Skocz do zawartości
Forum

Jak pomóc mojej babci?


Gość Magda19238750

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Magda19238750

Moja babcia jest już po 70-tce i ostatnio skarży się na brak apetytu. Nie chce jeść przygotowanych potraw. Nie dojada śniadań. Jak mogę jej pomóc? Jakie dania gotować żeby chciała jeść. Nie chcę żeby doszło do niedożywienia

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,
Niestety często u osób starszych obserwuje się zanik apetytu i niechęć do spożywania posiłków. Przede wszystkim należy zgłosić się do prowadzącego lekarza, żeby pomógł ustalić czy za taką zmianą nie stoją konkretne powody medyczne, które wymagają rozwiązań farmakologicznych oprócz diety. Postępowanie dietetyczne w takim wypadku należy oprzeć na podstawowej zasadzie jaką jest zabezpieczenie potrzeb żywieniowych podopiecznego - po pierwsze staramy się zastosować naturalne składniki pobudzające apetyt (np. zioła, buliony) i dietę opieramy o produkty lubiane przez osobę starszą. Proszę przy tym pamiętać, że osoba starsza dużo gorzej odczuwa smak i zapach - potrzeba jej więc dań bardziej wyrazistych niż dotychczas żeby jedzenie odbierać jako równie smaczne. Ważna jest komunikacja z osobą starszą - to babci powinna Pani pytać co ma ochotę zjeść i próbować się do tego w miarę możliwości dostsować. Natomiast jeżeli samo tradycyjne żywienie nie jest wystarczające warto skorzystać z gotowych preparatów żywieniowych dostępnych w aptece (np. Nutramil). Są to środki zawierające wszystkie składniki odżywcze podawane w formie koktajlu, są więc stosunkowo łatwe do spożycia. Nie jest wskazane całkowite zastąpienie tradycyjnej żywności takimi preparatami jeżeli babcia spożywa też tradycyjne jedzenie, ale można je dołożyć do codziennej diety, żeby miała Pani pewność, że niczego w niej nie brakuje.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...