Skocz do zawartości
Forum

Co zmienić w diecie?


Gość Nanetka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 15 lat, 1,65 m wzrostu i ważę 46 kg. Chciałabym zapytać, co powinnam zmienić w mojej diecie, jakie produkty z niej wyeliminować, a jakie dodać żeby była zdrowsza. Zazwyczaj na śniadanie przed szkołą jem płatki kukurydziane, owsiane, ryżowe lub ryż na mleku i wypijam szklankę herbaty. W szkole na drugie śniadanie jem kanapkę z chleba pszennego z szynką, serem żółtym lub białym serem i dżemem, owoce i piję wyciskany sok z pomarańczy. W szkole jem obiad (bez zupy). Po powrocie ze szkoły jem np. makaron, ryż, kluski albo naleśniki. Na obiadokolację jem ziemniaki, mięso/rybę i warzywa (brokuły, kalafior, mizerię, sałatę, marchewkę, buraki). Potem, jeśli jestem głodna jem np. owoce, twarożek. W ciągu dnia jem też owoce, orzechy, słodycze (czekoladę). Napoje typu cola, czy fast-foody jem rzadko, najwyżej raz w miesiącu. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to mam WF 4 razy w tygodniu, raz w tygodniu chodzę na basen i na taniec.

Odnośnik do komentarza

W Twoim przypadku do określenia odpowiedniej wagi można wykorzystać wskaźnik BMI (body mass index), który wskazuje, że Twoja masa ciała jest zbyt niska. Wskaźnik wykazuje wartość 16,9 co oznacza wychudzenie (norma to 18.5 - 24.99 ). Nanetka jesteś osobą młodą, dorastającą na co również należy brać poprawkę, dlatego Twoje zapotrzebowanie kaloryczne powinno być wyższe. Co do samego żywienia:
bardzo fajnie, że jadasz śniadania :)! Wiele osób o tym zapomina. Sugerowałbym jednak zamienić płatki kukurydziane np na ryżowe czy otręby . Płatki kukurydziane są produktem przetworzonym, zawierającym akrylamid, który jest zwyczajnie szkodliwy dla naszego zdrowia. (oczywiście nie popadajmy w paranoję, od miseczki płatków nie umrzemy :) ). Do miseczki możesz dorzucić sobie dodatkowo owoce, które lubisz. Podniosą one kaloryczność posiłku i zarazem dostarczą dodatkowo witamin.
Pieczywo pszenne polecałbym zamienić na razowe, pełnoziarniste, których wartość odżywcza jest znacznie wyższa. Soki- brawo :), choć z wyciskanymi jest więcej zachodu to zapewniam, że trud ten się opłaci bo są zwyczajnie zdrowsze, zachowują pełną gamę witamin i w dodatku nie są dosładzane. Makaron możesz zamienić na ciemny (durum). Jakie orzechy jadasz? polecam laskowe, włoskie czy np. pistacje. Zawierają szereg nienasyconych(zdrowych) kwasów tłuszczowych, które między innymi wspomagają przyswajanie przez nasz organizm niektórych witamin (A,D,E,K). Co do czekolady, zapewne jest to czekolada mleczna. Zawiera ona sporo cukru, którego lepiej byłoby unikać (oczywiście tu również liczy się zdrowy rozsądek i umiar ). Z Twojego wpisu wynika, że jesz 4-5 posiłków dziennie co można uznać za książkowe.
Jak już mówiłem jesteś osobą młodą, do tego czynnie uprawiającą sport, dlatego podaż kaloryczna Twojej diety powinna być nieco wyższa. Jesteś osobą uczącą się więc pamiętaj o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej podaży węglowodanów złożonych (głównie warzywa, ciemne makarony, ryże, kasze, ciemne pieczywo) bo to one stanowią paliwo dla Twojego mózgu. Dzięki nim będziesz mogła zachować odpowiednią koncentrację i pamięć.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...