Skocz do zawartości
Forum

Odchudzanie przy nadczynności tarczycy


Gość kizia11115

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kizia11115

Witam serdecznie.Mam 13 lat,152cm wzrostu i waże 56kg.Chciałabym schudnąć przed wyjazdem do sanatorium tarczycowego.Z powodu nadczynności tarczycy brałam leki i zaczęłam tyć w tej chwili nie biore żadnych leków.Nie ćwicze na lekcjach w-fu(mam zwolnienie endokrynologa).Najmniejszy wisiłek jest dla mnie bardzo ciężki chociaż ostatnio zaczęłam jeździć na rowerze i skakać na skakance lecz to także dla mnie męczące już po 15 minutach.Wiem że dopiero zaczynam dojrzewać ale w kostiumie po prostu wyglądam grubo.Moim problemem są nogi,uda i odstający brzuch.Prosiłabym o porady dietetyczne i ułożony jadłospis na tydzień do przygotowania samemu i wytłumaczenie jak powinno się układać jadłospis dla osoby chorej na tarczyce.Bardzo dziękuje osobom które zajrzą tutaj i odpowiedzą na moje pytania.

Odnośnik do komentarza

Mam 18 lat waże 61 kg 155cm wzrostu. 4 lata temu stwierdzono u mnie nadczynność tarczycy. Od dwóch tygodni stosuję dietę dukana jednak teraz dopiero zaczęłam się zastanawiać czy to zdrowe przy mojej dolegliwości. Proszę o odp bo nie chcę przerywać diety a zaraz martwię się aby nic mi nie było.

Odnośnik do komentarza

Nadczynność tarczycy charakteryzuje się przyspieszoną przemianą materii, to też poprzez specjalną dietę musimy doprowadzić procesy metaboliczne do prawidłowego tempa. Jednym z głównych celi takiej diety jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości energii oraz substancji odżywczych. Zapotrzebowanie na energie jest zwiększone poprzez szybką przemianę materii to też w diecie przy nadczynności tarczycy musimy dostarczyć do organizmu zwiększoną ilość kalorii. To ile energii dostarczymy organizmowi w diecie zależy od stopnia nasilenia i zaawansowania choroby. Jeśli nadczynność tarczycy jest średnio nasilona, wówczas wartość energetyczną produktów powinno się zwiększyć o 15-25% w porównaniu z zalecaną normą osób zdrowych. Jeżeli zaś nadczynność tarczycy jest dość nasilona, wówczas wartość energetyczną produktów powinno się zwiększyć nawet o 50-80%. W przypadku nasilonej choroby, należy liczyć się z tym, że trzeba będzie dostarczyć nawet 4000 kcal. W diecie w przypadku nadczynności tarczycy należy dzienne zapotrzebowanie na energię należy rozłożyć na 5-6 mniejszych porcji. W ten sposób organizm przyzwyczai się do pewnej regularności, co sprawi, że tempo przemiany materii będzie w stanie ulec poprawie. Poniżej przedstawię kilka zasad pomocnych w ustaleniu jadłospisu przy nadczynności tarczycy
1. Przy nadczynności tarczycy w jadłospisie powinno znajdować się od 100 – 130 g białka (mniej więcej jest to 0,5-2,0g białka na każdy kilogram masy ciała). Powinno to być białko pełnowartościowe. Takie znajdziemy w twarogach, kefirach, jogurtach, rybach i chudym mięsie.
2. Powinniśmy ograniczyć tłuszcz. Nie powinniśmy przekraczać 70g tłuszczu na dzień. Zrezygnujmy z tłuszczy pochodzenia zwierzęcego takich jak: masło, smalec i słonina, zastąpmy je tłuszczami roślinnymi.
3. Musimy pamiętać o dostarczeniu do naszego organizmu niezbędnych witamin i substancji mineralnych. Ważne by nasz codzienny jadłospis pokrywał zapotrzebowanie na witaminę C, witaminę A i witaminę B1 a także na wapń.
4. Unikajmy smażenia na tłuszczu, lepiej jest ugotować lub upiec daną potrawę.
5. Zrezygnujmy z ostrych przypraw.
6. Unikajmy picia mocnej kawy i herbaty.

Odnośnik do komentarza

Witam ;) Mam na imię Dagmara. We wrześniu skończę 13 lat.

Ważę 74 kg i mam 160-161 cm wzrostu. Chciałabym trochę schudnąć do rozpoczęcia roku (mam niecałe 3 tygodnie). Przed wakacjami trochę ćwiczyłam, ale gdy zaczęły się wakacje przestałam (chociaż miałam to robić przez cały okres wakacyjny), obudziłam się 3 dni temu i z powrotem zaczęłam wykonywać ćwiczenia (wykonuję ćwiczenia abs, 8 min na ręce, nogi, brzuch i pośladki, do tego brzuszki i trochę ćwiczeń na łydki). Przez niecałe 3 miesiące jestem na diecie (nieregularnej, bo czasem mi się zdarzy zjeść coś bardziej kalorycznego, ale staram się tego unikać). Moja dieta polega na tym, że np. na obiad jem samo mięso i warzywa, bez ziemniaków, ryżu itp. Jem jabłka. Jak już mówiłam zdarza mi się zjeść coś bardziej kalorycznego (to nie są słodycze, bo po prostu nie mam do nich za bardzo teraz dostępu i nie mam potrzeby ich jedzenia, gdyż wiem, że chcę schudnąć ;) )

Prosiłabym o pomoc i jakąś radę co zrobić, żeby do 3 września trochę wyszczupleć :) (Nie liczę na cudy. Oczywiście w trakcie roku szkolnego będę utrzymywać dietę i ćwiczenia. Nie jestem żarłokiem lub osobą która je z nudów lub jak jest smutna bo jej ktoś dokuczy. Potrafię przez cały dzień zjeść 2 małe posiłki, bo po prostu nie jestem głodna ;) Jestem towarzyska i uwielbiam sporty zespołowe takie jak : siatkówka, piłka nożna, piłka ręczna, ringo itd. w ogóle lubię sport a wręcz jestem w nim dobra ;) Za bardzo nie przejmuję się opinią innych na mój temat, ale tu chodzi bardziej o ubrania :c Bardzo mało rzeczy na mnie pasuję, spodnie muszę kupować za długie i skracać i o rurkach nie ma mowy, łydy za wielkie :D )

Przepraszam, że tak się rozpisałam ale chciałam podać w miarę wszystkie informacje o mnie :D

PS. Mam nadczynność tarczycy.

Z góry dziękuję Dagmara.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Mam 16 lat i choruję na nadczynność tarczycy. Leczę się od 3 m-cy.
Ciągle tyję. Ważę 64kg przy 165cm wzrostu BMI mam prawidłowe 23.5 , ale bardzo chciałabym schudnąć... szczególnie z brzucha - wyglądam jakbym była w ciąży -,-
Co robić? Jaką dietę stosować?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...