skocz do zawartości
Forum

Mały guzek za uchem


Manah

Rekomendowane odpowiedzi

Mój chłopak ma to samo i zaczyna mu się tak jak by obierać a ma to od 3 lat znikało i pojawiało się teraz wszystko wskazuje na to że to wrzód.Teraz ciężko dowiedzieć się co to bo ciężko o konsultacje z lekarzem....

?

Odnośnik do komentarza

Mam ten sam problem od roku, za lewym uchem guz pojawia się i po paru tygodniach znika lub się zmniejsza. Byłam z tym u lekarza rodzinnego w styczniu, powiedział to samo co koledze wyżej - to nic groźnego, zlecił badania które wyszły OK.

Teraz od 2 dni znowu guz się pojawił - i nie mam możliwości skonsultowania tego z żadnym lekarzem ( pandemia) .

Odnośnik do komentarza

Takie bolesne guzki w tym miejscu pojawiają mi się od dziecka co jakiś czas. Bolą kilka dni, czasem może dłużej, a później same znikają. Kiedyś myślałam, że jest to związane z infekcjami (jako dziecko sporo chorowałam, głównie na zapalenie płuc), ale w późniejszym wieku zauważyłam, że czasem pojawiają się bez choroby. Przez kilka lat się nie pojawiały, ostatnio wróciły. Lekarze przy okazji innych rzeczy chyba też mówili, że to nic groźnego. Ja już się przyzwyczaiłam, ale jeśli to kogoś nowe to na pewno warto skonsultować z lekarzem bo to wrażliwy obszar.

Odnośnik do komentarza

Tłuszczaki to zmiany chorobowe, które najczęściej możemy spotkać na plecach, udach, brzuchu, szyi lub ramionach. Pod dotykiem są bardzo miękkie, a podczas ich uciskania na chwilę się odkształcają, jednak nie powodując przy tym bólu. Również skóra w miejscu występowania zmiany nie jest zaczerwieniona, zmieniona zapalenie oraz bolesna. Tłuszczaki powoli i stopniowo się rozrastają i mogą osiągać rozmiary rzędu kilkunastu centymetrów średnicy i wagę w granicach kilku kilogramów. Pacjenci uskarżają się czasem na niewielki dyskomfort, który pojawia się czasem na skutek ucisku guza na sąsiadujące struktury.
Każda osoba, która zauważy u siebie zmianę skórną przypominającą tłuszczaka powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Rozpoznanie stawiane jest zwykle w oparciu o badanie fizykalne. Jedynie w wątpliwych przypadkach, gdy lekarz nie ma stuprocentowej pewności co do obecności tłuszczaka - zlecane jest badanie USG zmiany skórnej. Z kolei podejrzenie nowotworu potwierdzane jest jedynie na podstawie badania histopatologicznego usuniętego tłuszczaka.
Niewielkie tłuszczaki nie wymagają specjalistycznego leczenia. Należy jednak pamiętać, że posiadają one skłonności do rozrostu, zatem należy je kontrolować i obserwować. Zabieg operacyjny wykonywany jest, gdy tłuszczaki są widocznym defektem kosmetycznym oraz są głębiej położone przez co zaburzają prawidłową pracę narządów wewnętrznych

Odnośnik do komentarza
Gość Kopytko

Mam to samo, pojawiło się nagle wczoraj. Miałam to już kilka razy, jak byłam młodsza byłam z tym u kilku lekarzy odsyłali mnie bo nie wiedzieli co to. Trafiłam w końcu na chirurga, który doradził smarować maścią przeciwzapalną, nazwał to "włókniankiem", a jeśli będzie przeszkadzało chciał to wyciąć. Teraz to już sama nie wiem co to, boli nieprzyjemnie, nawet przy obracaniu glowa... teraz psikam Traumonem w sprayu i przestaje na moment boleć... niemniej przyszlam tu,bo myslalam, ze sie dowiem co to tak na prawde... to nie zaden pryszcz, ani kaszak, jakaś narośl spuchnięta? 

Odnośnik do komentarza
Gość Mariusz

Mam dokładnie taki sam problem. Tylko, że mnie to nie boli. Taka gulka pojawiła mi się rok temu przy anginie i przez ten okres znikneła i pojawiła się z 5 razy. Miałem badanie krwi, sprawdzało to 3 lekarzy i każdy powiedział żeby się nie przejmować, ale mimo wszystko jest to dla mnie bardzo dzwine. 

