Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Kamil17/2

Przepuklina rozworu przełykowego czy ktoś miał operację

Rekomendowane odpowiedzi

Gość KobietaUmeczona

Witajcie! Mam do Was pytanie? Czy ktoś z Was miewal przed operacja bardzo silne skurcze w okolicach mostka, trwające wiele godzin? Ból jest, jakby ktoś wbijal noz i przekrecal i żadne leki nie pomagają. Mam tak ostatnio o różnych porach, co kilka dni i nawet w szpitalu nie mogli sobie z nimi poradzić,  aż ktoś podał mi morfine. Mam też achalazje przelyku i tak zastanawiam się czy te bóle skurczowe są wynikiem przepukliny czy może trzeba będzie operować tez przelyk? Jeśli mieliście podobne objawy, proszę,  dajcie znać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Maciejer

Witam.mam objawy związane z sercem a czuje że to jest po posiłkach.w 2017 miałem gastroskopię i stwierdzona przepuklina rozworu.teraz od dwóch miesięcy jest co raz gorzej.gastrolok dał mi mesopral i zirid.czasem pomaga czasem nie...różnie się czuje.czekam na RTG z kontrastem.moze ktoś miał też tego typu objawy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Marcinn84

Chory co u Ciebie wyszło?Będziesz miał reoperacje?Masz nawrót refluksu czy wszystko jest ok?Pytanie jeszcze do  Kamila jak u Ciebie ten nissen?Zero objawów refluksu?Nie masz zgagi ani piecznia w żołądku?Wszystko możesz jeść?Ja muszę wrócić do ipp.Mam zgage znowu i pali mnie cały żołądek.Bez badań się nie obejdzie.Ponad 6 lat i po toupecie.Jak to tak ma wyglądać co kilka lat zabieg to ja dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

u mnie 19 luty badanie RTG żołądka i przełyku z kontrastem

kobieta umeczona: ja nie miałem skurczów

co z Anulą i dusznościami ?

Spaślak jesteś ?

Edytowane przez chory89

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chory89 - u mnie duszności niestety nie ustępują. Ale mam też nadżerkowe zapalenie przełyku (tak mam napisane na wypisie ze szpitala), więc niewiem czy to od przełyku mogą być duszności. 22.02 mam kontrolna gastroskopie prze nos, i zobaczymy. W kwietniu robię też kontrolne badanie na mycoplasme. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KobietaUmeczona

Cieszę się,  że żyjesz,  Chory;) napisz, proszę, coś o warunkach w Czeladzi. Za miesiąc mam tam zabieg i trochę już się lękam ...jak szybko wracałes do zdrowia i czy w nocy podają na prośbę leki przeciwbólowe?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Prosto po operacji

Dzień dobry wszystkim, jestem po operacji 9 dzień i żałuje ze dopiero znalazłem to forum . Operacje miałem w Warszawie chciałbym prosić osoby które są już dużo dłużej po niej o odpowiedz na pytania: 

— czy objawy z przed operacji takie jak kłucie w mostku krzyżu , ucisk w klatce,  zgaga i „kluska” w gardle  maja prawo utrzymywać się jeszcze po operacji? Dodam ze w przypadku zgagi nie jest ona tak silna i oczywista jak przed operacja raczej dużo  lżejsza inna jakby blizej żołądka , połączona z  kłuciem wręcz ciężka do określenia. Uczucie kluski i kłucia jest za to częstsze niż przed operacja. Objawy nie są cały czas. Przychodzą i znikają lub pozostaje cześć a cześć znika.  
— pytanie drugie odnośnie inhibitorow które zalecone mam jeszcze przez 3 tyg czy odstawić je z dnia na dzień po 3 tyg? Narazie ta myśl mnie przeraża bo spodziewałem się ze nie będę brał ich już po operacji a skoro objawy nadal się utrzymają mimo ich przyjmowania po odstawieniu może być tragicznie.  

