Skocz do zawartości
Forum

Lek. dent. Elżbieta Grzesiak

Ekspert
  • Postów

    0
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Treść opublikowana przez Lek. dent. Elżbieta Grzesiak

  1. Warto wybrać się na kontrolę do stomatologa. W okresie ciąży nie zaleca się wykonywania rtg, jednak zawsze, nawet w poważniejszych stanach, kobieta w ciąży uzyska pomoc. Lepiej wyleczyć to, co można, gdyż dopiero ząb nieleczony może być niebezpieczny dla Twojego przyszłego dziecka.
  2. Najlepiej jest stosować płyny dwa razy dziennie, jednak jeśli są łagodne bez ostrych substancji takich jak np. alkohol nie ma przeciwwskazań, by stosować częściej.
  3. Warto wykonać ponowne rtg i ocenić sąsiednią okolicę, jednak jeśli boli na nagryzanie twardych pokarmów raczej będzie potrzebne leczenie kanałowe.
  4. W okresie ciąży leczymy zęby normalnie jak poza tym okresem, jednak warto zapamiętać, iż małe ubytki mie stanowią problemu, a przy większych, gdzie potrzebne jest rtg, odraczamy w czasie takie leczenie. W okresie ciąży ze względu na duże rozpulchnienie dziąseł, unikać lepiej zabiegów protetycznych , bo dziąsła takie mogą krwawić i utrudniać widoczność pola operacyjnego. Jeśli nie ma przeciwwskazań ogólnych, można stosować miejscowe znieczulenie.
  5. Najlepiej po każdej kawie i herbacie myć zęby, jednak nie zawsze to możliwe, więc warto może rozważyć picie tych napojów przez słomkę i stosowanie lekko wybielających past które usuną osady i przebarwienia.
  6. Biżuteria nazębna nie niszczy struktury zęba, zakładanie biżuterii na ząb nie jest bolesne. Dentysta oczyści zęby, nałoży specjalny klej, którym doczepi ozdobę. Należy jednak pamiętać, iż ząb na który zakłada się biżuterię musi być zdrowy.
  7. Gdy nie masz możliwości umycia zębów, dobrym sposobem jest żucie gumy (lecz nie dłużej niż 15 minut), która dobrze oczyści zęby z pokarmu i odświeży oddech. Jeśli masz możliwość przepłukania jamy ustnej płynem do płukania, warto również to uczynić.
  8. Chipsy, podobnie jak czekoladę, zaliczamy do produktów kariogennych, czyli takich, które powodują próchnicę. Najlepiej po ich zjedzeniu szybko umyć zęby lub wprowadzić (tak jak w Szwecji) jeden dzień, kiedy możemy jeść słodycze i chipsy - jest to wtedy bezpieczniejsze dla zębów.
  9. Braki pojedynczych zębów można uzupełnić protetycznie - w grę wchodzi most porcelanowy lub implant. Warto zgłosić się do stomatologa, żeby dokładnie obejrzał, jak to wygląda i czy struktura kostna nie uległa uszkodzeniu. Specjalista wykona także rtg i doradzi, co będzie lepsze w Twoim przypadku.
  10. Bezcukrowa guma do żucia jest zdrowa, zapobiega w pewien sposób próchnicy. Ucisk będzie niebezpieczny, gdy będziemy żuć gumę dłużej niż 15 minut.
  11. Chodzi o to, by dziecko nie połykało fluoru, który jest zawarty w pastach (pasty dla dzieci mają ograniczoną jego ilość). Może na początek niech dziecko próbuje samo myć zęby szczoteczką, a później już razem z pastą.
  12. Warto rozważyć leczenie ortodontyczne, jeśli zęby są bardzo ściśnięte. Należy używać nici oraz szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Można też rozważyć zakup irygatora, który pod ciśnieniem oczyści dobrze trudno dostępne miejsca.
