Skocz do zawartości
Forum

Dr Krystyna Pogoń

Ekspert
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Treść opublikowana przez Dr Krystyna Pogoń

  1. Dzień dobry, Informacje o tym jak powinna wyglądać dieta w okresie rekonwalescencji po zabiegu bariatrycznym przygotowali lekarze z Ośrodka Chirurgicznego Leczenia Otyłości w Wejherowie - znajdzie tam Pani najważniejsze informacje o kiedy może Pani wprowadzać poszczególne grupy produktów do codziennych posiłków. Szczegółwe informacje w tym zakresie powinien przedstawić także lekarz prowadzący w oparciu o indywidualne uwarunkowania zdrowotne. http://bariatria-wejherowo.pl/54-%C5%BBywienie_po_zabiegu Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i skutecznej redukcji masy ciała!
  2. Dzień dobry, Dieta pacjenta onkologicznego w dużej mierze zależy od rodzaju choroby nowotworowej, zastosowanego leczenia, a także ogólnego stanu zdrowia. Powinna ona bazować na tych samych założeniach co każda prawidłowa dieta, ale musi być zmodyfikowana stosownie do potrzeb. Nie jestem więc w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie, bo zupełnie inne są potrzeby dietetyczne osoby po usunięciu guza w obrębie przewodu pokarmowego, a zupełnie inne jeżeli guz był np. w drogach rodnych. Wiele zależy także od tego na ile choroba oraz leczenie doprowadziły do "wyniszczenia" organizmu, czy doszło do znaczącego osłabienia i utraty masy ciała. Niemniej jednak jeżeli pacjenta możemy uznać za wyleczonego i nie skarży się na dolegliwości związane z dyskomfortem po wybranych produktach spożywczych to nie ma wskazań do nadmiernych restrykcji żywieniowych. Przy czym należy pamiętać, że dieta pacjenta powinna być zgodna z wrorcem zdrowego żywienia, a spożycie żywności przetworzonej, tłsutej, zawierającej zbyt wysokie ilości cukru i soli, a także będącej źródłem karcenogenów (jak. żywność grillowana, smażona w oleju) zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia nowotworu.
  3. Niestety nie ma takiego postępowania dietetycznego, które stanowi skuteczne lekarstwo w walce z nowotworami. Jednak stosowanie diety zgodnej z zasadami zdrowego żywienia, bogatej w warzywa i owoce (będące źródłem przeciwutleniaczy), pełnoziarniste zboża, orzechy i zdrowe oleje roślinne oraz ograniczającej żywność wysokoprzetworzoną (będącą źródłem kancerogenów) ogranicza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe oraz wspiera proces leczenia u chorych.
  4. Najelpszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wprowadzenie oprócz tradycyjnych posiłków przygotowanych poprzez zblendowanie do spożycia także specjalnych preparatów żywieniowych stanowiących pełnowartościową dietę w formie łatwego do spożycia koktajlu (np. Nutramil). Takie preparaty dostarczają wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych - są więc kompletnym posiłkiem i świetnie uzupełniają dietę właśnie w takich przypadkach jak opisany przez Panią. Choć można je stosować jako wyłączne źródło pożywienia to najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie zarówno tradycyjnych posiłków (zupy-kremy z warzyw i mięsa lub ryby; kaszki typu manna czy kleik ryżowy z dodatkiem przecieru owocowego lub warzywnego) i do tego środki żywieniowe dla osób chorych i w okresie rekonwalescencji.
  5. Dzień dobry, Bespośrednio po zabiegu dieta powinna być zgodna z zasadami diety ściśle lekkostrawnej (początkowo półpłynna, potem mogą się pojawiać produkty stałe). Po kilku tygodniach od zabiegu można dietę zacząć rozszerzać - jeżeli nie ma dyskomfortu to stopniowo wprowadzać wszystkie potrawy jakie spożywało się przed zabiegiem. Przy usunięciu wyrostka nie jest konieczna trwała modyfikacja diety, a jedynie na czas samej rekonawalescencji.
