Skocz do zawartości
Forum

Objawy manii/hipomanii


Gość procież

Rekomendowane odpowiedzi

Jak objawia się epizod hipomaniakalny i maniakalny? Czy możliwe jest występowanie objawów psychotycznych takich jak urojenia posłannicze, wielkościowe oraz halucynacje w sferze dotykowej w hipomanii? Mam podejrzenie choroby schizo-afektywnej stąd pytam o te objawy psychotyczne, bo z tego co wiem to w chorobie dwubiegunowej nie występują one. U mnie w/w objawy pojawiały się gdy nie brałem leków właśnie w okresach manii i depresji, ale gdy mania nie była bardzo nasilona to ich u siebie nie obserwowałem. Zdarza się , że mam nasiloną podejrzliwość bez wyraźnego powodu i ogarniają mnie lęki i smutek. Okresy hipo i maniakalne wspominam całkiem miło, bo robiłem wtedy dużo fajnych i kreatywnych rzeczy, ale też głupich i niepotrzebnych. Ogólnie to człowiek w chorobie takiej jak moja na ogół czuje się jakby się wcale nie czuł albo nie istniał a na pewno czuje się źle. Co zrobić żeby mieć stale hipomanię?

Odnośnik do komentarza

wprawdzie psychiatrą nie jestem, ale myślę, że objawy o których piszesz mogą występować w stanach maniakalnych (w hipomaniakalnych być może już nie).

jak rozumiem miałeś diagnozę choroby dwubiegunowej, a teraz podejrzewają zaburzenia schizoafektywne? tak szczerze, to się nie dziwię za bardzo.. to jest w psychiatrii typowe, a przynajmniej dość częste, że te wszystkie "rozpoznania" się zmieniają, w zależności od (...) <- w sumie wstawić tutaj można cokolwiek właściwie, bo i w zależności od objawów oczywiście, ale też w zależności od danego psychiatry nawet. sama miałam podejrzenie zab. schizoafektywnych ze względu na coś w rodzaju hipomanii właśnie, a że wcześniejsze moje problemy były typowo psychotyczne, lub może bardziej nerwicowo-psychotyczne, stanęło na osobowości schizotypowej. faktycznie nie sadzę bym miała ChAD, natomiast sama diagnoza to tylko.. tzn. zmierzam do tego, że to tylko jakaś tam umowna nazwa, jakieś tam określenie zbioru objawów, nic więcej. znaczenie to może mieć jedynie w przypadku doboru odpowiednich leków (na przykład), no ale z drugiej strony, one też raczej dobierane są indywidualnie, więc w sumie...

Odnośnik do komentarza

Nie miałem ChADu, ale to też kiedyś podejrzewali. Miewam na zmianę umiarkowane epizody depresyjne i hipo bądź manię oraz bardzo często stany mieszane, to wszystko czasami podrasowane objawami psychotycznymi i dziwactwami. Nawet jak biorę leki, to zdarza się, że pojawiają się nastawienia prześladowcze i ksobne. Rzadziej halucynacje. Mam szybko zmienną postać tej choroby. Wcześniej też miałem różne diagnozy raczej w stronę psychoz schizofrenicznych i podobnych, lecz od 4 lat kiedy dostałem najsilniejszego epizodu maniakalnego podejrzewają zaburzenia schizo-afektywne. W ośrodku podtrzymują diagnozę schizofrenii , żebym miał ulgę w aptece na leki. Jednak i w szpitalu, i w ośrodku nie spełniałem kryteriów diagnostycznych schizofrenii czyli objawy psychotyczne nigdy nie były u mnie nasilone przez minimum miesiąc no może poza manią 4 lata temu. U mnie to się objawia jak ChAD, ale z okresowymi objawami schizofrenicznymi.

Odnośnik do komentarza

w sumie to ChAD też się zwało "psychozą maniakalno depresyjną" więc jakieś tam objawy typowo psychotyczne są w tej chorobie pewnie dość częste. no ale znawcą jakimś tematu nie jestem więc nie będę się tutaj wymądrowywać ;) na siłę. też miałam w papierach schizofrenię, choć taki czysto schizofreniczny/psychotyczny epizod miałam tylko raz, będąc nastolatką, stąd też po latach doszukiwanie się u mnie innych zaburzeń, stąd też "przediagnozowanie" ... właściwie to jeśli większość Twoich problemów ma podłoże afektywne, powinno stanąć na ChAD, chociaż z drugiej strony, zab. schizoafektywne to taka mieszanka schizo-chadowa być może.. z trzeciej strony ;) stany mieszane występują też w ChAD - więc w sumie co człowiek (lub co psychiatra) to inne postrzeganie danego problemu. z czasem się pewnie okaże..

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...