Skocz do zawartości
Forum

Wodniste biegunki


Gość kasia_24

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kasia_24

Witam, mam 24 lata. Co kilka tygodni (co ok.2-3tyg) mam dzień wyjęty z życia przez wodnistą biegunkę. Wypróżnienie następuje 1 raz dziennie, ale musze wchodzić po kilka razy, bo caly czas czuje jakbym nie do konca zalatwila potrzeba i jeszcze trochę stolca ze mnie wyplywa. Na poczatku wypróżnienia czesto stolec jest twardszy a dopiero potem nastepuje juz wodnista biegunka. Czasami ta biegunka pojawia się rano, czasami po śniadaniu a jeszcze innym razem wieczorem. Stolec jest normalnego koloru, choć jak sie podcieram to jest żółty odcień na papierze (sorry za obrazowość).
Nie wiem czy to może mieć coś wspólnego ale mam bialy nalot na języku co rano i mocno odciśnięte zeby na języku, a także bolące afty, czy rany jakbym się czymś oparzyła.
Na codzien poza tymi epizodami mam albo zaparcia, albo normalny stolec (ten tez skutkuje czesto tym ze nie do konca sie wyprozniam i korzystam z toalety po kilka razy).
Jaka moze byc tego przyczyna i jak to leczyć?
Biore euthyrox i lakcid.

Odnośnik do komentarza

Aftoza występuje przy problemach jelitowych. Jednak ty borykasz się jeszcze z tarczycą więc zasugerowałabym sprawdzić się pod kątem Hashimoto,Celiakii,innych alergii i nietolerancji pokarmowych. Gastroskopii i kolonoskopii nie było wykonanej?

Odnośnik do komentarza
Gość kasia_24

A przy jakich problemach z jelitami występuje aftoza?
Jakim badaniem mozna sprawdzić celiakie i nietolerancje pokarmowe?
Mialam usg tarczycy ze trzy lata temu i wszystko było w porządku.
Gastroskopia i kolonoskopia byla kilka miesięcy temu, ale nic nie wyszlo. A lekarz zapomniał z jakim problemem przyszlam i nie zrobil wycinka w kierunku celiakii.

Odnośnik do komentarza
Gość mirabelo

Celiakie można sprawdzić robiąc przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA. A nietolerancję to np. food detective.
Co do połączenia aft z chorobami jelit to nie za bardzo pomogę. Rzakel ma na pewno większe pojęcie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza

Aftoza może występować przy celiakii skąpoobjawowej,wrzodziejącym zapaleniu jelit, chorobie Leśniewskiego-Crohna,itp.
Nadmienić muszę że choroby jelit rozwijają się latami niezauważalnie a pierwsze symptomy bardzo podobne do twoich są kojarzone z IBS-zespołem jelita drażliwego.
Mirabelo napisała jakie badania zrobić. :)

Odnośnik do komentarza

Jak nie mam biegunek to stolec jest normalnej konsystencji lub zaparcie z niestrawionymi resztkami (czarne kropeczki jak ziarenka maku lub większe białe). W stolcu tez jest śluz (w środku), bo jak pobieralam próbkę do badania to widziałam. Bardzo często wypróżniam się przezroczystym śluzem lub sluzem delikatnie podbarwionym kalem (z towarzystwem gazów).
Na języku jest dalej taki bialy nalot jak zsiadle mleko.
Mam niedoczynność tarczycy lecze euthyrox. I dokucza mi ciągle katar (przezroczysty), czasami z rana miewam chrypę.
Na kolonoskopii lekarz nie widział żadnego grzyba czy zapalenia.
Powtorzylam morfologię, kal na pasozyty i ten test na celiakie zrobilam. Wczoraj wieczorem pojawily sie moje wyniki, z których wynika ze nie mam celiakii. A na morfologii wyszla niedokrwistość i leukocyty dość wysokie 2,5 przy normie do 2,8. Kal na pasożyty wyszedł ok.

Odnośnik do komentarza

W przypadku częstych i uporczywych biegunek najlepiej zgłosić się do lekarza. Natomiast w przypadku "normalnych" biegunek wystarczą zwyczajne preparaty dostępne w każdej aptece, jak stoperan, czy węgiel leczniczy - można też spróbować specjalnych suplementów, mających wspomóc działanie naturalnej flory bakteryjnej.

Odnośnik do komentarza
Gość kasia_n24

Biorę dicoflor. Po stoperanie zle sie czuje. Lekarze nie pomagają, sami przyznają ze nie wiedza co mi jest. Dlatego postanowilam napisać na forum, bo czasami znajdzie się ktoś kto coś sensownego doradzi i moze pomoże.

Odnośnik do komentarza

ja mam podobnie z biegunkami(wyciety dzien z zycia) niby u mnie stwierdzili najpierw celiakie bylam na diecie ale nic to nie zmienilo pozniej okazalo sie ze nie mam jednak tej choroby i musze dalej szukac przyczyn wiec nie koniecznie moze to byc celiakia(wyniki badan gastroskopia i retroskopia wporzadku )zrob usg, a moze to problemy ja bede szla w tym kierunku teraz

Odnośnik do komentarza

Robiłam już usg i kolejny wynik jest pozytywny. Lekarze uznają mnie za hipochondryczkę, która wymyśla sobie problem, bo przecież badania wychodzą ok. Z tym, że to nie oni walczą z biegunkami, tylko ja i nie wiedzą jak trudno jest z tym żyć. Dają kolejne leki na zjd, trzustkę, pasożyty, antybiotyki, środki uspokajające- bez żadnych rezultatów. Czuję się jedynie jak królik doświadczalny.
Obserwuje siebie i zauważyłam, że biegunki pojawiają się po pokarmach (np. ryż, jajka, kawa rozpuszczalna z mlekiem, kefir), a także nasilają się przed miesiączka lub w pierwszych dniach okresu.
Chodziłam do psychologa, ale sam doszedł do wniosku, że terapia jest tutaj zbędna, bo stres pojawia się po biegunce, a nie przed i nie wywołuje jej, a moje życie jest na tyle uporządkowane i szczęśliwe, że nie jest to przyczyna problemów żołądkowo-jelitowych, a niestety przykry objaw jakiejś choroby, która powoli zaczyna niszczyć moją psychikę.
Dodam jeszcze, że objawy występują najczęściej rano jak tylko wstane (po przebudzeniu, jezeli jadłam późno kolacje) lub po posiłkach w ciagu dnia.

Odnośnik do komentarza
Gość Iwona1548745

Wybierz się do lekarza , pewnie zleci Ci badania pod kątem celiakii. Miałam podobne objawy i u mnie się potwierdziło. Ale zanim pójdziesz koniecznie zmień dietę. Jedz warzywa na parze. Ja je robie w multicookerze mam taki prosty z panasonica ale jeżeli nie masz takiej maszyny wystarczy wlać do garnka wodę i włozyc metalowy durszlak.

Odnośnik do komentarza

jak czytam twoje wpisy to jakbym sama opowiadala o swoim przypadku. Mamy ten sam wiek i ten sam problem moze to cos o ten moment wiekowy chodzi tak sobie pomyslalam. Moze to glupie... ale tez mialam juz wczesniej robiona gastroskopie i retroskopie i tez ze w porzadku. Bede robila usg niedlugo to zobacze czy u mnie tez stwierdza ze wszystko ok. Najbardziej zastanawiam sie jak sobie radzic z tym w zyciu? Pracujesz ? Bo ja musialam zezygnowac z pracy przez to bo na ranna zmiane nie zawsze moglam przyjsc jak dostawalam z rana biegunke to byla masakra

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...