Skocz do zawartości
Forum

Dom starości dla ojca


Gość noone

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie nie chciałabym aby ktoś mnie krytykował zanim nie doczyta postu. Mam 28lat. Od dziecka żyję sama z tatą. Moj ojciec jest w podeszlym wieku i jest bardzo zchorowany. Potrzebuje opieki praktycznie caly czas. W grudniu mam mozliwosc wyjechania do pracy do Norwegii. Tu gdzie mieszkam, na wsi, nie mam mozliwosci zarobic pieniedzy, nie mam wyksztalcenia ani nic wiec wyjazd bylby dla mnie marzeniem. Nie wiem co zrobic tata. nie zabiore go ze soba a w domu sam nie moze byc bo nie jest w pelni samodzielny. mysle nad domem spokojnej starosci dla niego. przyanjmniiej bedzie mial cieple jedzenie i opieke medyczna, nie bedzie sam. serce mi peka ze musze tak postapic ale co mam robic? nie zrezygnuje z wyjazdu to moja szansa...............

Odnośnik do komentarza

Miałam podobna sytuację. Ojciec mojego męża również był bardzo chory i nie był w pełni samodzielny. Opiekowaliśmy się nim jak tylko mogliśmy, jednak nie dawaliśmy sobie z tym rady. Niestety nie mogliśmy być przy nim 24 godziny na dobę, dlatego również rozważaliśmy oddanie go do domu spokojnej starości. Wiem jaka to trudna decyzja i czym człowiek jest obciążony ją podejmując. Znam te wyrzuty sumienia, poczucie wstydu i żalu do samego siebie, że taka myśl przyszła do głowy...Jeżeli wyjazd jest dla ciebie wielką szansą to uważam, że powinnaś jechać. Porozmawiaj z tatą, wyjaśnij mu dlaczego to robisz, co oznacza dla ciebie ten wyjazd. Będzie to bardzo trudna rozmowa i musisz się na nią przygotować. Jeżeli jesteś na 100% pewna, że ten wyjazd jest naprawdę taki fantastyczny to jedź. Weź pod uwagę tylko to, że gdy nadejdzie koniec to ciebie nie będzie przy ojcu. Dlatego musisz być pewna. Rozejrzyj się za w czasu za dobrym ośrodkiem, gdzie będziesz pewna, że ojcu nie będzie działo nic złego. Poczytaj w internecie, gdzie jest najlepszy ośrodek. Współczuje Ci takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza

To bardzo trudna decyzja, tak naprawdę wiąże się z wyrzutami sumienia obu stron - dzieci, bo jest im przykro, że nie mogą być przy rodzicu, nie są w stanie się nim opiekować, gdy rodzic nie jest samodzielny, ale także - w tym wypadku - dla ojca, który może czuć się niepotrzebny. W takiej sytuacji dobrze byłoby najpierw porozmawiać z ojcem. Wytłumaczyć mu, że jest kochany, że sytuacja jest taka, a nie inna i że dom opieki to jedyne miejsce, ponieważ nie chcesz zostawić go samego. Pamiętaj, aby w miarę możliwości odwiedzać go, dbać o jego potrzeby, zapraszać na święta, dzwonić, rozmawiać jak najwięcej. Przykro by było gdyby poczuł, że po jakimś czasie o nim zapomniałaś i nie interesujesz się co u niego. Możesz poprosić bliską przyjaciółkę aby odwiedzała go raz na jakiś czas i przynosiła rzeczy, których może potrzebować, możesz też poprosić o przyniesienie komputera dzięki któremu będziesz mogła porozmawiać chwilę z ojcem tak, aby Cię widział i słyszał - dzięki temu zobaczysz w jakiej jest kondycji i na pewno zrobi mu się miło kiedy zobaczy córkę. Przede wszystkim porozmawiaj z nim, żeby zrozumiał, że chcesz dla niego dobrze. Ciężko jest rezygnować z marzeń i szans jakie daje życie, ale najważniejsze aby nikt nie cierpiał przez nasze szczęście. Ważny jest kontakt i poczucie tego, że ma się rodzinę, nie możesz pozwolić, aby czuł się po prostu "oddany", ważne aby to zrozumiał i wiedział, że decyzja jest słuszna i sam się po części zgodził. Trzymam za Was kciuki - za Twoje marzenia w Norwegii i zdrowie dla ojca!

Odnośnik do komentarza

Wiadomo że wybór najlepszego dom opieki jest bardzo trudny. Jednak w tym przypadku będzie to chyba najlepsze wyjście. Wiadomo lepiej, żeby osoba starsza przebywała w domu i była odwiedzana przez pielęgniarkę ale ona też może zachorować czy może coś jej wypaść i nie będzie mogła dotrzeć na czas. W domu opieki mamy zapewnioną opiekę całą dobę.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...