Skocz do zawartości
Forum

Soki wyciskane czy z sokowirówki?


Gość Kasieks

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Chcę kupić sobie jakąś maszynkę do robienia soczków z owoców i warzyw dla mnie i moich dzieciaków (mąż raczej jest pochłaniaczem kawy ;p ). Jaka jest różnica między sokowirówką i wyciskarką? Co będzie lepsze i zdrowsze?

Odnośnik do komentarza

Zalety sokowirówki:
+ szybki czas wyciskania soku – dzięki wysokim obrotom przygotowanie dużej ilość soku jest możliwa w krótkim czasie
+ bardziej klarowny sok w porównaniu z wyciskarką (wyjątek stanowi prasa hydrauliczna)
+ niższa cena zakupu

Wady sokowirówki:
– niższa wartość odżywcza soku (pod wpływem wysokich obrotów wytwarzane jest ciepło, które niszczy witaminy oraz enzymy)
– nie sprawdza się w przypadku zielonych liściastych, ziół czy traw
– szybciej traci świeżość, rozwarstwia się
– sok w smaku bardziej wodnisty
– głośna praca

Zalety wyciskarki
+ sok lepszej jakości , zawierający więcej enzymów i składników odżywczych (przeprowadzone badania potwierdziły iż sok z wolnoobrotowej wyciskarki do soków to do 42% więcej witaminy C, do 60% więcej witaminy A i wydajności pomiędzy 35% – 50% więcej soku).
+ utrzymuje dłużej świeżość, posiada dłuższy termin przydatności soku – sok z wyciskarki może być przechowywany nawet do 24h – 48h w szczelnym opakowaniu i chłodnym miejscu (oczywiście im świeższy sok tym więcej wartości odżywczych i więcej smaku)
+ cicha praca wyciskarki, łatwa do czyszczenia
+ świetnie sprawdza się w przypadku zielonych liści, ziół i traw (wysoka wydajność)
+ dodatkowe funkcje (niektóre modele wyciskarek posiadają dodatkowe funkcje, które umożliwiają przygotowanie sorbetów, koktajli czy mleka roślinnego)
+ zajmuje mało miejsca i nie wymagają używania popychacza (dot. wyciskarek pionowych)

Wady wyciskarki
– wyższa cena
– mniej klarowny sok ( gęstszy z mikrodrobinkami owoców w soku )

Odnośnik do komentarza

No to za 1500-1600 masz np Hurom'a HU-500.
Ja mam w domu troszkę wyższy model ale myślę że ten się dobrze sprawdzi. Co do wcześniejszego pytania- wyciskarka z burakami sobie poradzi, tylko do buraków polecam dodawać troszkę cytryny, bo inaczej wypić nie za bardzo da. Robi się zasadowy roztwór.

Odnośnik do komentarza

Ja zdecydowanie wolę sok z sokowirówki. W zasadzie nie jest to do końca sok, a bardziej koktajl. Robiąc napój w sokowirówce wykorzystujesz cały owoc. Spożywasz go w całości, ewentualnie jeśli to konieczne pozbywasz się skórki. Napoju jest więcej, jest gęstszy, ma inny smak niż sam sok i zawiera większą porcję składników odżywczych. To na jaki sprzęt się zdecydujesz też zależy od tego z czego będzie powstawał sok, jaką konsystencję wolisz i jak często będziesz korzystać ze sprzętu. Co Cię przekonało do zdecydowania się na próby robienia soku samodzielnie?

Odnośnik do komentarza

Stwierdziłam że czas zadbać o swoją (i nie tylko) dietę. Wydaje sporo pieniędzy na soki z butelek (jednodniowe, wyciskane itp), więc postanowiłam zainwestować w swoją własną produkcję, żeby móc sobie soczki do pracy robić. Po za tym chciałam moją rodzinkę powoli też przyzwyczajać do zdrowszego typu żywienia, zaczynając od soków zamiast napojów.

Odnośnik do komentarza

Ja kupiłam wyciskarkę Hurom w Mediaexpert. W sumie tam jest bardzo duży wybór, tylko uważaj na "promotorów". To są ludzie którzy mają Ci doradzić- a tak na prawdę to mają za zadanie sprzedać konkretny produkt. Najlepiej poczytaj przed zakupem i przyjdź w miarę przygotowana.

Odnośnik do komentarza
Gość Natalia1777

Wyciskarka šlimakowa poradzi sobie ze wszystkim mieli każda zieleninę ,resztki są suche z burakami rownież mieli bez problemu , pamiętaj aby soki wypijać zaraz po zrobieniu max do 30 minut , składniki na sok najlepiej ekologiczne , a jeśli nie masz takiej możliwości to poczytaj o moczeniu w sodzie spożywczej przed spożyciem .Ja mam wyciskarkę GREEN STAR , ale to dosyć duży wydatek , nie mamporowniania co do innych wyciskarek , ale napewno zdecydowanie lepsza od sokowirówki

Odnośnik do komentarza

Bezwzględnie tylko wyciskarka w której pod wpływem ciśnienia komórki ulegają pękaniu a sok pełen witamin i enzymów (które czasami są ważniejsze niż witaminy, pełna aktywność enzymów - do 60 min, od momentu wyciśnięcia) swobodnie wydostaje się na zewnątrz.Mam wyciskarkę hydrauliczną z której uzyskuję super wydajność soku np. marchewka +jabłko+gałązka selera naciowego i można dodać co kto chce ale w sumie nie więcej jak pół kilo bo tyle mieści się w worku filtracyjnym. Z pół kg wsadu uzyskuje się 300 mililitrów pięknego,oczywiście mętnego soku. W wyciskarce wyciskam np. także sok z owoców granatu co w sokowirówce jest prawie niemożliwe, Sokowirówka to:mała wydajność,całkowity brak enzymów które tracą swoje właściwości pod wpływem wys.obrotów i temp. ,brak możliwości uzyskania soków z roślin liściastych,dużo mycia.Wyciskarka hydrauliczna -super wydajność,bardzo mało elementów do mycia i jedna duża wada - wys.cena!!!

Odnośnik do komentarza

Ostatnio też szukałam i kupiłam huroma. Miałam wcześniej wyciskarki różne które były tańsze ale nie dość że nie byłam zadowolona to jeszcze co chwilę się psuły i zacinały. Teraz mąż mnie namówił żeby się trochę bardziej wykosztować i jestem zadowolona. Póki co działa mi bez zarzutów a i soki są zupełnie inne. Wyciskarki są o wiele lepsze niż sokowirówki. ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...