Skocz do zawartości
Forum

Brak zdolności do pracy, umowa na czas nieokreślony


An_w

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście ,że to leży po stronie pracodawcy,bo niby z jakiej racji Ty masz składać wypowiedzenie,to pracodawca wie czy np.może przesunąć Cię na inne stanowisko/wiem ,że w tej sytuacji nie może/,tak czy tak nie możesz pracować w tej firmie skoro nie ma dla Ciebie stanowiska,to nawet wynika z logiki ,że to pracodawca powinien dać Ci wypowiedzenie.

Można rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron,bo w okresie wypowiedzenia i tak nie będziesz pracować ,chyba ,że urlop wykorzystasz.

Nie wiem też co wspólnego ma pracodawca z rehabilitacją,to lekarz daje dodatkowe 3 m-ce,po półrocznej chorobie ,ale tylko wtedy ,gdy jest nadzieja do
wyleczenia,
a czy u Ciebie jest nadzieja ,że po 3 miesięcznej rehabilitacji ,wrócisz do zdrowia i lekarz będzie mógł Ci podpisać zdolność?

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Nigdy nie wrócę do zdrowia już. Po 2 latach w tej pracy (to moja pierwsza praca po szkole) stwierdzono dyskopatie na l3-l4 l4-l5 l5-s1 do 7mm z uciskiem na worek oponowy i wypukliny. A praca jest fizyczna i nikt nie da mi zdolności. Jadę właśnie do pipu się dowiedzieć co mam zrobić. Lekarz nie chciał od początku mnie kierować na te rehabilitacje bo mówi, że raz, że mi nie przyznają a dwa, że mi to nie pomoże. Zakład pracy ciągle na to naciska i ponownie chcą bym poszła po zdolność pracy, a jak się spytałam co prócz tego w tej sytuacji mogę zrobić to powiedzieli, że mam przynieść wypowiedzenie.

Odnośnik do komentarza

Zarobki tu nic nie mają do rzeczy ,jedynie może z bhp o uciążliwości pracy,nie wiem, ale i to tak jest bezprzedmiotowe ,skoro jak piszesz ,nie dostaniesz skierowania na tą 3 mies.rehabilitację, bo nie ma szans na poprawę.

Tak prawdę mówiąc ,wiedziałaś ,że masz dyskopatię i nie nadajesz się do pracy fizycznej,nie powinnaś tam w ogóle zaczynać pracy, tylko sobie pogorszyłaś sytuację zdrowotną.

Powinnaś się dalej uczyć ,żeby nie musieć pracować fizycznie.

Dokładnie jak i co dowiesz się w inspekcji pracy,a najlepiej jakbyś do nich poszła z pismem opisującym sytuację i odpowiedź też na piśmie okazała byś pracodawcy.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

W sumie to niby nie ma znaczenia kto wypowie pracę w tej sytuacji,ale dla Ciebie,na przyszłość, będzie lepiej jak rozwiążesz umowę o pracę za porozumieniem stron.

Jak wypowie pracodawca ,to w nowej pracy będą dochodzić ,dlaczego Cię zwolnił,będziesz musiała się tłumaczyć,w efekcie wypadnie na Twoją niekorzyść ,bo w pracy nie obciążającej kręgosłupa nie musisz mówić o tym schorzeniu.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Ja idąc do pracy byłam zadrowa.. kręgosłup miałam zdrowy prosty itd.
Jeżeli pracodawca mi wypowie umowę należeć będzie mi się zasiłek oraz odprawa.
W Ispekcji powiedzieli, że mam jechać do ZUS i jeżeli będę mogła to mam się starać o to świadczenie rehabilitacyjne. Dostałam wnioski do lekarza i pracodawcy, pracodawcy już je dostarczyłam a na lekarza właśnie czekam.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jakie są standardy bhp ale co drugi dzień były ogromne dostawy towaru gdzie w sumie ważyły około tony lub dwóch ton. to jest supermarket, sama bym odpowiedzialna za rozładowanie towaru- najpierw musiałam całą paletę wieść na sklep- bez maszyn tylko ręcznie. Później każdą rzecz przerzucić na taki wózek, który musiałam sama pchać pod chłodnie- ok 1/4 palety wchodziło na ten wózek. Dalej, każdą rzecz (największa waga do 30kg) ściągnąć położyć na wagę, podnieść schować na chłodnie. I tak z całą dostawą, która jest we wtorki, czwartki i soboty.