  6. Nie można polecić stosowania suplementów diety osobom chorym poddawanym leczeniu farmakologicznemu bez konsultacji z lekarzem. Suplementy diety to środki, które mogą być niebezpieczne, gdyż nie podlegają pod nadzór farmaceutyczy - nie ma więc gwarancji co do składu i jakości takich produktów, ponadto nie muszą one przejść takich badań jakie przechodzą leki - nie jest więc w żaden sposób potwierdzona ich skuteczność, nieznane są także skutki uboczne i interakcje z lekami. Nie oznacza to, że powinno się suplementy skreślić w całości - wiele z nich może pomóc zapobiegać niedoborom wybranych składników w diecie, inne z kolei mogą pozytywnie oddziaływać na apetyt czy odporność. Ale w przypadku osoby chorej decyzja o włączeniu suplementów diety powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem prowadzącym i oparta o potrzeby i stan zdrowia konkretnego chorego.
  7. Proszę się udać do diabetologa w celu dobrania odpowiedniej dawki insuliny na ilość wymienników węglowodanowych w diecie - prawdopodobnie nie są one odpowiednio zbilansowane, stąd też podawane dawki insuliny nie powodują pożądanego spadku poziomu cukru we krwi.
  8. Dzień dobry, Podstawowe ogólne zalecenia dotyczące żywienia w WZJG znajdzie Pan w podanym linku (zalezenia opracowane w ramach Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie): https://www.su.krakow.pl/system/files/14972/8923d2b056.pdf?1446457371 Wiele cennych porad odnośnie funkcjonowania z tą chorobą może Pan także otrzymąc za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” (https://j-elita.org.pl/). Należy jednak pamiętać, że schorzenie to oprócz ogólnych zaleceń wymaga indywidualnego podejścia do diety i dokładnej obserwacji wpływu różnych pokarmów na stan zdrowia i samopoczucie (wiele zależy także od stosowanego leczenia). Dobrym rozwiązaniem jest więc oprócz gastrologa bycie pod opieką dietetyka i odbywanie regularnych konsultacji diety oraz korzystanie z pomocy specjalisty przy komponowaniu i ocenie codziennego żywienia.
  9. Dzień dobry, Tak u osób cierpiących na choroby nowotworowe może dochodzić do zaburzeń łaknienia i mogą oni nie odczuwać apetytu. Czasami także przebieg leczenia (związany z silnymi nudnościami) wpływa na niechęć do jedzenia, gdyż samo jedzenie może się wiązać z dyskomfortem. Dlatego też zaleca się aby w okresie choroby nad pacjentem sprawował pieczę zespół składający się z lekarza jak i dietetyka i razem pracował nad tym, aby pacjent był w jak najlepszej kondycji.
  10. Dzień dobry, Zapewne Pani obecne żywienie jest dostosowane do potrzeb wynikających z nieprawidłowo funkcjonującego woreczka żółciowego. Jeżeli nie stosuje Pani żadnej szczególnej diety to z całą pewnością przejście na dietę lekkostrawną w ramach przygotowania do zabiegu będzie dobrym rozwiązaniem, dodatkowo należy unikać spożycia alkoholu i większych ilości produktów wpływających negatywnie na krzepnięcie krwu (np. imbir, kurkuma, czosnek, cynamon). Czasami lekarze zalecają przed takim zabiegiem kilkudniową dietę płynną oczyszczającą jelita, ale jeżeli lekarz nie przedstawił Pani takich zaleceń to zapewne nie jest ona konieczna. Proszę pamiętać o tym, że sam zabieg wykonywany jest na czczo (nie należy przyjmować ani pokarmów ani wody i innych płynów). Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
  11. Dzień dobry, W przypadku stwierdzenia stłuszczenia wątroby należy stosować specjalną dietę o charakterze diety lekkostrawnej niskotłuszczowej. Wiele cennych informacji o tej diecie znajdzie Pan w podanym artykule: https://dieta.mp.pl/lista/72393,dieta-dla-osob-ze-stluszczeniem-watroby Zaznaczam jednak, że są to pewne ogólne informacje, natomiast szczegółowo dietę należy dobrać biorąc pod uwagę przyczynę wystąpienia stłuszczenia wątroby (nadmierne spożycie alkoholu, stosowane leki, otyłość?) oraz inne współistniejące uwarunkowania medyczne i stosowane środki farmakologiczne. Jeżeli ma Pan wątpliwości co do prawidłowości diety u mamy proponowałabym zgromadzić całą dokumentację medyczną wraz z aktualnymi wynikami badań i udać się do dietetyka z tymi informacjami aby dobrał dietę dopasowaną do jej konkretnie potrzeb.
