Skocz do zawartości
Forum

odżywianie w wieku podeszłym u osób


Gość stanisław56

Rekomendowane odpowiedzi

Gość stanisław56

Witam, jestem już po 50. Mam podwyższony poziom cholesterolu i biorę leki z powodu zaniżonego ciśnienia. Cierpię na bóle kręgosłupa z powodu obciążenia wykonywanego pracą fizyczną. Ostatnio byłem na rehabilitacji i teraz wykonuję drobne ćwiczenia fizyczne, codziennie przez 10-15 minut. Jaka dieta byłaby dla mnie najlepsza? Na co najbardziej powinienem zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,
Biorąc pod uwagę Pana wiek oraz występowanie problemów zdrowotnych na pewno jest to właściwy moment w życiu żeby zwrócić szczególną uwagę na dietę. Podstawą powinno być stosowanie się do zasad zdrowego żywienia jakie prezentuje piramida żywienia i aktywności fizycznej (zgodnie z załączonym obrazem). Podstawę diety powinny stanowić warzywa i owoce występujące w każdym posiłku, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, ryby, oleje roślinne, orzechy i nasiona, natomiast składniki takie jak mięso powinny występować w jadłospisie w ogranicznych ilościach. Komponując dietę powinno się jak najwięcej stosować naturalnych składników, natomiast rezygnować z żywności przetworzonej, zawierającej spore ilości tłuszczu, soli i cukru. Jeżeli jest Pan zagrożony nadwagą to ważne jest kontrolowanie nie tylko jakości, ale także ilości spożywanych produktów tak, aby nie przekraczać swojej podaży energetycznej. Przy problemach z lipidogramem priorytetem powinna być dieta normalizująca poziom cholesterolu - proszę więc wykluczyć z diety tłuszcze nasycone (zarówno zwierzęce jak tłuste mięsa czy smalec, ale także roślinne jak olej palmowy lub kokosowy) i zdbać o odpowiednie spożycie olejów roślinnych, tłustych ryb, nasion i orzechów.

monthly_2018_05/odzywianie-w-wieku-podeszlym-u-osob_7310.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...