Odnośnik do komentarza

To wychodzi na to ,że musiałaś dźwigać ponad siły ,w takim razie to by Ci się należało odszkodowanie za zniszczenie zdrowia ,tylko ,że nie da się udowodnić,w jakim stanie miałaś kręgosłup przed podjęciem pracy i po sądach by trzeba się włóczyć.
Ja myślałam ,że w jakimś zakładzie produkcyjnym pracowałaś.
W tej sytuacji powinnaś dostać jeszcze te 3 -m-ce na rehabilitację.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Co do tej odprawy ,to ja mam wątpliwości...,bo ona się należy jeśli wina jest po stronie pracodawcy,przy czy jak piszą w tym artykule może być rozwiązana umowa za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem pracodawcy.

A kto Ci powiedział ,że będzie Ci się należała odprawa?

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Witaj An_w
Absolutnie się sama nie zwalniaj. Jeżeli pracodawca nie może zaproponować innego stanowiska pracy stosownego do Twojego stanu zdrowia powinien sam rozwiązać umowę o pracę. To czy odprawa Ci przysługuje zależy od wielu czynników. Wątpię (sądząc z opisu sprawy) czy to realne, ale kto wie? Może będziesz kuriozalnym przypadkiem? Mam nadzieję, że po wizycie w PIP będzie co do tego absolutna jasność. A tak poza tym sądzę, że na tym się nie skończy ta sprawa. Mam pytanie: czy miałaś zakres czynności na piśmie?

Odnośnik do komentarza

Z tą odprawą to myślałam tak, że mam umowę o pracę na czas nieokreślony -> pracuję tam dwa lata -> nie otrzymałam zdolności do pracy zakład nie może zmienić mi stanowiska pracy.
W PIP była krótka rozmowa, Pani pokierowała mnie bym póki co zajęła się świadczeniem rehabilitacyjnym, dziś to załatwiłam. Od lekarza wszystko już mam czekam na zakład pracy.. Ile mają na to czasu by wypełnić odpowiednie do tego wnioski? Zwolnienie lekarskie 182 dni skończyło mi się wczoraj. Przez ten okres czasu czekania na decyzję ZUSu mam wciąż pobierać zwolnienie?
Na umowie mam napisane:
Z dniem xxx powierzam Pani obowiązki: kasjer- sprzedawca.
Osobno dostałam kartkę ( karta zawodu) między innymi pisze tam:
Zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi klienta, dbanie o nienaganny/ pozytywny wizerunek działu/ sklepu, kompletne oznaczenia, atrakcyjną prezentację produktów, obecność asortymentu, towarowanie działu, znajomość promocji, zapewnienie sprawnego przepływu towarów pomiędzy miejscem magazynowania, a działem, utrzymanie działu w porządku.

Odnośnik do komentarza

An_w
Przez ten okres czasu czekania na decyzję ZUSu mam wciąż pobierać zwolnienie?

Sądzę, że tak, bo przecież o cudownym uzdrowieniu nie ma mowy.

An_w
Na umowie mam napisane:
Z dniem xxx powierzam Pani obowiązki: kasjer- sprzedawca.
Osobno dostałam kartkę ( karta zawodu) między innymi (...) zapewnienie sprawnego przepływu towarów pomiędzy miejscem magazynowania, a działem, utrzymanie działu w porządku.

Ta osobna kartka jest bardzo ważna - chodzi mi o ten przepływ towarów itd - hmmm... jak przyjdzie odpowiedni moment (może w PIP) trzeba będzie sprawdzić jakie są normy d0tyczące takiej harówki.

Odnośnik do komentarza

Tu jak widać odprawa nie będzie się należała,ale jeśli rozwiązanie umowy nastąpi z inicjatywy pracodawcy za wypowiedzeniem czy za porozumieniem stron ,zasiłek będzie Ci się należał ,
trochę za późno zabrałaś się za załatwianie zasiłku rehabilitacyjnego,powinnaś to zrobić dwa tyg. temu ,
bo teraz zasiłek Ci się skończył,wiec jutro możesz mieć wysłane pismo z rozwiązaniem umowy w trybie natychmiastowym,

druga sprawa nie wiadomo czy dała byś radę załatwić ten zasiłek ,bo
"Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy (art. 18 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r.)."

Jak sama wcześniej pisałaś, lekarz nie widział możliwości załatwienie tego zasiłku,tak ,że teraz i tak pewnie byś go nie dostała,tak czy tak już jest za późno,
w inspekcji kazali Ci składać, bo dokładnie nie znali
sytuacji.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

"Osoba zainteresowana uzyskaniem prawa do świadczenia rehabilitacyjnego musi złożyć do ZUS wniosek na druku ZUS Np-7. Wniosek należy złożyć co najmniej na sześć tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego"

To jak widać nawet 6 tyg wcześniej trzeba było złożyć,
zasiłek chorobowy wyczerpałaś ,od jutra jesteś w zawieszeniu,
pozostaje Ci tylko czekać na rozwiązanie umowy przez pracodawcę.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...