  12. Dzień dobry, Po operacji woreczka żółciowego przez kilka tygodni będzie wskazana specjalna dieta oparta o produkty lekkostrawne, wykluczająca również alkohol. Więcej informacji znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-po-operacji-woreczka-zolciowego. Ponadto przy wypisie ze szpitala powinna Pani dostać od lekarza prowadzącego wytyczne dotyczące postępowania w okresie rekonawalescencji. Niestety przy krótkim odstępie czasu pomiędzy zabiegiem a uroczystościami nie będzie Pani mogła spożyć wszystkich dań czy też wznosić toastów, niemniej jednak zdrowie w takiej sytuacji należy potraktować jako priorytet (warto zabdać o odpowiednie dla Pani lekkostrawne menu uzgodnione z organizatorami).
  13. Dzień dobry, Niestety często u osób starszych obserwuje się zanik apetytu i niechęć do spożywania posiłków. Przede wszystkim należy zgłosić się do prowadzącego lekarza, żeby pomógł ustalić czy za taką zmianą nie stoją konkretne powody medyczne, które wymagają rozwiązań farmakologicznych oprócz diety. Postępowanie dietetyczne w takim wypadku należy oprzeć na podstawowej zasadzie jaką jest zabezpieczenie potrzeb żywieniowych podopiecznego - po pierwsze staramy się zastosować naturalne składniki pobudzające apetyt (np. zioła, buliony) i dietę opieramy o produkty lubiane przez osobę starszą. Proszę przy tym pamiętać, że osoba starsza dużo gorzej odczuwa smak i zapach - potrzeba jej więc dań bardziej wyrazistych niż dotychczas żeby jedzenie odbierać jako równie smaczne. Ważna jest komunikacja z osobą starszą - to babci powinna Pani pytać co ma ochotę zjeść i próbować się do tego w miarę możliwości dostsować. Natomiast jeżeli samo tradycyjne żywienie nie jest wystarczające warto skorzystać z gotowych preparatów żywieniowych dostępnych w aptece (np. Nutramil). Są to środki zawierające wszystkie składniki odżywcze podawane w formie koktajlu, są więc stosunkowo łatwe do spożycia. Nie jest wskazane całkowite zastąpienie tradycyjnej żywności takimi preparatami jeżeli babcia spożywa też tradycyjne jedzenie, ale można je dołożyć do codziennej diety, żeby miała Pani pewność, że niczego w niej nie brakuje.
  14. Dzień dobry, Jeżeli pacjent obecnie czuje się dobrze i nie odczuwa negatywnych skutków spożycia jakichś wybranych potraw czy też nie ma dolegliwości, które możnaby łagodzić dietą to nie ma konieczności stosowania żadnego specjalnego modelu żywienia. Niemniej jednak choroba nowotworowa to wyraźny znak, że należy zadbać o to, aby dieta była szczególnie zgodna z zasadami zdrowego żywienia i należy koniecznie zwrócić uwagę na wysoką podaż warzyw i owoców w codziennym jadłospisie (są źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, które wspomagają organizm w walce ze zmianami nowotworowymi) oraz bezwględnie wykluczyć produkty przetworzone będących źródłem cukru, soli, tłusczy nasyconych czy składników o działaniu kancerogennym (np. wędliny, dania grillowane). Zależnie od przebiegu rekonwalescencji i dalszego leczenia konieczne mogą być modyfikacje żywienia dostosowane do potrzeb pacjenta, ale na podstawie przekazanych przez Panią informacji nie jestem w stanie ich określić.
  15. Dzień dobry, Podstawą Pani odżywiania powinna być redukcja masy ciała w taki sposób, aby mieściła się ona w granicach normy. Zapewne wraz z normalizacją masy ciała także ciśnienie powinno wrócić do normy. Bez szczegółowych informacji o Pani trybie życia, aktualnych parametrach oraz konkretnej listy przyjmowanych leków nie jestem w stanie zaproponować ani jaka kaloryczność diety byłaby wskazana ani jakiego rodzaju wykluczenia są konieczne w związku z chorobami i ich farmakoterapią. To co jest pewne to, że powinna Pani zadbać o zdrowe odżywianie i pomimo sytuacji życiowej starać się, aby na talerzu zawsze dominowały warzywa i owoce, pełnoziarniste zboża, nabiał, orzechy i nasiona oraz ryby, chude mięso i nasiona roślin strączkowych. Powinna Pani unikać żywności wyskoprzetworzonej, będącej źródłem cukru, soli i nasyconych tłuszczy. Tak skonstruowana dieta na pewno przyczyni się do ogólnej poprawy zdrowia.
