Skocz do zawartości
Forum

Forma, kondycja, płuca


Gość Mauft

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :).
Zdaję sobie sprawę, że to chyba bardziej kobiece forum, ale mniejsza, liczę, że ktoś mi będzie w stanie pomóc.
Od zawsze miałem problem z wytrzymałością płuc, zawsze było z tym u mnie o wiele gorzej niż wśród rówieśników. Czy są jakieś zestawy ćwiczeń specjalnie nakierowane na zwiększenie wydajności płuc, oraz wytrzymałości przepony i mięśni płuc?
Aktualnie ćwiczenia jakie wykonuje, to:
- Jeżdżenie do pracy rowerem (13-14 kilometrów w jedną stronę), ale nie zawsze i nie przez 5 dni w tygodniu - gdy nie ma upałów to średnio 2, 3 razy tygodniowo;
- Od wczoraj lecę z a6w (po dwóch latach odkąd pierwszy raz o tym usłyszałem zdecydowałem się spróbować);
- Staram się robić pompki różnego typu w różnych ilościach przez cały dzień jak jest okazja;
Warto coś jeszcze do tego dorzucać, czy może po jakimś czasie same te ćwiczenia co teraz robię starczą do poprawy?
A może jakieś ćwiczenia oddechowe, które można wykonywać w trakcie pracy przy biurku?

To chyba wszystko. Pozdrawiam :)
-Maurycy
Odnośnik do komentarza
Nie wiem co chciałeś powiedzieć przez 'wytrzymałość płuc'. Dusisz się przy dłuższym biegu? Czy po prostu chcesz zwiększyć osiągi ?

Na płuca, wydolność i kondycje najlepsze są ćwiczenia areobowe -czyli długie o 'niskiej' intensywności(co nie znaczy że nie męczące). Najlepsze będzie intensywne bieganie z krótkimi przerwami na marsz oraz (UWAGA! NAJLEPSZE ĆWICZENIE NA ŁUCA !!!) basen.
Rower też się do tego zalicza, ale popatrz tak - chwilę pojedziesz, później masz jakiś skręt, zjazd i przestajesz pedałować. Przez chwilę pojedziesz szybko, później wolno. Na rowerze się nie zmęczysz tak bardzo jak podczas biegu - jeśli chodzi o płuca.

A6W generalnie odradzam. Mimo że strasznie polecany na tej stronie(dlaczego?) jest najbardziej oklepany, mało efektywny, nudny, żmudny itd.
Korzystając z treningu ABSII, który robisz max 10 minut 3 razy w tygodniu mam lepsze efekty, mimo że trenuje się dłużej. Ewentualnie zrobić samemu trening na brzuch. A6W PŁUC NIE WYTRENUJESZ! Rzeźby też nie. Trzeba być mega suchym i mieć sporo mięsa do wyrzeźbienia. Pod już 1cm warstwą tłuszczu nic nie zobaczysz.


Pompki rób dla własnego samopoczucia. Sam preferuje żelastwo, ale jak go nie mam to na wyjazdach zawsze zrobię te kilkanaście pompek ;-)


Ps. Najlepiej być 'zmuszony' do treningu. Jak pójdziesz na np. sztukę walki podczas której dużo się biega, to bardzo szybko się wytrenujesz. Np. ja ostatnio zacząłem z boksem - przez 45 minut rozgrzewka głównie z biegami, skokami w biegu, pompkami i innymi. Bardzo męczące(na mięśnie,płuca,stawy i stopy ;-p)

I jeśli masz problemy ze stawami kolanowymi - NIE BIEGAJ DUŻO!
Odnośnik do komentarza
Bieg niestety odpada, po prostu nie trawię tej formy ćwiczeń. Nienawidzę biegać i nic mnie do tego nie zmusi, nieważne jak bardzo dużą potrzebę bym miał. Do basenu dostępu nie mam. Co do roweru to akurat preferuję taki styl jazdy, że zawsze pedałuje tak, żeby to czuć, ale żebym nie musiał zwalniać, staram się trzymać stałe tempo na skraju męczenia się, plus po prostu bardzo lubię jazdę na rowerze :).

