Skocz do zawartości
Forum

Lęk przed guzikami


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że to dziwne, ale prawdziwe. Może nie jest to zbyt nasilony lęk a raczej obrzydzenie przed noszeniem guzików. Na sobie toleruję tylko te metalowe przy jeansach i u ludzi, chociaż pojawia się wtedy u mnie obrzydzenie. Mam tą fobie odkąd pamiętam. Zawsze nie chciałam nosić ubrań z guzikami i po pewnym czasie to zaakceptowano, chociaż i tak czasami rodzeństwo mnie straszyło guzikami. Pamiętam również, iż był taki okres, że normalnie dotkałam guzików. Miałam może z 5/6 lub nawet 7 lat. A potem wszystko wróciło. Jest na to jakiś sposób? Czasami jest to irytujące bo mam straszny problem z wybraniem np. galowej bluzki. Można pracować nad tym samemu?

Odnośnik do komentarza

Witam.
W oswajaniu i przezwyciężenieu lęku ( czy obrzydzenia) może być pomocna psychoterapia poznawczo-behawioralna. Terapeuta wykorzystując metodę przedłużonej ekspozycji oswaja małymi krokami Klienta z przedmiotem czy zdarzeniem, które wzbudza u niego lęk.
Sugeruję więc, abyś udała się do psychoterapeuty pracującego w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej (sprawdź tą informację na jego stronie internetowej i spytaj i przedłużoną ekspozycję umawiając się na wizytę).

Pozdrawiam i życzę uporania sięz problem.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
https://www.facebook.com/Agnieszka.Dymska/?ref=bookmarks

Odnośnik do komentarza

witam , mój syn też ma fobie na guziki. dopiero jak miał 3-4 lata zorientowałam się , że nawet jako niemowlak 9-10 miesięczny odpychał mnie jak się do niego zbliżałam ubrana w bluzkę z guzikami . mając 2 lata sprawdzał ręką czy jego bodziak ma guzik czu zatrzask . mowy nie było przez lata o rzeczach z guzikami , ani spodnie ani kurtki nic . pościel też zawsze musiała mieć zamek . dzisiaj ma 20 lat i bez problemu zakłada koszulę na ważne uroczystości ( na co dzień nie nosi koszul). Nawet od 2 lat sam sobie ją zapina i odpina , chociaż ma na to swój sposób żeby jak najmniej dotykać .
pościel nadal bez guzików i spodnie tylko metalowe guziki jak w dzinsach .
także można się z tym oswoić , chociaż nie całkowicie

Odnośnik do komentarza
×
×
  • Dodaj nową pozycję...