Skocz do zawartości
Forum

chrupanie w kolanach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nazywam się Marek, mam 21lat i z góry przepraszam, jeśli już pojawiło się tego typu pytanie. Od najmłodszych lat mam pewną dolegliwość, do której zwyczajnie nie przywiązywałem wagi. Chodzi o chrupanie w kolanach. Szczególnie jednokrotnie jak np. zaczynam robić przysiady pełne albo przez dłuższy czas siedziałem albo leżałem. Dodam że nie tylko moje kolana wydają ten dźwięk. Dodatkowo nadgarstki, palce, kostki a nawet kark. Pamiętam że mojemu tacie i siostrze też strzelały tak kolana a mamie już nie. Moja mama miała bardzo elastyczne kości i bez problemu robiła szpagat i była raczej drobna a ja podobnie jak tata miałem dosyć twarde kości. Np. jak wystawiam kciuka do góry, nie mogę tym ostatnim stawem wyjść bardziej do tyłu jak inni tylko pozostaje w dokładnym pionie. Wiem że to niby małostka.
Jeśli chodzi o moje kolana to mogę dodać że bardzo dużo gram w piłkę nożną na trawie ale oczywiście przed rozgrzewką i mam dobrze zbudowane mięśnie dwu i czworogłowe uda i łydki więc trochę odciążają kolana. Jestem lewonożny więc większy nacisk odczuwa prawe kolano. Kilka lat temu miałem lewą nogę w szynie ale zdjąłem ją tydzień przed zaleceniem ortopedy bo po prostu mnie nie bolało i zacząłem rehabilitację. Ale od niedawna zaczął mnie niepokoić fakt że gdy siedzę i poruszam prawym kolanem to zawsze pod kątem 90* czuję delikatne przemieszczenie. to nie boli ani nic nie słychać i jak nie przyłożę ręki to nic nie czuć ale jak przyłożę do zewnętrznej części, czuję to. Dodatkowo czuję to już bez przykładania ręki jak robię pełne przysiady w końcowej fazie. To oczywiście nie boli ale jednak spędzam bardzo dużo czasu w grze w piłkę i dalej zamierzam to robić i wolę zapobiegać niż leczyć. Robię też bardzo dużo ćwiczeń typu przysiady i wykroki w celu wzmocnienia mięśni. też takie które nie eksploatują kolan tylko biodra.
Moje pytanie brzmi, czy tego typu reakcja kolan to coś naturalnego? genetycznego? czy może to coś poważniejszego? i czy mógłby mi ktoś polecić ćwiczenia typowo rehabilitacyjne(zdrowotne) na kolana(łydki, dwu i czworogłowe mięśnie uda wzmacniam codziennie)? bo dbam o zdrowie i nie chciałbym w przyszłości mieć jakichś niepotrzebnych kontuzji kolan. i na koniec dodam że mam faktycznie jakieś twarde kości. nie mam elastycznych i nigdy nie potrafiłem ich dobrze rozciągnąć do szpagatu, raz wybiłem palec na WF ale to była tylko koszykówka i grałem dalej(to było gimnazjum więc byłem jeszcze głupszy) i jakoś sobie nastawiłem. a raz też wybiłem palec wskazujący i po 2 dniach nic mi już nie było... z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...