Przy A6W na razie zostanę, jak już zacząłem to nie chce przerywać bo się w ogóle zniechęcę. Zresztą nie mam ani drążka ani możliwości "zaimplementowania" drążka do ABS'a. A poza tym, w tej rzeźbie brzucha to zależy mi na tym by mięśnie były wytrzymalsze i by się chociaż leciutko odcinały na tle skóry. Nie chce sobie żadnego kaloryferka robić. Ponadto przyjemnie mi się ten zestaw robi co dla mnie jest ważne :).

Myślałem nad jakimś sportem, moja dziewczyna chce wrócić do Aikido i mnie do tego namawia, może się skusze. Ale mam straszne obawy co do własnej wytrzymałości właśnie, bo po 10 minutach mocnej rozgrzewki robi mi się straszna migrena, dławię się (coś w rodzaju wysuszonego gardła) i strasznie bolą mnie płuca. Przez dwa lata trenowałem tenis, jeden półtoragodzinny trening w tygodniu i moja forma się przez ten czas nic a nic nie poprawiła niestety.

Co do tej wytrzymałości płuc - generalnie mam chyba dwa problemy. Pierwszy taki, że strasznie szybko się męczę i zaczynam się dusić jak ćwicze, a drugi taki, że gdy np. pływam to już po trzech, czterech minutach pływania mam problemy z wzięciem oddechu, nacisk wody mi przeszkadza. :/

W każdym razie, poza bieganiem i basenem żadnej mądrej rzeczy nie da się wymyślić? Wiem, że to raczej nie tu szukać, ale zastanawiałem się też nad jakimiś rozgrzewkami/ćwiczenia jakie robią aktorzy czy piosenkarze ale czy to może mi pomóc?
Odnośnik do komentarza
Piosenkarze... teorytycznie poprawiło by Ci to przeponę i siłę wdechu podczas właśnie pływania po tych 3-4 minutach. Ale nie o to chodzi.

Sam piszesz - masz problem z wytrzymałością i kondycją. Jeśli jesteś stanowczo na nie, zostań przy rowerze. Lepsze to niż siedzenie przed komputerem. Ale czasami wystarczy spróbować czegoś innego ;-) Mimo to, basen byłby najodpowiedniejszy.


Co do a6w - odradzam i będę odradzał. Przepukliny można się nabawić bo robisz, pod koniec z... 400 powtórzeń podczas serii(strzelam) ? Jak chcesz poprawić mięśnie i odciąć od skóry zrób 3 ćwiczenia - na dół brzucha, górę i skośne. Brzuszki/spięcia, wznosy nóg(kładziesz się, podnosisz nogi do pionu i wypychasz biodrami do nieba) i brzuchy skośne. Według mnie już to da lepsze efekty niż a6w. A6W robiłem, do tej pory mam aż dwa wybrzuszenia pod klatką piersiową... reszta niewidoczna.

10 minut ostrej rozgrzewki i później się przyduszasz ? Miałem to samo na pierwszych treningach boksu(bo sam kondycji nie mam dużej). Lekko zwalniałem, ale leciałem dalej i przechodziło po chwili. Polecam sztuki walki ;-)
Odnośnik do komentarza
Gość Dwa pryszcze i Ona
ja jako trenujacy brazylijskie jiu jitsu z pewnoscia mioglbym polecic ten sport,(;ale zdaje sobie sprawe ze nie kazdemu sie chce i nie kazy ma gdzie,na poczatek skoro sa takie problemy to nie zaszkodzi zrobic sobie spirometrie ,takie badanie u pulmunologa,zobaczysz czy wszystko jest ok czy nie,jesli nie bedzie zadnych przeciwskazan to rozpoczynasz trening ....ja tutaj polecam worek bokserski ,cwiczenia w seriach ze zmiana tempa i mocy uderzen sa podobne do interwalow ale efekt zdecydowanie lepszy(;zrob badania i jak bedzie ok to kup sobie zwyczajny worek i cwicz,jesli masz gdzies mozliwosc zapisania sie na judo czy jiu jitsu to zapisuj sie....tam wyrobisz sobie wytrzymalosc miesni a na worku wydolnosc i dynamike

silownia jak najbardziej za,z tym ze cwiczymy wytrzymalosc ,robimy np 8 cwiczen po 3 serie minuta przerwy,niezlej zadyszki mozna dostac pod koniec(;i nie ograniczamy sie do jednej partii .pozdro,
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...