Skocz do zawartości
Forum

Emerytura z ZUS czy OFE?


Rekomendowane odpowiedzi

http://www.polskieradio.pl/42/3165/Artykul/1115804,Emerytura-z-ZUS-czy-OFE-A-moze-z-obu-instytucji-Nie-ma-znaczenia

Emerytura z ZUS czy OFE? A może z obu instytucji? Nie ma znaczenia...

Jak obliczają analitycy, rozstrzygnięcie dylematu czy zdecydować się na emeryturę z ZUS, rezygnując z OFE, czy liczyć na obie instytucje, nie będzie miało decydującego wpływu na nasze dochody po zakończeniu pracy. I tak aby starość nie upłynęła nam pod znakiem biedy, musimy zacząć odkładać pieniądze.

Jak mówi IAR Adam Sankowski - prezes Zarządu Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, emerytura tylko z ZUS-u albo z ZUS-u i z OFE, czyli z pierwszego i drugiego filaru to zdecydowanie za mało na dostatnie życie. Wyjaśnia, że tutaj stopa zastąpienia będzie na poziomie 30-40 procent ostatnich świadczeń.

Żyjemy za długo i nie mamy dużo dzieci

System sam z siebie nie będzie mógł płacić po pierwsze dlatego, że żyjemy coraz dłużej i emeryturę będziemy pobierać przez 20 lat. Drugim bardzo istotnym parametrem jest dzietność - zwraca uwagę Adam Sankowski.

Jak mówi, przed wojną i po wojnie rodziło się dużo dzieci i do systemu emerytalnego wchodziło dużo osób płacących składki. Od dwudziestu lat wskaźnik dzietności coraz mniejszy.

Mamy więc coraz mniej osób wchodzących na rynek pracy, a coraz więcej pobierających świadczenia. Każdy ma więc wybór - albo może oszczędzać na emeryturę albo będzie musiał oszczędzać na emeryturze - ocenia prezes Sankowski.

No i zostaje oszczędzanie…

Według eksperta, bardzo dobrym narzędziem oszczędzania w III Filarze jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Rozmówca IAR podkreśla, że mamy tutaj prawdziwą ulgę podatkową. Każdy, kto w ciągu roku odłoży do 120 procent średniego wynagrodzenia, czyli do 4,5 tys. złotych, taką kwotę może odpisać od podstawy opodatkowania.

Ja wybieram ZUSIK. I dlaczego nie mogłem napisać postu za postem?? wysłałem i pokazał sie napis, ze nie można.

Odnośnik do komentarza

Problem jest złożony.
1. Zaczyna się od młodych ludzi. Nie mają pracy (a jak mają, to na umowy śmieciowe - za niską płacę). Zatem nie mają z czego odkładać na emeryturę.
2. Pracując ciężko, za niewielkie wynagrodzenie, oszczędzamy najczęściej na zdrowiu, co skutkuje często brakiem możliwości pracy jako osobom starszym.
Wniosek: tylko poprawa sytuacji gospodarczej kraju spowoduje jakieś zmiany.
A wracając do zapytania ZUS czy OFE, sadzę że lepiej jest dywersyfikować oszczędności emerytalne. Zatem i ZUS i OFE

Odnośnik do komentarza

Jestem zapisana i do Zusu i do OFE wole właściwie stac na dwóch nogach-co prawda róznie to może być ale zawsze lepiej zawsze w taki sposób. Wiem, ze nie każdego stac na takie rozwiązanie ale najlepiej na własną ręke jest oszczędzać na emaryturę. Ja odkładam PKO Ubezpieczenia i jestem dzięki temu nieco bardziej bezpieczna, ze jakoś sobie człowiek poradzi na stare lata. Wiem, ze tak sie wydaje tylko, ze to proste sobie odkładać ale widzę po sobie, ze jak się juz człowiek przyzwyczai, ze musi odłożyć co miesiąc to już później nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza

Byłam w zusie i ofe, mó mój mąż również, mąż przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat, otrzymał  emeryturę z czusua z ofe po skończeniu 67 lat, więc proszę się zastanowić, uważam to za oszustwo dlaczego emerytura z ofe nie została wypłacana jednocześnie, można powiedzieć czekają, że nie dożyje. Nigdy w naszym kraju nie można być niczego pewnym, bo przepisy zmieniają jak przysłowiowe rękawiczki.

Odnośnik do komentarza
Gość Rysiaa

A co przykładowo myślicie o tym, aby zacząć dodatkowo oszczędzać na swoja emeryturę? Ja przykładowo znalazłam na stronie https://www.nntfi.pl/emerytura  informacje na temat IKE i zainteresował mnie ten temat.... Myślę, że patrząc na to, że nie wiadomo co nas czeka w przyszłości, to warto byłoby  zacząć odkładać i zrobić sobie takie dodatkowe zabezpieczenie finansowe.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...