Skocz do zawartości
Forum

Co to jest "nerwica" i czym się charakteryzuje?


Gość appendix

Rekomendowane odpowiedzi

Na tak proste i banalne pytanie nie ma odpowiedzi?Co to jest nerwica?No to odpowiem NIE MA TAKIEJ CHOROBY OD 20 LAT.Nie ma jej objawów ani sposobu leczenia.
Wątek ma ogromne powodzenie.Wyleczyłem się psychoterapią z nerwicy Hurra! 130 pytań i odpowiedzi o chorobie,której nie ma.
Dla mnie termin "nerwica"kojarzy się z chorobą nerwów.Lecz czy słusznie?
Rzeczpospolita Polska w latach 90-tych przyjęła Klasyfikację chorób ICD-10/International Clasification Deasises-chyba dobrze/ gdzie słowo nerwica po angielsku neurosis występuje dwa razy.W tytule choróbF40-F48 i w słowach w nawiasie/Nerwica natręctw/Może jest jeszcze trzeci raz bo nie chce mi się dalej czytać/.
Słowo nerwica zastąpiono słowem lęk po angielsku anxiety i dodano do słowa lęk różne przymiotniki/paniczny,uogólniony itd/.
Lekarz wypisujący zwolnienie z powodu lęku podaje symbol tej choroby wg.ICD-10,chociaż pacjent czytający niniejszy portal WP dowiaduje się o NERWICY-to brzmi strasznie..
Być może jest to głos wołającego na puszczy-nie ma choroby NERWICA.NIE MA.
Psycholodzy ukradkiem studiują klasyfikację DSM-V,gdzie termin nerwica pada gęściej.Lecz pomocniczo i tylko w przypadku zaburzeń na tle psychologicznym.
Jeżeli już ktoś używa tego terminu NERWICA to niech określa rodzaj lęku lub jak to subiektywnie odbiera.
Napisanie mam nerwicę lękową,to już jest coś ale oznacza tyle ,że ma lęk lękowy.
Pozdrawiam chorych na zaburzena lękowe.

Odnośnik do komentarza

. "Coraz częściej kwestionuje się użycie terminu „nerwica” ze względu na trudności związane z definiowaniem tego pojęcia, ze względu na różną symptomatykę chorób wchodzących w skład nerwic i odmienną etiologię zaburzeń. Z jednej strony jest tendencja do rezygnowania z nazwy „nerwice”, a z drugiej strony – klasyfikacja zaburzeń ICD-10 serwuje określenie „Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną”, które obejmują numery diagnostyczne F40-F48. Mimo prób wyeliminowania z języka słowa „nerwica”, pojęcie to zagnieździło się w mowie potocznej na dobre i trudno będzie z niego zrezygnować."
Cytat z przywołanego przez Panią magister artykułu.
Nie mogę się zalogować jako "appendix".
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...