Skocz do zawartości
Forum

Martwa jedynka a czernienie


Gość agusiekszalony

Rekomendowane odpowiedzi

Gość agusiekszalony

Witam,
w marcu byłam u stomatologa. Nie miałam nic do leczenia to stwierdził że wymieni mi plombę w jedynce. (obsesyjnie dbam o zęby, miałam aparat ortodontyczny teraz jeszcze noszę reteiner.)
Podczas wymiany plomby bez mojej zgody zdjął mi reteier.
Po miesiącu zaczął mnie bolec ząb ale to tak że łzy mi się lały. Przez 3 dni byłam na lekach i potem ból ustał więc już nie poszłam do dentysty.
Teraz się okazało, że uszkodził mi nerw i mam martwą jedynkę.
Muszę mieć leczoną kanałowo. Ale nie to mnie przeraża tylko to że na 90% martwy ząb leczony kanałowo zczarnieje:(
Nie wyobrażam sobie siebie z czarnym zębem.
Miał ktoś podobną sytuację? Czy ząb zawsze zmieni kolor?

Odnośnik do komentarza
Gość Endorfinka

Ząb martwy czernieje to prawda, nie od razu ale po pewnym czasie ( ciężko stwierdzić po jakim) ciemnieje. Można próbować wybielaniem, ale jakoś nie wierzę w to - mnie to nie pomogło ( mam martwą 4) jedyne co możesz zrobić to licówka, to taka cieniutka jakby plomba, która pokrywa zęba.
Licówka może być porcelanowa lub kompozytowa. Do pełnej licówki trzeba spiłować zęba. Ja mam licówki tak jakby nie pełne na jedynkach. Front zęba jest pokryty takim kompozytem i konćzy się tuż za krawędzią zęba, wygląda to naturalnie i jak ktoś nie wie że mam licówki to się nie zorientuje.

Odnośnik do komentarza
Gość agusiekszalony

dziękuję za odpowiedź.
Miałam jednak cicha nadzieję że nie każdy ząb będzie ciemniał i że ja będę w gronie tych szczęśliwców:)
Co do wybielania to czytałam, że ten zabieg nie jest trwały a tylko uszkadza zęba bo za każdym razem trzeba go otwierać żeby wybielić.

Odnośnik do komentarza
Gość agusiekszalony

Pomimo tego że była to wizyta prywatna nie mam żadnego potwierdzenia że u niego byłam.
Sam z siebie się nie przyzna bo będzie go to za dużo kosztowało więc pewnie nici z odszkodowania.
Chciałabym napisać na niego oficjalną skargę ale nie wiem pod jaki adres ją skierować.
Wiem, że jak wszędzie mogę zgłaszać swoje skargi i zażalenia i zrobię to na pewno tylko muszę wyszukać gdzie ją wysłać.

Odnośnik do komentarza

Ciemniejący martwy ząb jest powikłaniem po leczeniu kanałowym (endodontycznym). Ciemnienie i przebarwienia zębów martwych ma swoje przyczyny wewnątrz zęba. Do przyczyn ciemnienia zębów martwych zaliczamy: krwawienie wewnętrzne miazgi po jej urazie; środki używane do leczenia kanałowego mogą powodować odbarwianie się zęba , niecałkowite usunięcie martwej miazgi z korony zęba. Martwy ząb może zmienić kolor na szary, czarny, żółty, brązowy, różowy, a nawet czerwony. Wybielanie zęba leczonego endodontycznie musi być wykonane wewnętrznie. Zewnętrzne wybielanie, takie jak w przypadku żywych zębów, nie przyniesie porządnych rezultatatów, ponieważ zewnętrznie wybielane jest tylko szkliwo. W przypadku zęba martwego przebarwiona jest zębina. Zabieg likwidowania przebarwień zęba martwego polega na zaaplikowaniu substancji wybielającej do wnętrza zęba. Jeśli zaistnieje taka konieczność, ząb należy ponownie wyleczyć kanałowo. Po szczelnym wypełnieniu kanałów do komory zęba aplikuje się materiał wybielający i zamyka się ją materiałem tymczasowym. Zabieg wybielania należy powtarzać co kilka dni, aż do osiągnięcia zadowalających wyników. Zakończeniem procedury jest założenie szklanego wypełnienia ostatecznego (plomby).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...