  16. Dzień dobry, Biorąc pod uwagę Pana wiek oraz występowanie problemów zdrowotnych na pewno jest to właściwy moment w życiu żeby zwrócić szczególną uwagę na dietę. Podstawą powinno być stosowanie się do zasad zdrowego żywienia jakie prezentuje piramida żywienia i aktywności fizycznej (zgodnie z załączonym obrazem). Podstawę diety powinny stanowić warzywa i owoce występujące w każdym posiłku, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, ryby, oleje roślinne, orzechy i nasiona, natomiast składniki takie jak mięso powinny występować w jadłospisie w ogranicznych ilościach. Komponując dietę powinno się jak najwięcej stosować naturalnych składników, natomiast rezygnować z żywności przetworzonej, zawierającej spore ilości tłuszczu, soli i cukru. Jeżeli jest Pan zagrożony nadwagą to ważne jest kontrolowanie nie tylko jakości, ale także ilości spożywanych produktów tak, aby nie przekraczać swojej podaży energetycznej. Przy problemach z lipidogramem priorytetem powinna być dieta normalizująca poziom cholesterolu - proszę więc wykluczyć z diety tłuszcze nasycone (zarówno zwierzęce jak tłuste mięsa czy smalec, ale także roślinne jak olej palmowy lub kokosowy) i zdbać o odpowiednie spożycie olejów roślinnych, tłustych ryb, nasion i orzechów.
  17. Dzień dobry, Zalecenia dietetyczne zależą od samego zabiegu jaki jest wykonywany. Gdyby w przypadku planowanego dla Pani zabiegu potrzebny był jakiś specjalny reżim żywieniowy powinna Pani dostać odpowiednie zalecenia w tej materii od chirurga. Jeżeli takowych Pani nie dostała to nie musi Pani modyfikować sposobu odżywiania - jeżeli zabieg jest wykonywany pod narkozą to przed samym zabiegiem należy być na czczo (chirurg powinien poinformować jak długo przed zabiegiem nie wolno przyjmować pożywienia i płynów). Życzę dużo zdrowia!
  18. Dzień dobry, Celikia to nie to samo co szeroko rozumiana nietolerancja glutenu. Celiakia (nazywana inaczej chorobą trzewną) to choroba autoimmunologiczna, w której pod wpływem obecności glutenu w diecie dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych i co za tym idzie poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz dużego dyskomfortu dla pacjenta. Jedyną skuteczną metodą na życie w dobrej kondycji jest całkowite wykluczenie glutenu z diety (w pewnych szczególnych przypadkach nawet śladowe ilości mogą być niebezpieczne dla osoby chorej). Stąd też osoby chore na celiakię powinny bezwględnie przestrzegać diety bezglutenowej bazującej na specjalnych, certyfikowanych produktach bez glutenu.
  19. Proszę ten problem skonsultować z lekarzem, gdyż może on świadczyć o problemach zdrowotnych nie związanych ze złamaniem nogi (zakładając, że rzeczywiście ilość spożywanego pożywienia nie zmniejszyła się wraz z unieruchomieniem w łóżku). Ogólnie rzecz ujmując przy zachowaniu tej samej diety po złamaniu nogi babci powinno grozić raczej przytycie w związku z brakiem ruchu aniżeli schudnięcie. Jeżeli więc przeanalizują Państwo dietę i są pewni, że dieta się nie zmieniła (można także spróbować podać babci preparaty w okresie rekonawalescencji zawierające wszystkie składniki odżywcze aby upewnić się, że dieta jest prawidłowa i dostarcza odpowiednią ilość energii np. Nutramil) to konieczne należy się zgłosić do lekarza w celu przeanalizowania przyczyny ubytku masy ciała.
