Skocz do zawartości
Forum

Partner z syndromem DDA


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
piszę ponieważ moja siostra ma problem ze swoim narzeczonym. Oboje mają po 28 lat i są ze sobą ok. 5 lat. Ostatni rok był dla nich ciężki, myśleliśmy że jej przyszły mąż ma depresję, okazało, się że ma syndrom DDA. Zapisał się do psychologa i narazie jest pełen zapału aby wszystko poukładać, ale mam pytanie do Was, jak żyć z taką osobą?Czego unikać, jak się zachowywać, co robić, aby żyło mu się lepiej, aby łatwiej było mu pokonać kryzys? Nie chcę, aby się rozstali tylko dlatego, że wpadł w dołek, wiem, że moja siostra go kocha i chce mu pomóc, a ja kocham ich i też chcę ich wspierać. Jak żyć z osobą DDA?
Karolina

Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.

Odnośnik do komentarza

to jest dobry pomysl aby poszla z nim do psychologa tylko problem jest tego typu, ze ona juz ma dosc tej sytuacji wspiera go ale ona nie ma prawie w ogole zycia bo ciagle on jakis zdolowany w ogole taki obojetny i ona sama obojetnieje przy nim :( jak za bardzo sie zaangazuje to obojgu trzeba bedzie pomagac

Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.

Odnośnik do komentarza

Dorosłe Dzieci Alkoholików, to osoby dorosłe, które wychowywały się w rodzinie, gdzie przynajmniej jeden z jej członków miał problem z alkoholem. DDA mają problemy z okazywaniem uczuć i sferą emocjonalną, często są zamknięci w sobie, mają poczucie winy bez powodu, wyrzuty sumienia, kompleksy, często są nadopiekuńcze, bądź odwrotnie - boją się pełnego zaangażowania. Terapia może być zarówno indywidualna jak i grupowa i zależy od postępów, jakie robi pacjent. Czasem może trwać kilka miesięcy, a czasem kilka lat. Najważniejsze jest wsparcie, wyrozumiałość i akceptacja ze strony najbliższych, którzy muszą zaakceptować pewne trudności w okazywaniu uczuć czy blokowanie się na otoczenie i próbować załagodzić te zachowanie, nie narzucając się i nie drążąc przy tym bolesnego tematu. Taka osoba musi wiedzieć, że jest kochana, ale że ma swoją przestrzeń, którą udostępni tylko wtedy, kiedy przyjdzie odpowiedni czas, nie wolno wymuszać zmian, ani wytykać palcami błędów. DDA są na ogół bardzo wrażliwymi ludźmi, potrzebującymi miłości i akceptacji pomimo pozornego chłodu i oziębłości.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...