Skocz do zawartości
Forum

zdrabnianie słów


Gość souler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Chciałabym poznać opinię psychologa.. od jakiegoś czasu znam pewnego chłopaka i zwróciło moją uwagę zdrabnianie słów przez niego. Może nie jest to jakieś rażące i nagminne ale zwraca uwagę.
Słowa które zdrabnia to m.in: godzinka, domek, nocka, wieczorkiem, drzewka... Nie spotkałam się wcześnie z kimś, kto jest dojrzałym (25lat) chłopakiem, w sumie poważny a jak pisze to używa takich słów. O czym to może świadczyć czy po prostu tak ma i nie ma to żadnego drugiego dna?

Odnośnik do komentarza
Gość margolcia_63

A mnie się nie podoba taka maniera. Zwłaszcza razi mnie jak ktoś mówi pieniążki. Zdrobnienia są potrzebne bo np. domek to może być mały dom, ale używanie zdrobnień bez powodu wprowadza niepotrzebny chaos komunikacyjny.
Nie wiadomo, czy ktoś mówiąc wietrzyk ma emocjonalny stosunek do wiatru czy faktycznie to delikatne w natężeniu zjawisko atmosferyczne.

Odnośnik do komentarza

Mnie też razi jak ktoś mówi "pieniążki". :)
Sama natomiast mówię np. wracam do domku.
Jak ktoś zdrabnia 1/3 słów to albo jest bardzo infantylny, albo ma skądś takie przyzwyczajenia, albo taki jest i nie ma co szukać drugiego dna. Należy zaakceptować i tyle...choć to musi być mega drażniące.

Rozdzierający jak tygrysa pazur
antylopy plecy
jest smutek człowieczy.

Odnośnik do komentarza

Witam!

Owszem, zdrabnianie słów może świadczyć o pewnej infantylności, ale może to być też swego rodzaju maniera językowa wynikająca z tego, że najbliższe otoczenie właśnie w taki sposób się wypowiada - używając zdrobnień. Jeśli komunikat jest jasny, nie widzę większego problemu. Chyba że rzeczywiście jest to dość częste i może irytować. Wówczas można delikatnie zwrócić temu chłopakowi uwagę na temat jego sposobu porozumiewania się. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Gość Koleżankaa

Zgadzam się z częścią przedmówców ;) - zdrabnianie powyższych słów może mieć wiele przyczyn. Może, np. ten mężczyzna, gdy czuje się w relacji swobodnie, zaczyna brykać językowo :P To może świadczyć nawet o jego twórczym podejściu do życia, a przynajmniej do języka. Może akurat ma taki okres i za pół roku będzie wszystko zgrubiał.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...