Na dzień dzisiejszy nie zdecywal bym się na operacje, przed nią czulem ze mam chorobę ale tez jakaś kontrole nad nią dbałem o dietę byłem aktywny sportowo jakoś żyłem, teraz czuje się podłamany.

Jesli ktoś miałby do mnie jakieś pytania chętnie pomogę . Z góry dziękuje pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Prosto po operacji

Jeszcze Pytanie do chory89 jak wgl się czujesz? Przyjmujesz ipp? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Prosto po operacji

Co do rtg z kontrastem https://szpitalse.pl  Tutaj wykonują w pozycji Trendelenburga która lepiej obrazuje przepuklinę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KobietaUmeczona

Co do ipp, odradzam nagle odstawienie. Będziesz wtedy miał nadprodukcję kwasów i silne bóle. Zależy też,  jak długo brałeś je? Organizm się od tych leków szybko uzależnia,  niestety. Zaleca się zmniejszać stopniowo dawkę,  np. Z 49 mg na 20 mg, ale należy to robić powoli,  przez kilka miesięcy. Ja odstawialam pół roku:(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Prosto po operacji

Itp biorę od 7 lat około . Ale z tego co czytam wyżej nie miałaś jeszcze zabiegu? Ja jestem po fundoplikacji i właściwie jednym z jej głównych założeń było odstawienie ipp. Wiem jak to działa ze organizm wtedy produkuje  nadmiar kwasu w żołądku i właśnie tez bardzo mnie to zastanawiało. Ciekawi mnie jak wyglądało to u osób które są po zabiegu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KobietaUmeczona

Ja biorę je już ponad 10 lat:( operację mam za miesiąc i tez martwię się,  co z lekami. Zabieg, z tego, co rozumiem ma jedynie chronić przed przepukliną i refluksem,  wiec raczej nie wpływa na produkcję kwasu w zoladku, ani go nie leczy. Znam osoby,  które przed operacja miały zapalenie zoladka i dalej je mają. ..mam nadzieję, że dzieki diecie i powolnemu odstawieniu ipp stan zoladka ulegnie poprawie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Prosto po operacji

Ja nie mam zapalenia żołądka ani innych problemów, tak zabieg „naprawia” przepuklinę. Moim największym problemem było zarzucanie kwasu które dawało zgagę, która z czasem może doprowadzić między innym do raka przełyku i rożnego rodzaju kłucia w klatce które były mniejszym problemem.  

btw ponawiam pytanie jeśli jest jakaś osoba która jest już jakiś dłuższy czas po operacji będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

do MaciejEr

bóle sercowe miałem, podzieliłbym je na dwa typy: te od inhalowania sie oparami - to było przed operacją, był to okres w którym nie stosowałem leków antyrefluksowych (opary truły mnie i gryzły po oskrzelach) oraz bóle sercowe po operacji, przy czym były one inne, obstawiam że to ucisk przepukliny na okolice serca je powodował (teraz jakby troche ustały). Z tego co czytałem pozaprzełykowe objawy refluksu mogą powodować problemy z sercem, ale nie chce mi sie szukać tego i linkować - mam to gdzieś w zakładkach. EKG mam prawidłowe.

do KobietaUmęczona:

Ja nie byłem operowany w Czeladzi tylko w Knurowie, więc nie wiem jak tam jest. Przed operacją sie umyj (ja nie zdąrzyłem) bo później z pociętym brzuchem nie da sie tego robić. Oto moja historyjka: Przyjechałem dzień przed operacją spocony jak prosie (jestem chudy), zrobili jakieś badania krwi, na dzien dobry zakazali jeść, potem wczesnie polazłem spać (po prostu zasnąłem ze zmęczenia, albo dlatego bo dali mi jakieś łagodne psychotropy żeby sie nie stresować operacją - chociaż byłem wyluzowany) i zbudziłem sie 5:00. Po pobódce nie chciałem nikogo budzić (3 osoby w pokoju) więc se leżałem w łóżku do 7:00. Z rana polazłem srać (7:30), wracam do pokoju w srajach i klapkach i papierem toaletowym w ręce, a tam Dzielicki w garniaku. Ja sie go pytam: co sie dzieje ? \\ Dzielicki: jedziemy na sale \\ Ja: tak wcześnie ? ale muszę sie umyć \\ Dzielicki: nie ma czasu \\ Pielęgniarki: proszę zdjąc ubrania i ubrać fartuch jednorazowy \\ ściągnąłem gacie na środku sali przy wszystkich, usranego mnie zawieźli (oczywiście pisze półżartem pół serio). Wszystko działo sie strasznie szybko. Mniej więcej tak jak na tym filmie: 