  20. Odpowiednie w takim wypadku będą produkty przygotowane bez dodatku cukru, ale o słodkim smaku. Można kupić gotowe produkty (np. marki Wawel) będące odpowiednikami tradycyjnych słodyczy przygotowane z zastąpieniem cukru odpowiednimi słodzikami. Można także przygotować w domu słodkie desery korzystając z ksylitolu, erytrolu lub stewii zamiast cukru. Radziłabym jednak skonsultować swoją dietę szczegółowo z dietetykiem, gdyż przy prawidłowo zbilansowanym żywieniu napady ochoty na słodycze nie powinny nadmiernie mieć miejsca.
  21. Dzień dobry, Rzeczywiście żywienie w takiej sytuacji może stanowić wyzwanie. Proponowałabym pokarmy o półpłynnej konsystencji - takie które nie wymagają gryzienia, ale też są na tyle gęste, że nie wypływają od razu z ust. Metodą kolejnych prób na pewno dojdziecie Państwo do odpowiedniej konsystencji (można np. przygotować zupę-krem na bazie rosołu i zagęszczać ją stopniowo dodając kleik ryżowy jak dla niemowląt do uzyskania takiej konsystencji jaką choremu jest stosunkowo łatwo spożyć). Być może przyjmowanie pokarmów bardziej płynnych ułatwiłoby spożywanie ich z pomocą rurki (lub butelki jak dla niemowlaka)? Co do samego układu diety powinni się Państwo starać przygotować możliwie różnorodne pokarmy w takiej formie (niestety nie wszystko da się przerobić na półpłynną konsystencję), a w miarę potrzeby posiłkować się także gotowymi preparatami do żywienia chorych (dostępne w aptece, zawierają wszystkie potrzebne składniki odżywcze, dobrym pomysłem może być Nutramil gdzie Państwo sami przygotowują koktajl z proszku - można więc dodać tyle wody, żeby konsystencja była optymalna). Życzę dużo wytrwałości!
  22. Dzień dobry, Mięso i ryby nie są niezbędne w diecie w celu dostarczenia wapnia i potasu - składniki te znajdzie Pani w nabiale i surowcach pochodzenia roślinnego. Niestety problematyczna może być podaż żelaza, gdyż nawet jeżeli w surowcach roślinnych je znajdujemy to jego wykorzystanie przez organizm jest niwielkie - najlepiej przyswajalne jest żelazo hemowe z mięsa i taką właśnie dietę zaleca się w przypadku anemii. Jeżeli jednak nie planuje Pani rezygnować z mięsa pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem - na podstawie obecnie stwierdzonego zaawansowania anemii zapisze odpowiednią suplementację diety specjalnym preparatem zawierającym żelazo. Przy niewielim niedoborze może Pani także zadbać o odpowiedni bilans żelaza w diecie wegetariańskiej w stopniu zapewniającym wyjście z anemii - wtedy przydatna będzie konsultacja z dietetykiem specjalizującym się w takich dietach, który pomoże dobrać odpowiednie źródła żelaza i witamin z grupy B jednocześnie dbając o takie połączenia tych produktów aby zwiększyć wykorzystanie żelaza niehemowego. Jeżeli to Pani dotychczasowa dieta przyczyniła się do niedoboru żelza tym bardziej polecam taką konsultację - żeby pomogła Pani tak się odżywiać aby Pani bezmięsna dieta była całkowicie pełnowartościowa (co jak najbardziej jest możliwe, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić). Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
  23. Dzień dobry, Polecam zapoznać się z materiałami na stronie internetowej: https://1000dni.pl/7-12-miesiecy Poniżej link do poradnika wydanego pod patronetem Polskiego Towarzystwa Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, gdzie znajdzie Pani wszystkie potrzebe informacje przygotowane w bardzo przystępny dla rodziców sposób: https://static-tysiac-dni-prod.s3.eu-west-1.amazonaws.com/s3fs-public/guides/zywienia-niemowlat-137.pdf
  24. Dzień dobry, Jeżeli dziecko ma gorączkę to należy się z nim udać do pediatry, który dobierze dla Państwa właściwie postępowanie oparte o eliminację przczyny wystąpienia gorączki a także doraźne leczenie objawowe.
  25. Dzień dobry, Jaka jest przyczyna problemów z brakiem apetytu?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...