Skocz do zawartości
Forum

Brak umowy o pracę


Gość Krokodil

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Krokodil

Witam!Chciałem zasięgnąć porady osoby która może była w podobnej sytuacji albo coś wie na ten temat.
Otóż pracowałem na umowę która była zawarta na 5 lat.Znalazłem "lepszą" pracę, tak przynajmniej mi się wydawało.
Obecny pracodawca powiedział że mnie zatrudni na umowę o pracę, muszę tylko dać wypowiedzenie w tamtej firmie i zacznę już od zaraz.
Tak więc zrobiłem.Pracuje już prawie miesiąc u nowego pracodawcy a umowy nadal nie ma.
Mało tego, upominałem się o papiery do wypełnienia.Szef stwierdził że zepsuła mu się drukarka i że przyśle mi formularze emailem, ja nie mam drukarki i czasu aby iść do jakiegoś punktu i to sobie wydrukować, ale poprosiłem znajomego o wydrukowanie.Wypełniłem i dałem szefowi.
Ponowienie pytania kiedy będzie umowa, powiedział że już jest ale nie może wydrukować bo nadal ma nie sprawną drukarkę i że prześle mi na emaila .
Bogaty szef nie może wydrukować a ja zwykły pracownik za najniższą krajową mam sobie sam drukować papiery...
Niepokoi mnie ta sytuacja.
Zostałem bez ubezpieczenia i z obawą co do wypłaty...
Jak "zmusić" pracodawcę do dania mi umowy?
Mało tego jest kilka przekrętów w firmie które mógłbym ujawnić a pracodawca miałby nie małe problemy.
Zaczęły się pretensje z jego strony że obroty spadły i że "jak klient każe nam tańczyć i śpiewać to mamy to robić".Teksty typu "teraz pracy nie ma i chyba warto się postarać żeby mieć obecną".
Jak na razie same wymagania.
Wykonuje swoją pracę sumiennie i rzetelnie a w zamian za to nie mam umowy,ubezpieczenia, życia prywatnego i boję się że nie dostanę wypłaty...
Co powinienem zrobić?

Odnośnik do komentarza

W sumie to nie masz za dużego ruchu,w donosy to bym się nie bawiła,bo to nic Ci nie da,
poczekaj na wypłatę,

na drugi raz będziesz miał nauczkę ,że umowę podpisuje się pierwszego dnia pracy,
teraz może zapłacić Ci do ręki ile będzie chciał,a może wcale i nie udowodnisz,że u niego pracowałeś,
ale to czarny scenariusz.

W każdym razie po wypłacie powiedz ,że nie będziesz pracował ani dnia dłużej bez umowy i zgłosisz się do Sądu Pracy.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

1) Poinformowanie inspekcji pracy - może nałożyć mandat na pracodawcę. Nie jest to żaden donos, tylko obywatelski obowiązek - masz prawo do tego, by pracodawca przestrzegał Twoich praw.
2) Możliwy jest także pozew do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy; wtedy sąd wyrokiem autorytatywnie stwierdza, że stosunek pracy faktycznie istnieje.
3) Jeżeli umowa o pracę została zawarte ustnie, to potem pracodawca powinien pisemnie ją potwierdzić.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...