https://www.youtube.com/watch?v=7ZGu31C6GvE

^ ja to ten od 38 sekundy, ale obejrzyj cały film (jest krótki i wymiata). Człowiek w szpitalach jest traktowany jak numerek, rozmów tam nie bedzie prawie wcale, po prostu jedziesz dać sie pokroić. Po 20 sekundach wywieźli mnie z pokoju i leżałem na sali otoczony jakimiś pielęgniarkami rozglądałem sie nerwowo dookoła siebie. Zakładały mi wenflony, ładowały zastrzyki. Dzielickiego nie widziałem bo zasnąłem (prochy mnie uśpiły). Intubacji (rury w tchawicy) nie czułem, zęby całe (czasem wybijają tą rurą). Podczas tej operacji nie bedziesz miała maski tlenowej tylko bedziesz zaintubowana. Po pobódce nie wiedziałem gdzie jestem, dopiero po jakimś czasie zakumałem że w szpitalu. Potem zasnąłem jeszcze na 3 h. Twardego jedzenia ze sobą nie zabieraj bo go nie przełkniesz (zwłaszcza z achalazją), a nawet jak dasz rade to i tak nie wolno (ew jeden posiłek ale to na 20 h przed operacją - lekkostrawny papkowaty jogurt, nie wolno żreć niczego co sie trawi - rozpuszcza godzinami w żołądku). Po operacji, tylko płyny (kup zupki z proszku i herbaty i cukier i to wszystko, w szpitalu w sklepiku drogo, ceny x 2,5 bo na samej wodzie to głodówka, czajnik tam bedzie). Nie licz że ktoś Cie tam bedzie karmił "ten tutaj nie może bo on jest po operacji" oszczędzają na wszystkim. Papieru w kiblu nie ma. Po operacji Dzielicki przyjechał do szpitala następnego dnia, dał mi jakąś kartke z zaleceniami, nie chciał gadać. Wiem też że on sam przeszedł pół roku temu te operacje (taką informacje dostałem) "nie wytrzymam tego dłużej" - tak podobno "komuś" powiedział. Ale nie wiem czy ma Tupeta czy Nissena. Przed operacją każdy też powinien zażądać zdjęć (a nawet filmów !) a nie samych opisów\raportów (jak nie poprosisz przed to nie dadzą) i zdjęć RTG po zabiegu, bo jak sie coś rozsypie to musi być porównanie. Najlepiej powiedzieć o tym przed zabiegiem żeby podczas robienia wypisu to już było gotowe. Mnie płyte z fotami RTG z kontrastem (badanie trwało 5 min) po operacji dosłali półtorej miesiaca po operacji, teraz przynajmniej bede mógł porównać. Gdybym poprosił np za pół roku to pewnie już by to skasowali i nie dałoby nagrać na płyte.

do Prosto po operacji:

kluske w gardle też miałem (miewam), ona sie pojawia (lub utrzymuje) wtedy gdy przepuklina "sie wślizguje" i robi sie z przełyku taka "harmonijka" cygańska, przełyk sie fałduje\marszczy (w harmonijke), stąd to wrażenie kluchy w gardle, po prostu przełyk popychany jest przez żołądek i to wszystko troche uciska na gardło i czuje sie tą kluche. Jakby rozprostować przełyk (ściągnąć go w dół) to harmonijka sie rozprostuje i kluchy nie bedzie. Ja kluche czułem zwłaszcza jak podnosiłem coś cięższego, jak odstawiałem cięzar klucha znikała (bo przepuklina zapewne opadała troche w dół). Nie wiem jak inaczej wytłumaczyć zjawisko kluchy. W każdym razie moja teoria ma sens - tak mi sie wydaje. Po operacji miałem nasilenie kluchy (jak szedłem na dworzec z 8 kilową torbą), nie chciałem pajacować z taksówką bo było 200 m do pokonania, wtedy czułem że coś mi wchodzi spowrotem.

