Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość souler

zdrabnianie słów

Rekomendowane odpowiedzi

Gość souler

Witam,
Chciałabym poznać opinię psychologa.. od jakiegoś czasu znam pewnego chłopaka i zwróciło moją uwagę zdrabnianie słów przez niego. Może nie jest to jakieś rażące i nagminne ale zwraca uwagę.
Słowa które zdrabnia to m.in: godzinka, domek, nocka, wieczorkiem, drzewka... Nie spotkałam się wcześnie z kimś, kto jest dojrzałym (25lat) chłopakiem, w sumie poważny a jak pisze to używa takich słów. O czym to może świadczyć czy po prostu tak ma i nie ma to żadnego drugiego dna?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja psychologiem nie jestem,ale bym się nie doszukiwała drugiego dna,
pewnie w rodzinie też tak ktoś mówił ,przyzwyczaił się i tak mu zostało,ale jeśli Ci to przeszkadza to zrób mu uwagę w żartach...

Szanuj zdanie innych...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość jonka

Akurat zdrobnienia słów które przytoczyłaś, nie są niczym rażącym.
Dziwne byłoby nieco, gdyby mówił np; autko, truskaweczka, nóżka, paznokietek, śnieżek, lub przedstawiał się np. Maciuś :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zdrabniacz

Ja też tak mówię i to jest celowy zabieg żeby urozmaicić wypowiedź. Szukam też zamienników dla znanych słów i ich używam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość margolcia_63

A mnie się nie podoba taka maniera. Zwłaszcza razi mnie jak ktoś mówi pieniążki. Zdrobnienia są potrzebne bo np. domek to może być mały dom, ale używanie zdrobnień bez powodu wprowadza niepotrzebny chaos komunikacyjny.
Nie wiadomo, czy ktoś mówiąc wietrzyk ma emocjonalny stosunek do wiatru czy faktycznie to delikatne w natężeniu zjawisko atmosferyczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie też razi jak ktoś mówi "pieniążki". :)
Sama natomiast mówię np. wracam do domku.
Jak ktoś zdrabnia 1/3 słów to albo jest bardzo infantylny, albo ma skądś takie przyzwyczajenia, albo taki jest i nie ma co szukać drugiego dna. Należy zaakceptować i tyle...choć to musi być mega drażniące.

Rozdzierający jak tygrysa pazur
antylopy plecy
jest smutek człowieczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Pa_lo_ma

Uważam , że jest to rzecz do zaakceptowania i w ogóle szkoda rwać szat nad taką bzdetą :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam!

Owszem, zdrabnianie słów może świadczyć o pewnej infantylności, ale może to być też swego rodzaju maniera językowa wynikająca z tego, że najbliższe otoczenie właśnie w taki sposób się wypowiada - używając zdrobnień. Jeśli komunikat jest jasny, nie widzę większego problemu. Chyba że rzeczywiście jest to dość częste i może irytować. Wówczas można delikatnie zwrócić temu chłopakowi uwagę na temat jego sposobu porozumiewania się. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość blablanick

czy on ma na imię Michał? ;)

znam takiego Michała i tez ma 25 lat! ;)

mowi tak pewnie dlatego, ze jego mama tak mowi ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Koleżankaa

Zgadzam się z częścią przedmówców ;) - zdrabnianie powyższych słów może mieć wiele przyczyn. Może, np. ten mężczyzna, gdy czuje się w relacji swobodnie, zaczyna brykać językowo :P To może świadczyć nawet o jego twórczym podejściu do życia, a przynajmniej do języka. Może akurat ma taki okres i za pół roku będzie wszystko zgrubiał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Dodaj nową pozycję...