  13. Jeśli dziąsła krwawią Ci również podczas mycia zębów, jest to objaw stanu zapalnego dziąseł, a jednocześnie wstęp do chorób periodontologicznych. Nitkowanie zębów należy przeprowadzać w prawidłowy sposób, by nie uszkodzić przyczepu nabłonkowego dziąsła, nitkę prowadzić po powierzchni zęba, a nie bezpośrednio do przestrzeni międzyzębowej.
  14. W takim przypadku zalecam konsultację u chirurga jak i ortodonty. Dobrze byłoby próbować sprowadzić ząb stały do łuku zębowego, a przedtem usunąć mleczny.
  15. Marka pasty nie ma znaczenia, jednak zawsze warto wybrać taką która zawiera odpowiednią zawartość fluoru, dobre pasty są ziołowe. Ważna jest natomiast technika mycia zębów - warto stosować tzw. technikę wymiatania od strony dziąsła w stronę zęba.
  16. Dzisiejsze wybielanie zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej musi być bezpieczne (w produktach do higieny jamy ustnej stężenie nadtlenku wodoru nie może być wyższe niż 0,1 %), zalecane są szczególnie preparaty zawierające organiczne substancje. Po zastosowaniu takich preparatów nadwrażliwość praktycznie nie występuje.
  17. Należy zawsze przed pójściem spać umyć zęby, jednak każdy wcierany preparat w szkliwo działa lepiej niż pasta. Podczas mycia zębów warto rozważyć wcieranie na noc specjalnych odżywek na szkliwo zawierających wapń i fluor.
  18. Palenie niestety zwiększa ryzyko powikłań oraz zmniejsza stopień sukcesu leczenia implantologicznego. Zaleca się rzucenie palenia przy implantach.
  19. Witam! Warto wykonać rtg takiego zęba, aby sprawdzić, co było przyczyna pęknięcia. Ruszającą się ścianę trzeba usunąć, a jeśli wszystko jest ok, warto odbudować ten ząb protetycznie, gdyż - z tego co piszesz - zwykła plomba nie będzie miała czego się tam trzymać.
  20. Zgorzel to rozpad gnilny obumarłej miazgi. Kiedyś nie leczono takich zębów, ale dziś technika poszła do przodu i leczenie kanałowe jest nowoczesne. Dzięki specjalnym narzędziom niklowo-tytanowym lekarz poszerzy kanały tego zęba. Warto zabezpieczyć się farmakologicznie.
  21. Zęby zawsze przesuwają się w stronę luki po usuniętych zębach. Nie piszesz ile masz lat, jednak warto zgłosić się na konsultację do ortodonty. Dziś leczenie ortodontyczne możliwe jest w w każdym wieku.
  22. Przy chorych zatokach dolegliwości bólowe często przechodzą na zęby górne. Warto wybrać się do laryngologa.
  23. Witam! białe przebarwienia mogą wystąpić pod wpływem zażywanych leków w młodości, jak również nadmiernej podaży fluoru - wtedy nie da się ich usunąć ani wybielić, by były jednego koloru z zębem. Warto może pomyśleć o koronach porcelanowych, jeśli bardzo Ci to przeszkadza.
  24. Usuwanie ósemek jeśli są zalecenia na pewno warto wykonać. Jednak nie na jednej wizycie, gdyż różnie jest z gojeniem się ran po usuwaniu tych zębów. Dla bezpieczeństwa lepiej zrobić to w trakcie dwóch osobnych wizyt, i gdy jedna będzie goiła się bez powikłań, warto umówić się na kolejny zabieg. Jednak czasem inne zęby, jeśli są po tej samej stronie można usuwać podczas jednej wizyty.
  25. Oczywiście, że warto wybrać się do dentysty i ustalić przyczynę. Może to być na tle ortodontycznym, periodontologicznym, na tle stanu zapalnego, a może została wybita. Warto wykonać rtg i nie manipulować samemu w jamie ustnej, ponieważ to i tak nic nie zmieni.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...