Co do IPP to biore od 3 tygodnia po operacji, obecnie 3 x 40 mg (Emanera) i prokit 4 x 50 mg. Jak ktoś ma problemy ż żołądkiem, mam na myśli przekrwienie, lub jakieś mocne zapalenie\krew to nie powinien brać prokitu bo wtedy leków prokinetycznych nie można brać (tak jest na ulotce) bez względu na to co pieprzą "lekarze". My możemy bo mamy zdrowe żołądki, ale Marcin, Kamil, Anula i KobietaUmęczona chyba mają coś z żołądkiem nie tak ? Tą bakterie co sie odradza co jakiś czas... (nie pamiętam już kto co miał). Jak ktoś ma wzdęcia żołądka to też nie wolno tego brać, bo lek wzmacnia zwieracze i wówczas wzdęcia robią sie jeszcze większe bo nie można odbić powietrza. Ja zresztą sam jestem ofiarą leków prokinetycznych, bo równo rok temu pisałem w tym temacie że mi podano lek Debretin w czasie gdy jeszcze nie miałem przepukliny ale miałem ogromne wzdęcie i przekrwienie żołądka (od złego odżywiania - nie miałem bakterii) i żołądek wtedy spuchł do takich rozmiarów że nie dałorady sie umyć po prysznicem (schylić), i werżnął mi sie w przepone i powstała przepuklina (po prostu nie mogłem odbić powietrza !!! tak mocno mialem spięty wpust od prokinetyku). Jak ktoś ma zwężoną przepone po operacji to tym bardziej musi uważać na wzdęcia. Ja na obecną chwile już wzdęć mieć nie moge, zresztą każdy kto ma niesprawny wpust już wzdęć miec nie bedzie chyba że mu fundoplikacja zadziała.

Tutaj jeszcze kobietaumęczona pisała o powolnym odstawianiu. To to jest prawda. Ja 8 miesięcy temu po nagłym odstawieniu miałem tą nadprodukcje i to spowodowało że mi refluks pogryzł oskrzela, ale musiałem te leki odstawić na jakiś czas bo mi od nich nawalały jelita (to dość częste przy IPP). Jak jelita zaczynają nawalać to refluks też sie nasila. Dietą je naprawiłem (nie stosowałem probiotyków). Teraz do tych leków IPP wróciłem bo nie chce powtórki. Wróciłem do nich jak tylko zaczęły sie symptomy pieczenia\szczypania w klacie. Z dnia na dzień u mnie coraz gorzej. Jak tempo sie utrzyma to pewnie za miesiąc stan bedzie jak przed operacją.

Czyli póki co jest nas czworo obecnych na tym forum jeśli chodzi o nawrót przepukliny albo brak poprawy po operacji (a może być 5) :

1. Ja
2. marcin84
3. ProstoPoOperacji
4. Anula
5. i być może KobietaUmęczona jak operacja sie nie powiedzie
6. bo spaślaka nie ma ? (uciekł z forum), ale obstawiam że niebawem dojdą kolejni, maciejEr chyba też chce sie operować ?.

Czyli wszyscy mamy wielki problem który trzeba jakoś rozwiązać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Prosto po operacji

Wychodzi na to ze u mnie operacja nie przyniosła skutku? Tez na tym forum ktoś napisał ze objawy mogą wracać do 3 miesięcy po, wiec może jest nadzieja 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, mogą wracać, ale mnie sie wydaje, że to zapewne tylko u tych którzy stawili sie na operacje z problemami żołądkowymi. Jak one im ustały to i ustał im refluks ten który miał sie utrzymywać po operacji. U ciebie żołądek przed operacją był ok, także... :\ Poczekamy, zobaczymy. Ta klucha u Ciebie jest podejrzana

ja czekam na to swoje RTG, badanie trwa aż 2 h !!!, bedą różne pozycje w tym zapewne ten Trendelenburg  (czy jak mu tam).

