Psychoterapia

Lęk przed guzikami

Animat

Animat

Wiem, że to dziwne, ale prawdziwe. Może nie jest to zbyt nasilony lęk a raczej obrzydzenie przed noszeniem guzików. Na sobie toleruję tylko te metalowe przy jeansach i u ludzi, chociaż pojawia się wtedy u mnie obrzydzenie. Mam tą fobie odkąd pamiętam. Zawsze nie chciałam nosić ubrań z guzikami i po pewnym czasie to zaakceptowano, chociaż i tak czasami rodzeństwo mnie straszyło guzikami. Pamiętam również, iż był taki okres, że normalnie dotkałam guzików. Miałam może z 5/6 lub nawet 7 lat. A potem wszystko wróciło. Jest na to jakiś sposób? Czasami jest to irytujące bo mam straszny problem z wybraniem np. galowej bluzki. Można pracować nad tym samemu?

192395 animat Kobieta, 16 lat, Częstochowa

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Mgr Agnieszka Dymska

Mgr Agnieszka Dymska

Odpowiedź eksperta

Witam.
W oswajaniu i przezwyciężenieu lęku ( czy obrzydzenia) może być pomocna psychoterapia poznawczo-behawioralna. Terapeuta wykorzystując metodę przedłużonej ekspozycji oswaja małymi krokami Klienta z przedmiotem czy zdarzeniem, które wzbudza u niego lęk.
Sugeruję więc, abyś udała się do psychoterapeuty pracującego w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej (sprawdź tą informację na jego stronie internetowej i spytaj i przedłużoną ekspozycję umawiając się na wizytę).

Pozdrawiam i życzę uporania sięz problem.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
https://www.facebook.com/Agnieszka.Dymska/?ref=bookmarks

185469 mgr-agnieszka-dymska Kobieta, 45 lat, Pruszków