Odnośnik do komentarza
Gość Nieznajomy
W dniu 25.05.2020 o 10:57, Gość Mariusz napisał:

Mam coś podobnego małą niewielką twardą płaska gulka która nie boli ani nic poprostu jest, nawet skóra nie jest zaczerwieniona nie wiem co to A dodam że mam 15 lat i trochę mnie to nie pokoji 

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 13.12.2019 o 01:33, Manah napisał:

Kilka dni temu zauważyłem za uchem mały guzek, który jest nieruchomy i pod wpływem mocniejszego dotyku jest bolesny.
Lekarz rodzinny twierdzi, że to raczej nic groźnego, ale "raczej" mnie nie satysfakcjonuje. Co to może być i do kogo ewentualnie udać się z taką przypadłością?

monthly_2019_12/maly-guzek-za-uchem_8604.jpg

Manah i jak? Czy cos sie od tego czasu wyjasnilo? Moj chlopak ma dokladnie to samo a juz dwoch lekarzy mowilo zeby sie nie przejmowac. Taka zmiana na wezle chlonnym a my mamy to olac? 

Odnośnik do komentarza
W dniu 24.07.2020 o 08:45, Gość Monika napisał:

Manah i jak? Czy cos sie od tego czasu wyjasnilo? Moj chlopak ma dokladnie to samo a juz dwoch lekarzy mowilo zeby sie nie przejmowac. Taka zmiana na wezle chlonnym a my mamy to olac? 

Mnie wyszło coś podobnego, na początku duża, opuchnięta gulka która z czasem trochę zeszła. Morfologia, crp dobre, na usg okazało się ze to węzeł chłonny powiększony odczynowo ( jakaś infekcja). Oczywiście naczytałam się duzo rzeczy a właściwie wmowilam sobie nowotwór już. Mam go niecałe 2 miesiące ale podejrzewam ze mnie zawiało bo wyszedł tuż po tym jak jeździłam spocona z otwartym oknem. Polecam dla świetego spokoju zrobic usg po prostu.

Odnośnik do komentarza

Ten guzek za uchem to:

1) powiększony węzeł chłonny;

Dlaczego? Bo: infekcja, choroba zakaźna (np. odra, różyczka), angina, zapalenie ucha, stan zapalny jamy ustnej, zadrapanie/pryszcz/rana w tej okolicy na skórze spowodował pobudzenie węzła;

2) kaszak;

Dlaczego? Bo tak. Zatkał się kanalik łojowy w skórze, doszło do nadkażenia i kaszak gotowy.

3) chłoniak Hodgkina;

Dlaczego? Słabo poznana etiologia choroby. Generalnie genetyka, warunki środowiskowe, przebycie mononukleozy, zakażenie wirusem Epsteina-Barr.

4) rak ślinianki przyusznej;

Dlaczego? Bo papierochy, wojowanie wódą i innym alko, brak lub niedostateczna higiena jamy ustnej, zakażenie wirusem Epsteina-Barr oraz wirusem opryszczki (każdy z tych wirusów zwiększa ryzyko powstania nowotworu).
 

Przy ustaleniu tego, czym jest ten guzek niezbędny jest pełen wywiad lekarski. Samo "mam guzka za uchem", albo wstawienie tutaj zdjęcia nie pozwoli na ustalenie pochodzenia tego guzka. 

Obowiązkowa wizyta u lekarza POZ i/lub laryngologa. 

Besos!

Odnośnik do komentarza
Gość Nowosolanin
W dniu 25.03.2020 o 11:17, Gość Olo napisał:

Mój chłopak ma to samo i zaczyna mu się tak jak by obierać a ma to od 3 lat znikało i pojawiało się teraz wszystko wskazuje na to że to wrzód.Teraz ciężko dowiedzieć się co to bo ciężko o konsultacje z lekarzem....

?

To nie żaden wrzut, jak się tobie i innym wydaje! Widzę, że większość z was nie ma zielonego, najmniejszego pojęcia, z czym tak naprawdę ma do czynienia. Ja na moim blogu poświęconym bliskim spotkaniom z nieznanym piszę o tego tupu tajemniczych guzkach i nie tylko. Pozdrawiam. Łowca UFO i miłośnik nieznanego

Odnośnik do komentarza

Tez mam na kosci zgrubienie nie bolesne i skora nie zaczerwieniona nie wiem co to ale jak naciskam i dotykam to delikatnie sie przesuwa jest moze nie twarde na 100% bo lekki nacisk mozna wyczuc ale nie boli ani nie swedzi ani nie piecze mam to od 3 dni

Wyzej miedzy uchem a skora zrobil mi sie ropien ktory juz pekl co prawda ale moze to faktycznie wezel ktory w moim przypadku powiekszyl sie w skutek zmiany zapalnej 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...