Edytowane przez chory89

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KobietaUmeczona

Dzięki,  Chory, za budujący filmik ku pokrzepieniu serc:) wiem coś o szpitalach, bo dopiero co leżałam tam 8 dni na wewnętrznym,  takie miałam bóle zoladka i klatki piersiowej:( a jak z bólem po operacji? Da się przetrwać?  Mam nadzieje, ze z czasem poczujesz się lepiej i wrócisz do zdrowia!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Marcinn84

Chory odezwij się jak możesz do mnie na maila.Cziko2013@o2.pl.Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Prosto po operacji

Marcin84 A jak było z Tobą ? Prosto po operacji? Nie miałeś już totalnie żadnych objawów? Bo ja dziś miałem np taka zgagę jakieś chyba nawet przed nie miałem po wzięci Ipp ustąpiła ale pozostał jakby ból przełyku na wysokości krzyża. Przed operacja miałem rtg ok miesiąc przed i gastroskopię ok rok wiec gastroskopia nie była tak świeża, być może doszło mi coś od niej jakaś nadrzerka etc bo ok 5 miesięcy  przed operacja byłem chyba w najgorszym co między innymi do niej ostatecznie mnie skłoniło ( codzienne zgagi mimo Ipp kłucia bóle) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Marcinn84

Ja po operacji czułem się ok.Przez 3 lata nie miałem żadnych objawów potem sporadycznie jakieś występowały ale nie potrzebowałem ipp.Jestem 6.5 roku po operacji toupet.Obecnie jedyne co mam i podejrzewam że to refluks choć się nie badam od lat Z rana mam język oblożony u niesmak później ustępuje.Szczypie mnie język cały dzień i jak zjem coś nie tak to kwaśno się odbija.Wszystkiego obecnie jeść nie mogę co przez ostatnio 3-4 lata jadłem co chciałem i było ok.Teraz po nie których produktach pali mnie w żołądku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Prosto po operacji

Dzięki za odpowiedz . Czyli wychodzi ze u mnie coś nie wyszło lub popsuło się na dzień dobry bo 1-2 dni po operacji było dobrze. Teraz mam wrażenie ze jest w kratkę z tendencja spadkowa. Mam jeszcze jakaś mała nadzieje ze to przejdzie unormuje się  jeszcze ale generalnie trochę to załamujące, cała operacja jest nie odwracalna i poświęcony czas stres. Miała zwiększyć komfort zycia a obniżyła odbierając np możliwość sportu . Narazie i tak muszę odczekać zanim zrobię kontrolne badania.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Marcinn84

Kto Ci robił zabieg?Ja trenuje na siłowo już kilka lat i jest ok.No miałem przepukline pachwinowa ostatnio od przysiadow ze sztanga.Może jeszcz za wcześnie u Ciebie? A możesz bekać po piciu i jedzenii? Może masz refluks gazowy a na to fundo nie pomaga.Nissena miałeś czy toupeta?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Prosto po operacji

Operował mnie prof. Tarnowski, miałem nissena .  Mogę bekac etc ale on powiedział ze to dobrze. Mam nadzieje ze jeszcze za wcześnie . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Marcinn84

Chory pisałeś że dzielicki sam miał fundoplikacje.Zastanawiam się kto mu to zrobił?Ciekawe czy to nie sciema.Przecież on ma już sedziwy wiek i kto by się odważył mu to zrobić.Może źle ktoś tw słowa zrozumiał że ma już tego dosyć.Może chodziło że ma dosyć operować?Masz jakieś bardziej wiarygodne na ten temat info?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Dodaj nową pozycję...